İsim koyma ve isim koyarken dikkat edilmesi gerekenler neler
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 28-10-2007, 13:38 #1

Duhâ

Bizden Biri

İsim koyma ve isim koyarken dikkat edilmesi gerekenler nelerYeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (1)

Bu çağırma işlemini Allah'ın görevlendirdiği bir melek Allahın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.
Rasulullah (sav)’ın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (sav) adama: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Mürre (acı)” diyince ona “Otur” dedi. Hz. Peygamber (sav) tekrar: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (sav) ona da: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Harb” diyince, ona da: “Otur” dedi. Rasulullah (sav): Bu deveyi bize kim sağacak?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da “Ya’iş” (yaşıyor) cevabını alınca ona “Sen sağ” dedi.(2)

Allahü Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir. Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’i Abdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır.

Nitekim Aziz isminin başına da bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylediğinizde azizin kulu anlamına Abdülaziz demiş olursunuz. Mecburi olmasa da güzel bir hassasiyet olur.

Rasulullah(sav)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak, Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, Peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir.

Mahşerde her çocuk, konan ismiyle çağrılacaktır. Şayet çocuğun ismi kötü manaya gelen gayrimüslim ismi ise, mahşer halkı önünde isminden dolayı utanan çocuk,

'Allah beni doğuştan Müslüman olarak dünyaya gönderdi, sen neden bana kötü manaya gelen ismi koydun?' diye isim koyandan davacı olacaktır. İsmin anlamının böylesine ehemmiyetinden dolayıdır ki, Peygamber'imiz kötü manaya gelen yabancı isimleri iyi manaya gelen Müslüman isimleriyle değiştirme örnekleri vermiştir. Mesela (Uzza putun kulu) anlamına gelen (abdu'l-uzza)'yı, Allah'ın kulu anlamına gelen (Abdullah) ile değiştirmiştir. Ateş parçası anlamına gelen (cemre)'yi de güzel kız anlamına gelen (cemileyle) ile, Harp ismini de Hasan'la düzeltmiştir. Demek ki, Müslüman isminden maksat, mananın kötü olmamasıdır.

Bununla beraber bazen isimlerde mana açık da olmayabiliyor. (Aleyna) gibi. Son zamanlarda çok rastladığımız bu (Aleyna)'nın ne manaya geldiğini pek bilemiyoruz. Çünkü, Kur'an'da geçen (aleyna) isim değildir. Sadece yer aldığı cümlenin içinde (üzerimize) anlamına gelmektedir:

- (Vema aleyna) bizim üzerimize, (illel'belağ) tebliğden başka bir görev yoktur, anlamına gelebilen (bizim üzerimize)'yi, cümle içindeki yerinden çekip birine isim olarak verdiğinizde, ne manaya geldiğini anlamak zorlaşmaktadır. Belki de Yasin'deki bu (aleyna)'yı isim olarak seçenler, (bu çocuk bizim üzerimize Allah'ın bir ihsanıdır) demek istemekteler.

Bir de kızlarımıza verilen Kezban ismi vardır ki, zannederim yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban'ı hep yalancı anlamına anlayanlar, Kur'an'daki (tükezziban) ile karıştırmışlardır. Çoğu kimseler Farsçadaki (ev hanımı) anlamına gelen (Kedban)'dan alınma Kezban'ı, Arapçadaki 'yalanlayan' anlamına gelen tükezziban'dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir.

Bununla baraber iyi bir anlamı olmasına rağmen yanlış anlaşılacak isimler koymamaya dikkat etmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle kız çocukları için, Büşra, Beyza, Selma, Esma, Ahsen, Rabia, Saliha, Salime, Adile.. gibi kolay seslendirilen, yanlış yazma ve yanlış söyleme ihtimali olmayan tek isimler tercih edilebilir.

