Okan Konfüçyüs'le Çin'i Türkiye'ye taşıyacak
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-07-2012, 09:57 #1

Melodi.

^

Okan Konfüçyüs'le Çin'i Türkiye'ye taşıyacakOkan Üniversitesi, dünya ekonomisinin yeni yıldızı Çin'le Türkiye arasında köprü kurmak için bünyesinde Konfüçyüs Enstitüsü açacak. Hedef, Çin diline ve kültürüne hâkim gençler yetiştirmek
Türkiye'de bir ilke daha imza atan Okan Üniversitesi Çince, Rusça ve Arapça Mütercim-Tercümanlık bölümleri açtı. Bunların yanı sıra dünyada bir ilki gerçekleştiren Okan, 96 farklı ülke ve bölgede 322 Konfüçyus Enstitüsü bulunan Uluslararası Çin Dili Konseyi Ofisi (HANBAN) ile işbirliğine giderek Türkiye'de Konfüçyüs Enstitüsü açma kararı aldı. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan, enstitünün, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi amaçladığını söyledi. Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan ve Rektör Prof. Dr. Şule Kut'un da aralarında bulunduğu heyet, Çin'i ziyaret ederek HANBAN yetkilileri ile bir araya geldi. Üniversitenin özellikleri ve Çin'e verdiği özel önemi de dikkate alan HANBAN yönetimi, "Her şehirde bir enstitü" kuralını ilk kez bozma kararı alarak Türkiye'nin üçüncü, İstanbul'un ise ikinci Konfüçyüs Enstitüsü'nün Okan Üniversitesi'nde kurulmasını kabul etti.

ALTI BAŞLIKTA HİZMET

Bekir Okan, bu işbirliğinin Çin ile Türkiye arasında köprü olacağını, enstitünün 6 temel başlık altında hizmet vereceğini söyledi. Bu başlıklar "Çince öğretmek", "Çince öğretim materyalleri sağlamak", "Çince öğretmeni yetiştirmek", "Çince yeterlilik sınavı yapmak", "sınav merkezi olmak" ve "dil ve kültür değişim aktiviteleri düzenlemek" şeklinde sıralanıyor. Bekir Okan, "Bünyemizdeki Konfüçyüs Enstitüsü sadece eğitime odaklanmayacak. Türk iş dünyasına Çin'i en iyi şekilde tanıtmayı da hedefliyoruz" dedi. Enstitüde benzer konumdaki Çinli ve Türk firmaları bir araya getirecek konferans ve workshoplar düzenlenecek. Ayrıca yılda bir kez Türkiye ve Çin'de uluslararası konferanslar gerçekleştirilecek. Eğitim faaliyetlerinin dışında ekonomik ve kültürel işbirliği platformları yaratacak olan Okan Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü, Türkiye'de ilk kez İş Çincesi (Business Chinese) kursları da açmayı planlıyor.

10 ÇİNLİ GELECEK

Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut, üniversite heyetinin, Şanghay ve Pekin'deki beş ayrı üniversiteyi de ziyaret ederek bir dizi temasta bulunduğunu söyledi. Temaslar sırasında üniversitenin ikili öğrenci değişim anlaşması bulunan Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi ve Huadong Öğretim Üniversitesi ile yeni işbirliklerinin görüşülmüş. 54 farklı yabancı dilin eğitimini veren Pekin Yabancı Diller Üniversitesi ile yaz kursu, öğrenci değişimi ve karşılıklı burslar hususunda işbirliği yapılması kararlaştırılmış. Pekin Uluslararası İşletme ve Ekonomi Üniversitesi ile Şanghay Finans ve Ekonomi Üniversitesi'yle de yaz okulu ve öğrenci değişim programlarına ilişkin protokol imzalanması hususunda mutabakat sağlanmış. Prof. Kut, "Ayrıca varılan anlaşma neticesinde Okan Üniversitesi ve HANBAN bursuyla mevcut değişim öğrencilerine ilaveten her yıl 10 Çinli öğrenci Okan'da eğitim görecek" diye konuştu.

Yabancı öğrencilerin de gözdesi
Okan Üniversitesi öğrencileri, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Güney Afrika, Kazakistan, Kanada ve İsviçre gibi ülkelerdeki saygın üniversitelerle gerçekleştirilen ikili değişim ve çift diploma anlaşmalarından yararlanarak yurtdışında eğitim görme imkânına sahipler. Ayrıca geçtiğimiz yıl Uluslararası Öğrenci Değişim Ağı'na (ISEP) dahil olan Okan Üniversitesi, 50'den fazla ülkedeki 300 üye üniversitede eğitim fırsatı sunuyor. Okan öğrencileri, üye üniversitelerden dilediğini seçerek bir dönem ya da bir yıl boyunca hiçbir ek eğitim ücreti ödemeden öğrenim görebiliyorlar. Okan, Farabi ve Erasmus programlarıyla da yurtdışı eğitiminde farklı seçenekler sunuyor. Yabancı öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği Okan Üniversitesi'nde ABD, Rusya, Hollanda, Avusturya, Kosova, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Fas, Somali ve Kenya gibi ülkelerden yaklaşık 100 yabancı öğrenci eğitim görüyor.Benzer Konular

Görüntüleme:594, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:52 .