Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu

#1
Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu, Orta Çağ'da ve modern Avrupa'nın başında hüküm sürmüş Orta Avrupa'da bir monarşidir. Almanya Krallığı temelinde olsa da, aslında bir devletçikler bütünüdür. Orta Çağ'daki imparatorları antik Roma İmparatorluğu'nun geleneklerini taşıdıklarını iddia etseler de, imparatorluğun bir çok vatandaşı Almanlardı ve imparatorluk, modern Almanya ve Avusturya'nın habercisiydi. Geniş yetkili hanedanlıkla yönetilen imparatorluk olarak kurulmasına rağmen, devlet sonunda küçük devletlerin ve şehir devletlerinin gevşek konfederasyonuna dönüştü.
İmparatorluğun sınırları tarih boyunca değişikliklere uğradı, ama en güçlü döneminde imparatorluk bugünkü Almanya, Avusturya, İsviçre, Lihtenştayn, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Belçika,Hollanda toprakları ile Polonya, Fransa ve İtalya topraklarının büyük bir bölümünü kapsıyordu. Tarihinin büyük bir bölümünde imparatorluk yüzlerce küçük krallığı, prensliği, dükalığı, kontluğu ve şehir devletini hakimiyeti altına almıştır.
15. yüzyıldan bu yana, Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu Alman Halkının Kutsal Roma İmparatorluğu olarak da bilinir.Türklerle İlişkiler
Macaristan, Osmanlı toprağı olunca ilk Türk - Roma-Germen ilişkisi başladı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde imparatorluğun başında Şarlken (Charles Quint) bulunuyordu. Bu dönemde Türklerle çok çekişme oldu. Osmanlılar Roma-Germen İmparatorluğu'na karşı daima Fransa'yı desteklediler. Ayrıca İspanya Krallığı da Roma-Germen hâkimiyetinde olduğundan Osmanlı, İspanya ile de savaşmış oluyordu. Daha sonra 17. yüzyılda ise daha çok yine Roma-Germen hâkimiyetindeki Avusturya ile savaşmıştır.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:43 .