Ramazan ayı baltayı bileme ayıdır

#1
Bu konuyla ilgili ‚Kendini Tanımak’ adlı yazıdan alıntı yapıyorum:
" Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor, ne de öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş. ikinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar. Sonuç : İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam öfkelenmiş: "Bu nasıl olabilir? Ben daha cok çalıştım
Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne?". ikinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş: "Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir."

Baltamızı bileğleyebilmek için şunları tavsiye etmek mümkün:

Herkes kendisine bu ayda nefsinde gördüğü bir zaafı veya eksikliği giderme hususunda somut bir hedef koymalı ve bütün Ramazan ayı boyunca bu hedefe konsantre olup bu mübarek ayın feyzinin yardımıyla bu hedefe ulaşmaya çabalamalı... Zira bir müminin en dinamik olduğu bu aydan bu noktada istifade etmesi akıllıca bir hareket olur.

Ramazan ayı Rabbani bir terbiye okulu olduğu için en azından bir zaafımızdan kurtulmayı kendimize hedef koymalıyız.

Ramazan ayı o kadar hızlı geçiyor ki somut bir hedef olmayınca 'ben kendi adıma bu aydan ne kazandım, bende ne gibi bir iz bıraktı, beni Allah'a bir derece daha yaklaştırdı mı ?' diye kendimize sorduğumuzda olumsuz bir cevap almamız kaçınılmaz olur.

alıntı

İlginizi Çekebilir


#2
sağolasın canım Allah razı olsun..


#3
Allah hepimizden razı olsun ablacım


#4
Allah(c.c) razı olsun


#5
amiin abimm cümlemizden okuyan gözlerine sağlık
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:55 .