Bu Fotoğrafının Sırrı Çözüldü.....!!!!

#1
Bu Fotoğrafın Sırrı ÇözüldüUkrayna'da 2004'teki seçimlerde, en güçlü aday Viktor Yuşçenko zehirlendi. Ancak Yuşçenko'nun nasıl zehirlendiği sırrını koruyordu. Bu konuyla ilgili ilk defa bilimsel bir rapor yayınlandı.


Ukrayna'da 2004 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi Batı ile Rusya arasında bir güç savaşına dönüşmüştü. Rusya, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra kendisinden ayrılan Ukrayna'nın batıya yaklaşmasını istemiyordu. ABD önderliğindeki batı ülkeleri ise Ukrayna'da Viktor Yuşçenko önderliğinde başlayan Turuncu Devrim'e büyük destek verdiler. Rusya destek verdiği Yanukoviç'in seçimi kaybedeceğini fark edince değişik arayışlara girdi. Seçim süreci devam ederken Ukrayna cumhurbaşkanı seçileceğine kesin gözle bakılan Viktor Yuşçenko'nun zehirlendiği haberi dünya kamuoyuna bomba gibi düştü. Yuşçenko gizli bir el tarafından zehirlenmiş ve ölümle pençeleşiyordu.

VİYANA'DA TEDAVİ EDİLDİ

Batı derhal olaya müdahale etti ve Yuşçenko Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir klinikte tedavi altına alındı. Ancak Viktor Yuşçenko'nun yüzü bir iki gün içinde yaşlanmıştı. O dönemde Rusya'nın şimdiki Ukrayna Cumhurbaşkanı Yuşçenko'yu zehirlediği iddia edilmişti ama bu hiç bir zaman kanıtlanamadı. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen Yuşçenko'nun nasıl zehirlendiği hala gizemini koruyordu. Bu olayla ilgili ilk defa bilimsel bir rapor yayınlandı. Viyanalı bilim adamlarının yayınladığı raporu göre, Viktor Yuşçenko dioksinlerin en zehirlisi olan TCDD ile zehirlenmişti. Rapora göre dioksin bir laboratuvarda özel olarak üretilmişti. Dioksin insan vücudunda olması gerekenden 50 bin defa daha fazla bulunmuştu. Yuşçenko'nun hayatı kurtarıldı ancak bu zehirin gövdeden atılması için tam 15 gerekti. Ancak Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın yüzünde kalıcı hasar oluştu. Yuşçenko bugün hala yüzü deforme olmuş bir şekilde hayatını sürdürmek zorunda kalıyor.

Dioksinlerin en zehirlisi olarak bilinen TCDD'yi ABD Vietnam savaşı sırasında sivillere karşı kullanmıştı.

TURUNCU DEVRİM

Turuncu Devrim Ukrayna'daki 21 Kasım 2004 Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde, Kasım 2004'ten Ocak 2005'e kadar yaşanan politik olaylara verilen isim oldu. Turuncu denilmesinin sebebi cumhurbaşkanı adaylarından Viktor Yuşçenko'nun seçim kampanyası dönemince bu rengi kullanmasıdır.

Seçimlerde Viktor Yuşçenko ve Viktor Yanukoviç aday oldu. Seçimde Yuşçenko yüzde 46.69 rakibi olan Yanukoviç ise 49.42 oranında oy kazandı.

Yuşçenko Donetsk ve Lugansk bölgelerinde seçime hile karıştırıldığını belirterek taraftarlarından Kiev'de gösteri düzenlemesini istedi. Gösteriler ilk olarak Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı ve Ukrayna Parlamentosu olan Verkhovna Rada'nın önünde başladı.

Gösterilerin büyümesi üzerine 429 milletvekilinden oluşan Verkhovna Rada seçimleri 255 oyla geçersiz ilan etti. 26 Aralık 2004'te seçimler tekrarlandı. Tekrarlanan seçimlerin sonucunda, 10 Ocak 2005'te Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu Yuşçenko'nun %51.99 Yanukoviç'in %44.20 oranında oy aldığını resmi olarak açıkladı. Yanukoviç'in Yüksek Mahkemeye yaptığı itiraz bir sonuç vermedi ve Viktor Yuşçenko 23 Ocak 2005 tarihinde yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevine başladı.DÜNYA BU FOTOĞRAFLARI KONUŞMUŞTU


İlginizi Çekebilir


#2
iLqinçç..
saoL cNmm ..
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:15 .