İstanbul'un en uzun gökdelenleri
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-07-2009, 18:13 #1

DAMLA22

NevsehirLi

İstanbul'un en uzun gökdelenleri

İstanbul'un en uzun gökdelenleri

7 tepeli İstanbul sözü tarih oluyor. İnsanlar artık yapay tepelerde yaşıyor. Uzunlukları şimdiden 250 metreye dayandı.

Ofis ve konut ihtiyacının artmasıyla, çağlar boyu cazibe merkezi olan finans merkezi adayı İstanbul'da birbiri ardına yükselen gökdelenlere her geçen yıl yenileri ekleniyor. Yedi tepeli kentin insan yapımı ''tepeleri'' artık 250 metreyi zorluyor.

İstanbul'da 1990'lı yıllarda başlayan gökdelenli yaşam, Levent ve Maslak hattında hız kazanırken, son yıllarda kentin diğer bölgelerine de sıçradı. Artık Fulya, Şişli, Mecidiyeköy, Esentepe, Ataşehir, Kozyatağı ve Esenler gibi kentin diğer bölgelerinde de gökdelenlere rastlanıyor.

150 metreyi aşan yükseklikte çok sayıda projeye ev sahipliği yapmaya başlayan İstanbul'un, Boğaz ya da kent manzaralı gökdelenlerinin sayısının önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.
Daha çok ofis, rezidans ve otel olarak hizmet veren gökdelenler, farklı özellikleriyle de dikkati çekiyor. Kimi gökdelenin üst noktalarında golf oynanıyor, kiminde spor yapılıyor, kiminde de yemek yeniliyor.

İş Kuleleri, Şişli Plaza, Koza Plaza, Akmerkez, Metrocity, Mashattan, Kempinski Residences Astoria, Tekfen Tower, Kanyon, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü, Süzer Plaza, Polat Tower, Selenium Residence, Sun Plaza, Palladium, Marriott Otel, Uphill Court, Myworld ve Incity gibi gökdelenleri, yapımı devam eden Sapphire ve Diamond of İstanbul izliyor.

İŞ BANKASI KÜÇÜK ÇAMLICA TEPESİNE YAKLAŞTI


Türkiye İş Bankası'nın genel müdürlük ofislerini barındıran, ayrıca son dönemlere kadar İstanbul'un en yüksek binası olan Kule-1'in yüksekliği 181,2 metre. Özel ve simgesel 36 metre yüksekliğindeki bayrak direği ile bu nokta 194,5 metre yüksekliğe ulaşıyor. İstanbul'un en uzun gökdelenleri

Söz konusu yükseklik, Birinci Boğaz Köprüsü yüksekliğinin yaklaşık 3 katına eşdeğer olup, Küçük Çamlıca tepesinin yüksekliğine yaklaşıyor.


163. METREDE GOLF SAHASI OLAN GÖKDELENKiler Holding'in kaba inşaatı biten Levent'teki Sapphire binası 2000 yılında açılan Levent'teki İş Kuleleri'ni şimdiden geçti.

ANTEN HARİÇ 236 METRE İstanbul'un en uzun gökdelenleri


Kiler Holding'in rezidans ve alışveriş merkezinden oluşan Sapphire binası, sembolik antenle birlikte 261 metre yüksekliğe ulaşıyor. Anten hariç net 236 metre yüksekliğe sahip Sapphire'nin ayrıca, yerin altında da 10 katı bulunuyor.

37. METRESİNDE HAVUZ


İnşaatının yüzde 75'i biten 64 katlı binanın 163. metresinde golf pratik sahası, 35. metresinde ise havuz yer alıyor. 177 rezidansın bulunduğu Sapphire'in 2010'un ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

TÜRKİYE'NİN EN YÜKSEK BİNASI MASLAK'TA OLACAK

240 metre yüksekliğe sahip olacak Hattat Grubu'nun Maslak'taki Diamond of İstanbul binasının yapımı ise sürüyor. 'Diamond of İstanbul' projesi üç ana bölümden oluşacak. İstanbul'un en uzun gökdelenleri

Bunlar kule, alışveriş merkezi ve otopark bölümleri olacak. Kule bölümünde de lüks otel, rezidanslar ve A sınıf ofisler yer alacak. İstanbul'un deprem riski göz önüne alınarak çelik olarak yapılacak bu yapı Türkiye'nin en yüksek yapılı çelik binası olacak.
Otel, alışveriş merkezi, rezidans ve ofislerden oluşan Diamond of İstanbul projesi, 240 metre yüksekliğe sahip olacak. Binanın yapımı devam ediyor.

2 BİN 200 KİŞİNİN ÇALIŞTIĞI PLAZA

44 katlı ofis bloğu ve çarşıdan oluşan Koza Plaza'da 261 adet ofis ve 30 adet dükkan bulunuyor. Yüzde 55'i dolu olan binada 2 bin 200 kişi çalışıyor. İstanbul'un en uzun gökdelenleriİnşaatı devam eden plazalar da dikkate alındığında İstanbul'un 5. en yüksek binası konumunda bulunuyor.
Plaza, antenle birlikte 145 metre yüksekliğine sahip.

İlk sahibi Tekstilkent Yapı Kooperatifi olan binanın inşaatını Garanti Koza yaptı. 2005'de kooperatif tarafından binanın ince yapısının bitirilme işi kat karşılığında Garanti Koza'ya verildi.


ŞİŞLİ'DE 165 METRE YÜKSEKLİĞİNDE İNSAN YAPIMI TEPE

Yapı Merkezi kuruluşu Yapı Konut tarafından yapılan ve 2 yıldır faaliyette olan Şişli Plaza ise 165 metre yüksekliği ile İstanbul'un en yüksek binaları arasında yer alıyor. İstanbul'un en uzun gökdelenleriTÜRKİYE'NİN İLK TEKNOLOJİK AKILLI BİNASI
Türkiye'nin ''ilk teknolojik akıllı binası'' Sabancı Center, Ekim 1993'de kullanıma açıldı. Sabancı Center'da Akbank Kule 35 kat, holding ise 30 kattan oluşuyor. İstanbul'un en uzun gökdelenleri
Her iki kulenin ortak kullandığı 5 bodrum katı bulunuyor. 136 metre yüksekliğindeki Sabancı Center'da yaklaşık 2 bin 600 kişi çalışıyor.

Görüntüleme:10221, Cevaplar:3

Alt 24-07-2009, 18:40 #2

Impossible.

Nothing lasts forever.

maşaLLah


Alt 24-07-2009, 19:01 #3

FakєPяiиcєSs*

Foruma Isınan Üye
baya bi uznmş


Alt 24-07-2009, 19:54 #4

orjinalinbenim

Tuğba T.

birini yakından görmustum ya Devv gıbıLEr


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçeneklerİstanbul'un en uzun gökdelenleri Konusuna Benzer Konular

Toplumca uzun yazı okuma fobimiz mi var? Uzun yazılardan sıkılıyor musunuz?


Toplumca uzun yazı okuma fobimiz mi var? Uzun yazılardan sıkılıyor musunuz?

Dünyanın en ilginç gökdelenleri


Hareketli Dubai Gökdelenleri‏


Son zamanlarda mimarisinden sıkça söz edilen Dubai Gökdelenleri özellikle insanların çok ilgisini çekti. Sıradışı gökdelenleri ile bilinen ülkede...

Dünyanın en büyük gökdelenleri


Shanghai'daki Spiral Kule, bittiğinde Dubai'de inşaat halindeki 609.6 metrelik Burj Dubai'yi sollayacak. Dünyanın en yüksek binasının temeli...

Konya'nın gökdelenleri

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:43 .