Kudüs Latin Krallığı - Kudüs Krallığı

#1
Kudüs Krallığı (Regnum Hierosolimitanum - Roiaume de Jherusalem)
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudüs Krallığı - Wikipedia
Bayrak
Kudüs Latin Krallığı - Kudüs Krallığı
Başkent: Kudüs
Resmi dili: Latince, Eski Fransızca, İtalyanca, Arapça, Yunanca
Dini: Katolik Kilisesi
Yönetim: Monarşi
Kral
  • 1100-1118 - I. Boudouin
  • 1285-1291 - Kudüslü II. Henry
Tarih
  • Kuruluş tarihi 1099
    • Birinci Haçlı seferi 1099
    • İkinci Haçlı seferi 1145
  • Yıkılış tarihi 1291
Kudüs Krallık Arması
Kudüs Latin Krallığı - Kudüs Krallığı
Kudüs Latin Krallığı, 1099'da I. Haçlı Seferi'nden sonra Hristiyanlar tarafından Kenan'da kurulmuştur. Batı Avrupa krallıklarıyla yakın bağlantıları vardı ama küçük bir krallıktı ve finansal ve askeri destekten yoksundu. En geniş sınırlarına ulaştığında Lübnan'dan Sina Yarımadası'na kadar uzanıyordu. Başlangıçta Müslümanlarda korku oluşturmuştu ama sonradan "Cihad" kavramının oluşmasıyla birlikte topraklarını kaybetmeye başlamıştır. Kudüs'ün 1187'de Selahaddin Eyyubi tarafından alınmasıyla toprakları Akdeniz kenarında küçük bir kıyı şeridine dönüşmüştür ve Memlüklerin Akka'yı 1291'de almasıyla tarihe karışmıştır.

Tarih
İlk kralı "Aşağı Lorraine Dükü Godefroi de Bouillon"'dır. Kudüs alındıktan sonra "Advacatus Saneti Sepulchri" olarak (Kutsal Kabrin Koruyucusu) anılmıştır. Ölümü üzerine "I. Boudouin" Kudüs Latin Krallığını kurarak başına geçti. II. Haçlı Seferi'ni izleyen 25 yıl boyunca Kudüs Krallığı III. Baudouin ile I. Amalricus adlı iki yetenekli hükümdarın yönetiminde kaldı. Cüzzamlı olarak bilinen IV. Baldvin'in ölümünden sonra Tapınak Şövalyeleri Lideri Guy de Lusignan, krallığın başına geçip 6 yıllık Selahaddin Eyyubi ile yapılan anlaşmayı kız kardeşini öldürterek bozdu. Selahaddin ile karşılaşmaya çıkan tüm Kudüs ordusu sudan uzak kaldığı için yorgun duruma gelmişti. Selahaddin'in tuzağına düşen Guy de Lusignan 4 Temmuz 1187'de yapılan Hittin Savaşı'nda iki tepenin arasında büyük bir bozguna uğradı ve neredeyse Kudüs'ün ordusu tamamıyla yok edildi. Selahaddin kralın hayatını bağışladı fakat Tapınak Şövalyelerinden bağlı 200 şövalyenin idamını emretti. Hittin Savaşı'nın ardından yeni zaferler peşinde koşan Selahaddin kıyı boyunca ilerleyerek Akka'yı ele geçirdi. İbelinli Balian komutasındaki bir avuç askerle korunan Kudüs 2 Ekim 1187'de Salahaddin'e teslim oldu. Balian Kudüs'ü yağmalama tehditiyle Selahaddin'den halkın güvenli şekilde Hristiyan adalarına geçişini istedi ve Selahaddin bu anlaşmayı kabul etti. Üçüncü Haçlı seferinin amacı Kudüs Latin Krallığını Kurtarmaktı ama bu sefer de işe yaramadı. Aslan Yürekli Richard Selahaddin'le kırılgan bir anlaşma imzalayarak ülkesine geri döndü.Kudüs Latin Krallığı - Kudüs Krallığı
Diğer Haçlı Devletlerinin yanında Kudüs Krallığı

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:21 .