İhsan Işık
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 26-01-2008, 16:40 #1

edanaz

'01.01.2011'<3

İhsan Işık4 Mayıs 1952’de, Sümerbank işçisi Salih Usta’nın ilk çocuğu olarak Diyarbakır’da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İstanbul’da uzun yıllar edebiyat öğretmenliği ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık, yayınevleri ve dergilerde yayın yönetmenliği; 1996’dan itibaren yerleştiği Ankara’da Başbakanlık Danışmanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Halen Ankara’da sahibi olduğu Elvan Yayınlarını yönetiyor, biyografi alanında ve edebiyatın çeşitli türlerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Kırk yılı aşkın bir yazarlık geçmişine sahip olan İhsan Işık, 1965’ten itibaren Diyarbakır’daki çeşitli gazetelerde yazıp dergiler çıkardıktan sonra 1970’li yıllarda, Tohum, Pınar, Yeni Sanat, Dış Politika gibi dergilerde şiirler ve denemeler yayımladı. Döneminin entelektüel gazetelerinden Yeni Devir’de sanat-edebiyat sayfaları yönetti. 1980’li yıllarda Mavera dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi, kurduğu Ünlem Yayınlarını yönetti. Bir süre çeşitli gazetelerde iç ve dış politika yazıları yazdı. Aynı yıllarda biyografi çalışmalarına başlayan İhsan Işık 1982 yılından itibaren, şiir, deneme, dış politika, inceleme ve araştırma alanlarında da yirminin üzerinde kitap yayımladı. Işık’ın, biyografi-ansiklopedi çalışmaları dışında tanınmış eserleri arasında “Kültürümüzün Kimliği”, “Sömürgeciliğin Çağdaş Boyutları”, “İki Yobaz” gibi araştırma ve deneme kitapları ile sonuncusu “Kuğulu Park’taki Kuşlardan Biri” adını taşıyan dört şiir kitabı var.

Yakın tarihimizin en verimli biyografi yazarlarından olan İhsan Işık, 1990’dan itibaren tek ciltlik “Yazarlar Sözlüğü”, tek ve üç ciltlik “Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi”ni çıkardı. “Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi”, “Encylopedia of Turkish Authors” adıyla İngilizceye çevrilerek Kültür Bakanlığı tarafından 2005 yılı Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarında dış basına tanıtıldı. Bu çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM gibi yazar kuruluşlarının özel hizmet ödüllerine değer görüldü.

Aralık 2006’da İLESAM adlı yazar meslek kuruluşunun yönetim kurulu başkanlığını da üstlenen İhsan Işık, yirmi altı yıllık biyografi uğraşısını bu yıl, 10.400 yazar biyografisi topladığı 10 ciltlik “Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi”nde tamamlayıp, şimdilerde değişik bir konuda yeni bir ansiklopedi çalışmasına başlamış bulunuyor.

"Türk Dili Dergisi eylül-ekim 2004

Yazar ihsan Işık`ın tek başına oluşturduğu Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi, kısa sürede üçüncü baskıya ulaştı.

Bu yeni baskı, olabildiğince geliştirilmiş, üç ciltten oluşuyor. 5786 yazarın yaşamını, sanatını, yapıtlarını içeriyor.

Üç cilt, büyük boy toplam 2221 sayfa tutuyor: Dev bir yapıt...

Edebiyat (şiir, öykü, roman, deneme, eleştiri, araştırma, inceleme, oyun), düşünce, felsefe, tarih, toplumbilim, ekonomi, politika, din, dil, folklor, sanat tarihi vb. alanlarda ürünler veren 5786 şair ve yazarın yaşamları ve yapıtları ele almıyor. Ek bölümler var. 197 kuruluşun verdikleri ödüller... Türkiye Türkçesi dışındaki lehçelerde yapıt veren Türk dünyası yazarları...

İhsan Işık, yapıtının önsözünde, eski "yazar sözlükçüleri"ni değerlendirirken bir yerde şunları da söylüyor: «... eser sahibi bilim adamlarından bazılarına yer verilip büyük çoğunluğu görmezlikten gelinmekle ortaya bir çelişki de konulmuştur. Dolayısıyla kaynaklarda tarihçi diye 15-20 kişi, siyaset bilimci 30-40 kişi vb. zikredilirken, aynı alanlarda eser vermiş binlerce bilim adamının dışlanması gibi ilginç bir sonuç çıkmıştır. Dışlanan bilim adamları arasında öyleleri vardır ki, nasıl olmuş da bu isimlerden şimdiye kadar söz edilmemiş sorusu insanı bir kez daha şaşkına düşürmeye yetmiştir.» Ardından, İhsan Işık, sürdürüyor değerlendirmesini: «Yazarların belirlenip kayda geçirilmesinde nesnellikten uzak kalınmış; belli çevrenin dışında görülen edebiyatçılar ve bilim adamları yok sayılabilmiştir. Bu taraflı yaklaşımın en somut ve komik örneği ise kimi gazete ve dergilerde yayımlanan en çok okunan yazar ve kitap listeleri olmuştur. Belli lobilerin pazarladığı yazarlar Türkiye`de en çok okunan yazarlar diye sunulurken, ilgiyle okundukları halde birçok yazar, kitapları 15-20, hatta 30-40 baskı yapanlar dahil olmak üzere, bu listelerde -nedense- yer almamışlardır.»Benzer Konular

Görüntüleme:857, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:02 .