Resmin dinimizdeki yeri nedir?

#1
Soru: Resmin dinimizdeki yeri nedir? Resim bulunan yere melekler gelmezmiş. Resimde zaruret ölçüsü nedir?

Cevap: BismillahirrahmanirrahimDinimiz, tevhid dinidir. Tevhidin gereği İslamiyet doğduğu günden itibaren putperestlikle mücadele içine girmiştir. Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz Mekke'yi fethettiğinde Kâbe içindeki bütün heykel ve resimleri temizletmiştir. Hz. Cabir (R.A.) anlatıyor: “Resulullah (S.A.V.), Fetih sırasında Ömer İbnu\'l-Hattâb\'a, Bathâ\'da iken Kâ\'be\'ye gelip oradaki bütün suretleri ortadan kaldırmasını emretti. Resulullah (S.A.V.) oradaki bütün suretler ortadan kaldırılmadıkça Kâbe’ye girmedi.”1Surete, temsile, heykele hürmet ve tazim putperestliğin özünde ve pratiğinde vardır. İşte İslamiyet insanlığı tevhide çağırırken, şirke, putperestliğe sevk edecek her türlü vesilenin, yolun önünü kesmeyi amaçlamıştır.


Dinimiz canlı varlıkların resmedilmesini haram kılmıştır. Çünkü bunda yaratmaya taklit vardır. Ayrıca yukarıda izah ettiğimiz gibi putperestliğe teşvik vardır.


İbnu Ömer (R.A.)dan rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz “Şu resimleri yapanlar var ya! Kıyamet günü azap olunacaklar. Onlara: “Şu yaptıklarınızı diriltin” denir.”2 buyurmuşlardır.


Hz. Âişe (R.Anha) anlatıyor: “Resûlullah (S.A.V.) bir seferden dönmüştü. (O yokken) ben, yüklüğün önüne, üzerinde resimler bulunan bir bez çekmiştim. Resûlullah perdeyi görünce, çekip attı, (öfkeden) yüzü de renklenmişti. "Ey Âişe! buyurdular, bil ki, Kıyamet günü insanların en çok azap görecek olanı Allah\'ın yarattıklarını taklit edenlerdir." Hz. Âişe rivayetine devamla dedi ki: "Biz o bezi kestik bir veya iki minder yaptık.”3


Bununla birlikte cansız varlıkların ve tabiat resimlerin yapılmasında bir sakınca yoktur. İçerik olarak cinsellik, fuhuş, müstehcenlik gibi haram unsurlar içeren resimlerin yapılması da haramdır. Çünkü burada harama, günaha teşvik vardır.


Çocukların resimli oyuncakları, eğitim, bilimsel ve idari amaçlı resimler yasak kapsamına girmemektedir.


Evde resim bulunursa meleklerin o eve girmeyeceği meselesiyle ilgili hadis-i şerifler şunlardır:


Hz. Ebû Hüreyre (R.A.)dan rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz buyurdular ki: “Bana Cibrîl (A.S.) geldi ve: “Dün sana gelmiştim (ama yanına girmedim).” Girmeyişimin sebebi de üzerinde timsaller bulunan perde bezi idi. Orada bir de köpek vardı, kapının üzerinde de insan resimleri bulunuyordu. Timsallerin başlarının koparılmasını emret ki ağaç şekline dönsün. Örtüden ayakaltına atılacak iki minder yapılmasını, köpeğin de dışarı çıkarılmasını söyle!” Bu söylenenler yapıldı.”4


Hz Ali (R.A.)dan rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz buyurdular ki: “İçerisinde resim, cünüp ve köpek bulunan eve (rahmet) melekleri girmez.”5


Ebu Talha (r.a.) den rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:

“İçinde köpek ve suret (resim) bulunan eve melekler girmez.”6 buyurmuşlardır.

Bir odada resmin olması diğer odayı etkilemez.


Evde aile büyüklerinin resimleri açıkta bulundurulmamalıdır. Böyle resimler kapalı bir yerde tutulmalı, ihtiyaç oldukça alıp bakarak tekrar yerlerine koyulmalıdır.


dipnot


(1) Ebû Dâvud, Libâs 48, (4156)

(2) Buhârî, Libâs 89, Tevhîd 56, Müslim, Libâs 103, (2018); Nesâî, Zînet 114, (8, 215)
(3) Buhârî, Libâs 91, 95; Müslim, Libâs 87, (2105); Muvatta, İsti\'zân 8, (2, 966, 967); Nesâî, Zînet 112, 113, (8, 213); İbnu Mace, Libâs 45, (3653)
(4) Müslim, Libâs 102 (2112); Ebû Dâvud, Libâs 48, (4158); Tirmizî, Edeb 44, (2807); Nesâî, Zînet 113, (8, 216)
(5) Ebû Dâvud, Tahâret 90, (227); Libâs 48, (4152); Nesâî, Tahâret 168, (1, 141), Sayd 11, (7, 185)
(6) Buhari Bedul Halk:7-17, Müslim Libas:81-96, Nesei Taharet:167

Selam Ve Dua ile


dinimeseleler

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:35 .