Samoyedler

#1
Sibirya'da yaşayan halk. Beyaz Deniz'den Yenisey Irmağı'na kadar Kuzey Buz Denizi kıyısındaki buzlu steplerde göçebe olarak yaşayan Samoyedler, Moğol ırkından gelmelerine karşın, Ural dillerini konuşurlar. Konuştukları diller iki alt öbeğe ayrılır: Kuzey ve Güney Samoyedce. Ataları Sibirya'nın güneybatısında oturan halklardandır. Kısa boylu, solgun sarı tenli, saçları siyah ve sert, yüzleri geniş ve düz, gözleri siyah ve kısık, kısa burunludurlar. Balıkçılık ve avcılık; özellikle tuzak avcılığı yapmışlardır. En önemli geçim kaynakları bugün de önemini yitirmeyen rengeyiğidir. Sayan Dağı çevresinde yaşayan Samoyed boyları, Türklerin baskısıyla Türkleştiler. Samoyed boylarından Selkuplar 17. yüzyılda yerleşik yaşama geçtiler. Şaman olan Samoyedler Rusların etkisiyle Hristiyanlığı kabul ettiler. Sovyet iktidarından sonra da ortak bir yönetime ve yerleşik düzene geçtiler.

Samoyed Halkları (Samodi-Halklar, Samoyedler, Samoyadi) günümüzde ve tarihde Samoyed dilleri konuşmuş olan Halk ve topluluklara verilen toplu isimdir. Dil akrabalığından dolayı Ural halklarının Fino-Ugri koluna sayılırlar.
  • Mensubları
  • Nenetsler (Jurak-Samoyedleri, Yuraklar)
  • Ensler
  • Nıganaslar (Tavgi-Samoyedleri)
  • Selkuplar


Selkuplara, güney Samoyedleri de denilir: Bunlar 19'ncu yy. a kadar orta ve güney Sibirya'da yaşamışlardır. Ayrıca Kamasinler ve bazı diğer sibiryalı Türk Halklarının ataları olmuşlardır. 19'ncu yy. nesili tükenen bir Samoyed topluluğu Matorlar olmuşdur.

Nenetsler Camal Yarımadasında ve Rusya'nın Avrupada kalan tarafının en Kuzeydoğusunda yaşarlar. Nıganasanlar sadece bin civarında insanı kalmış bir halkdır. Yenisey'in güneyinden Çatanga körfezine ve Taymır yarımadasına kadar uzanan bir bölgede yaşarlar.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:19 .