Sözün özü: Ebeveynler yavrularına karşı ilk görevlerini yerine getirirken, gayrimüslim kimliğini çağrıştıran yabancı isim koymaktan kaçınmalı ki, mahşerde koydukları isimlerle çağrılan çocuklarının şikayetine muhatap olmasınlar. Bu konuda elbette bizim gibi düşünmeyenler de olabilir: "Tercih size aittir, kim neye layıksa onu bulur." demekten başka sözümüz olamaz onlara da. Müddessir Sûresi'ndeki ayetin ikazı hepimiz için geçerlidir:

alıntıdır...Benzer Konular

Görüntüleme:9925, Cevaplar:12

İlginizi Çekebilir >
Alt 28-10-2007, 18:25 #2

[A]b-ı haya[T]

....


Alıntı:
Bir de kızlarımıza verilen Kezban ismi vardır ki, zannederim yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban'ı hep yalancı anlamına anlayanlar, Kur'an'daki (tükezziban) ile karıştırmışlardır. Çoğu kimseler Farsçadaki (ev hanımı) anlamına gelen (Kedban)'dan alınma Kezban'ı, Arapçadaki 'yalanlayan' anlamına gelen tükezziban'dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir.
Bende öyle biliyordum gerçekten bir yanlışı doğruya çevirmemde yardımcı oldun..Allah razı olsun canım..

Alt 28-10-2007, 18:27 #3

Duhâ

Bizden Biri

ALLAH hepimizden razı olsun...

Alt 28-10-2007, 23:22 #4

by_ankebut_74

Aktif Üye

Evet çok güzel bir paylaşım Allah Razı Olsun...
Birde ASİYE ismi vardır ki oda İSYAN eden denmekdir...Bu ismi Firavunun eşi Ve salih bir kadın olarak bilinen vede Cennette Peygamberimizin Eşleri Arasında yer alacak sadece bir kaç Annelerimizden Biridirki İsmi Firavuna isyanının eseri olarak ASİYE konmuşdur vede günümüzde kullanılmaktadır Bu isimlere ve anlamlarına dikkat etmek lazımdır...Çocuklarımızın isimlerini alay konusu olabilecek birşekilde vede anlamlarına dikkat etmeksizin vermemek lazımdırki Çocukların isimlerine göre karakter sahibi oldukları Bilmen ve İlmende açıklığa kavuşturulmuştur...(hz Peygamberimize dedesi Dünyada çok övülsün ve değer sahibi olsun diye MUHAMMET(Çok Övülen)anlamında bir isim vermiştirki Şu an Allahın Kullarından en çok övülen TEK insandı(sav))

Allah Razı Olsun...

Alt 29-10-2007, 09:19 #5

Duhâ

Bizden Biri

hepimizden razı olsun

Alt 29-10-2007, 09:36 #6

bskn_21

Foruma Isınan Üye


Allah(c.c) razı olsun. güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık..

Alt 29-10-2007, 10:40 #7

Duhâ

Bizden Biri

beyenmenize sevindim

Alt 29-10-2007, 17:21 #8

AhMeTAlıntı:
Evet çok güzel bir paylaşım Allah Razı Olsun...
Birde ASİYE ismi vardır ki oda İSYAN eden denmekdir...
tamamen katılıyorum

Alt 29-10-2007, 17:30 #9

İsσLdє

-


PayLa$mn içhn tşqqrl..

Alt 10-05-2008, 12:54 #10

nick.mick.yok

Foruma Alışıyor


paYlAşIM iÇİn TEşekKüRlER....

Alt 10-05-2008, 16:45 #11

Efulim_89

Foruma Isınan Üye


cok güzel bi paylassımdı...
Allah ızın verırse bende

Eymen ve Talha ısımlerını cocuklarıma koymak isterım....

Alt 14-05-2008, 16:49 #12

≈ Vεѓѓụcκтεs ῶεiв ≈

Merve Ş. beni bul .


saol paylaşımın için.

Alt 14-05-2008, 20:16 #13

śěĦŋšџčħŦ

Forum Üstadı


saoL güzeLdii...

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:39 .