Elfâz-ı küfrün (Dini yalanlayan, Dinden çıkaran küfür sözlerinin) küfür olduğunu bilmeyerek söylemenin de küfür olduğuna dair

#1
Fakîh (fıkıh âlimi) olan Mesud ibn Ömer et-Taftazânî "Ed-Durru'n-Nadîd li Mecmuâti ibni'l-Hafîd" adlı eserinin 181. sayfasında şöyle demiştir: "Hanefiler bir takım esaslar (temel kurallar) belirtmişlerdir. Bunlardan biri şudur ki, kim küfür lafzını, onun küfür olduğunu bilmeyerek seçenekli bir halde (ölüm ile tehdit edilip de küfür sözünü söylemeye zorlanılmadan) söylerse, o âmmet-i ulemâya (âlimlerin geneline) göre küfre girmiştir (Dinden çıkmıştır) ve böylesi cahillik sebebiyle de özürlü kabul edilemez."Dinden çıkaran Küfür sözlerine dair bazı misaller verilecek olursa örneğin haşa:

"Allâh baba" demek,

"Allâh hareket ediyor" demek,

"Allâh zatıyla bir mekandadır" demek,

Allâh zatıyla yönlerin birindedir" demek,


"Allâh oturuyor" demek veya benzer noksanlık içeren sıfatları Allâh hakkında kullanmak tüm alimlerce küfür olarak kabul edilen küfürlerdendir. İşte bu ve benzer küfür sözlerini ağzına alan kişiler, bu sözleri söylemekle Dinden çıkacaklarını bilmeseler de, buna rağmen yine de Dinden çıkmış sayılırlar, çünkü bu gerçeği bilmemeleri özür değildir. Dinden çıkan kişi ise derhal işlediği küfürden kopması, o küfrün küfür olduğunu kabul ederek Dine geri dönmek için kelime-i şehadeti diliyle söylemesi farzdır ve İslâma geri dönme durumunu kesinlikle geciktiremez, çünkü devamla küfür üzere kalmaya rıza gösterilemez, bir başkasının küfrüne rıza gösterilemediği gibi. Âlimler der ki, "Küfre rıza göstermek küfürdür" yani gerek kişinin kendi küfrü olsun gerekse bir başkasının küfrü olsun küfre hiç bir şekilde rıza gösterilemez.Mesud ibn Ömer et-Taftazânî el-Heravî, hicri 8. asırda yaşamış ve hicri 791 yılında vefat etmiş fikih âlimlerindendir, Allâh ona rahmet eylesin.

İlginizi Çekebilir
  • Küfür...
    Aciz İnsanLarın Baş Vurduğu Son Çaredir..

  • ELFAZ-I KÜFÜR...
    Bazı sözler insanı uçuruma götürür! İnsan konuşurken kullandığı sözlere dikkat etmeli, imana ayk...

  • GÜnah Ve KÜfÜr...
    GÜNAHVEKÜFÜR Soru: Günah ile Küfür arasında fark var mıdır? Cevap: Esas itibariyle yoktur...Hemen...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:16 .