Maaş İçin Evlilikte Hile Yapmak
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 12-05-2012, 23:13 #1

Meşreb-i Rindane

Fefirrû ilâllâh

Maaş İçin Evlilikte Hile YapmakSoru
Bazı yerlerde kadınlar, hayatta olmayan babalarının maaşını almak için eşlerinden anlaşmalı olarak, resmen boşanıyor. Bir kadının bu şekilde annesinin ya da babasının maaşını alması caiz midir?

Cevap

Bismillahirrahmanirrahim


Maaş için evlilikte hile yapmak haramdır. Hileli boşanma sonucu alınan para, ‘helal’ değildir. Maalesef soruda sorulduğu gibi bazı bölgelerde kadınlar, hayatta olmayan babalarının maaşını almak için, eşlerinden anlaşmalı olarak resmen boşanıyor. Mahkeme kararı ile resmi olarak boşanan çiftler, eski eşleriyle dinî nikâhla aynı evde yaşamaya devam ediyor. Kâğıt üzerinde meydana gelen bu değişiklik sebebiyle ilgili kurum söz konusu kişiye babasının maaşını ödemek zorunda kalıyor. Aynı yerde yaşamalarına rağmen dul göründüğü için babasının maaşını alıyor. Zaman zaman şikâyet üzerine yapılan baskınlarda eşlerin boşanmış görünmelerine rağmen birlikte yaşadığı tespit ediliyor. Ancak herhangi bir cezai müeyyide uygulanamıyor.

Hâlbuki böylece anlaşmalı olarak resmen boşanıp haksız yere maaş almak, yıllarca ölen annesinin ya da babasının maaşını almak, kılıfına uydurup yasal yollarla maaş aldığı kurumu dolandırmak kesinlikle caiz değildir. Ölen kimselerin hangi çocuklarının yardım alacağı kanunda belli. Maaş almak için boşanmak yasal olabilir; ama dinimizce hiledir. Caiz değildir. Hakkı olmadığı halde devletten para alanlar, kul hakkını ihlal ediyorlar. Dinimiz böyle bir durumu asla onaylayamaz. Bu durum meşru değil. Çünkü burada bir hak ihlali var. Dinimizde hakkımız olmayan bir şeyi almak kul hakkına girer. Zaten böyle bir tutum da bir Müslüman’a yakışmaz. Gerçekten ihtiyaçları varsa, devlet onlara değişik şekillerde gerekli yardımı yapar.

Bazı bölgelerde de, sağ kalan eş, ikinci kez evlendiği halde resmi nikâhını yapmayarak, ölen eski eşinin maaşını alıyor. Bu da kesinlikle caiz değildir. Bunların ilgili kuruma maliyetinin sağlık harcamalarıyla birlikte çok yüksek rakamları bulduğu tahmin ediliyor. Bu durum, yasal yolsuzluktur.Selam Ve Dua ile


dinimeselelerBenzer Konular

Görüntüleme:538, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 13-05-2012, 01:29 #2

Buĝlеm

Kατre


Ne yazık ki ülkemizde çok fazla bu tarz örnek var.Alınacak iki kuruş para uğruna öbür dünyalarını karartıyorlar.Alacakları o paradan ne gibi bir hayır bekliyorlar anlamış değilim.Allah hidayet versin diyelim.

Allah razı olsun.

Alt 13-05-2012, 01:56 #3

Melodi.

^

Maalesef boyle ornekler etrafimda cok bizzat halam dedemin maasini alabilmek icin enistemten bosandi..Neyse biz genede hayirli diyelim ama o para ona ne kadar hayirli onu allah bilir..

Alt 14-05-2012, 23:36 #4

..Cєηηeттєкi_GüηαнкαR..

Aktif Üye


Paylşaşım İçin Tşklerrr

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:16 .