Spartalılar (Sparta Uygarlığı)

#1
Eskiçağ Yunan şehir devleti (İ.Ö. 9. yüzyıl-İ.S. 396). Pelopones Yarımadası'nda, Lakonya Bölgesi'nde, Eurodes Irmağı'nın vadisinde Dorlar tarafından kuruldu.

Sparta halkı üç bölümden oluşuyordu. Sparta kenti çevresindeki dört küçük kasabada oturan "Spartalı"lar, toprakları aralarında paylaşmışlardı, yalnızca askerlik ve yönetim işleriyle uğraşırlardı. "Periök"ler, çevre köylerde oturan özgür, ancak yönetim bakımından Spartalılara bağlı yerli halktı. "Heliot"lar, kölelerdi; toprakları eker, biçer ve her türlü işi görürlerdi. Sparta, diğer Dor kentlerinden, ünlü yasa koyucu Likurgos'un İ.Ö. 9. yüzyıl sonlarında kurduğu oligarşik ve askerî yönetim düzeniyle ayırt edilirdi. Spartalılar, İ.Ö. 6. yüzyıla doğru Pelopones Birliği'ni kurdular. Atina ile aralarındaki çekişme, İ.Ö. 5. yüzyılda savaşa dönüştü ve Sparta, Yunanistan'ın tümünde egemen duruma geldi. Ancak, İ.Ö. 362 yılında Thebaililer, Spartalıları yenilgiye uğrattı ve Sparta'nın gerileme dönemi başladı. Bu sıralarda güçlenen Makedonya Krallığı, Megalopolis Savaşı'nda yenilgiye uğrattığı Sparta'yı ve tüm Yunanistan'ı egemenliği altına aldı (İ.Ö. 331). İ.S. 396'da Vizigot Kralı. I. Alarik'in saldırısı sonucunda Sparta Devleti tümüyle ortadan kalktı. Spartalılar askerliğe çok önem verirlerdi. Çocuklar ve gençler, ağır bir eğitimden geçirilir ve ömür boyu askerlik yaparlardı. Devlet, yurttaşların hayat hakkı dahil, hemen her konuda mutlak hâkimdi.

İlginizi Çekebilir
 • Sparta...
  Sparta (eski Elence; Attika lehçesi: Σπάρτn Spártē, eski Dor lehçesi: Σ`...

 • 300 sparta'lı değil 40 GÖKTÜRK'LÜ...
  Dailymotion - 300 spartalı değil, 40 GÖKTÜRK'LÜ ~C*~. - Bilim ve Teknoloji Kanalı...

 • Sparta...
  Sparta (eski Elence; Attika lehçesi: Σπάρτη Spártē, eski Dor lehçesi: Σ...

 • PSV ve Sparta galip!...
  UEFA Avrupa Ligi K Grubu'nda liderlik koltuğunda oturan PSV Eindhoven, penaltı kaçırdığı maçı kazandı, Saparta...

 • Atina-Sparta Savaşları...
  İÖ 5. yüzyılın ilk yarısında Atinalılar ve Spartalılar Persler'e karşı birlikte zaferler kaza­nırken, yüzy...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:00 .