Dövmek serbest, sövmek yasak
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-06-2010, 12:33 #1

DAMLA22

NevsehirLi

Dövmek serbest, sövmek yasak

Dövmek serbest, sövmek yasak RTÜK, Kanal D'de yayınlanan 'Hanımın Çiftliği' adlı diziye ilk cezayı verdi.RTÜK, Kanal D’de uzun süredir yayınlanan ‘’Hanımın Çiftliği’’ adlı diziye ilk cezayı verdi. Dizinin 19 Mart 2010 tarihinde yayınlanan bölümünde ‘’Güllü’’ karakterini canlandıran Özgü Namal’ın, babası ve ağabeyi tarafından küfür edilerek aşağılanması, ‘’ Toplumun milli ve manevi değerlerine ve Türk aile yapısına aykırı’’ bulundu. RTÜK 2009 Kasım ayında ise, Özgü Namal’ın babası tarafından dövülmesi sahnelerini tartışmış ancak cezaya gerek görmemişti.

RTÜK’ün son toplantısında bu dizi ele alındı ve uyarı cezası verilmesi benimsendi. Bu karara karşı çıkan RTÜK üyesi Hülya Alp ise ‘’Dramalarda, kötü karakterlerin ve davranışların, iyi ile kötünün, doğru ile yanlışın karşıtlığını vurgulamak amacıyla kurgulandığını unutmamak gerekir. Bu tutum ve davranışlar, izleyicilerin olumsuz duygularını harekete geçirmektedir’’ dedi.

RTÜK Kasım 2009’da ise aynı dizideki bir bölümü tartışmış ve Özgü Namal’ın babası tarafından dövüldüğü sahneler, bazı üyelerce ‘’Kadına Şiddet’’ olarak değerlendirilmesine rağmen cezaya gerek görülmemişti. Yasanın, ‘’Kadınlara, güçsüzlere, özürlülere ve çocuklara karşı şiddetin ve ayrımcılığın teşvik edilmemesi’’ maddesinden ceza verilmesi istemi reddedilmişti.

KEMAL SUNAL’IN KÜFÜRLERİ
Öte yandan RTÜK, Kanal 7’de, 13 Mart 2010 günü yayınlanan ünlü ‘’Hababam Sınıfı’’ filmine ceza verilmesine yönelik, İzleme Dairesinin raporunu oy çokluğu ile reddetti. Kemal Sunal’ın da yer aldığı filmde argo sözcükler ile küfürler nedeniyle Kanal 7’ye ceza verilmesi istenmişti.

Üst Kurul Başkanvekili İlhan Yerlikaya ise bu görüşe katılmadı ve ceza verilmesini isteyerek ‘’ Filmdeki küfürlü sahneler, kesinti yapılmadan ekrana getirilmiştir. Çocukların da ekran başında olabileceği bir zaman diliminde yayınlanan film, gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek niteliktedir’’ dedi.Benzer Konular

Görüntüleme:483, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:14 .