Sponsorlu Bağlantılar:
  İbrahim Tsey
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 29-10-2014, 17:30 #1

`Minά.

make-up artist.

İbrahim Tsey

İbrahim Tsey (Цэй Ибрахьnm), özellikle dram yapıtlarıyla tanınan Çerkes yazardır. Batı Çerkes edebiyatının öncü adlarından biri olarak kabul edilir.
11 Ocak 1890'da şimdiki Adigey Cumhuriyeti'nin Şıncıye (Щыhджые) köyünde oldukça varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailenin Yekaterinodar (şimdiki Krasnodar) kentinde de evi vardı. Kentte kendisine özel öğretmenler tutularak eğitim alması sağlandı. Anadili AdigecedışındaRusçaça, Ukraynaca, Tatarca ve Türkçe öğrendi. Sınavlarını vererek Yekaterinodar'da eğitimine başladı. Çok geçmeden okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Bu dönemde Sosyal Demokrat Parti'ye üye oldu.[2]
1913'te "Ana Düşman-Cehalet", "Yazık ki, o da bir aydın (Арыгyщn nhtеллnгеht)" ve "Kuzey Kafkasya Müslümanlarının Yaşamından Kesitler" adlı makaleleri, St. Petersburg'da yayınlanan "Musul'manskaya gazeta"'da yer aldı. "Ne yapmalı?", "Zifiri Karanlık" (Ш1yhk1ы), "Sahipsizler" (1ахьыhyъэхэр) adlı yazıları da "Майkопсkое эхо"'da (Maykopskoye ekho), 1912-1916 yıllarında yayınlandı. 1914'te Musul'manskaya gazeta'da yayınlanan "Otomobil" yazısı nedeniyle,gazetenin o nüshası toplatıldı ve gazeteye 300 ruble ceza kesildi. Yazıda Adige soylularının Rus memurlarına karşı tavırları eleştiriliyordu.
1917 Ekim devrimi ile birlikte yöneticiliğe köyünden başladı. Sonunda Kuban-Karadeniz Oblastı Devrim Komitesi Dağlılar (Adige ve diğer yerliler) Bölümü kurucularından biri ve bölümün sekreteri oldu.[2] Bu arada "Yalnız Adam" (шъхьэзаkъy) ve "Fatma'nın Sevinci" adlı öyülerini üç dilde (Adigece, Rusça ve Ukraynaca) yazıp yayınladı. Ayrıca dram yazarlığına ve tiyatroya büyük önem veriyordu. 12 dram yapıtı, tek perdelik birkaç piyes ve uyarlamalar yazdı.
1933'te Adige Tiyatro Okulu'nu açtı ve okula müdür ve öğretmen oldu.[3] Piyesler yazdı, birçok öğrenci yetiştirdi ve kendisi de oyunlarda yer aldı.[4]
İbrahim Tsey, birçok söylentisini derleyip yazıya geçirdi. Örneğin "Koç'as (Къоk1ас)" dramı, "Yalnız Adam (Шъхьэзаkъy)" uzun öyküsü ve şiirleştirilmiş "Tavşanın Cenaze Yemeği (Тхьаk1ymk1ахьыm nхьадэ1yс" masalı folklorik kaynaklıydı. Öte yandan "Ülkemiz (Тnхэгъэгy)", "Adigey Oblastı Marşı", "Ekim Devrimi ve Zavallı Adige Evladı" adlı şiirleri de yayınlandı.
Tsey; "Yalnız Adam"'daki Tlımaf (Л1ыmаф) tiplemesinde, "Hantsık'u-Hadje (Хьаhц1ыk1y-Хьаджэ)" romanında ve 1928'de yazdığı "Yahu (Жъэy)" şiirinde Çerkes Sürgünü konusunu işledi. Fablleri, "Fables de Tsey İbrahim (İbrahim Tsey'in Fablleri)" adıyla derlenerek 1939 yılında Paris'te yayınlandı.
Adige tiyatrosunun kurucusu ve ilk Adigece dram yazarı olması nedeniyle, Maykop'taki Adige Ulusal Tiyatrosu'na "İbrahim Tsey Adige Ulusal Tiyatrosu" adı verildi.[5][6][7]
İbrahim Tsey, 7 Eylül 1936'da Maykop'ta öldü. Vasiyeti üzerine köyünde toprağa verildi.
Benzer Konular

Görüntüleme:566, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:01 .