Askere Gidecek Olanlara Tavsiyee(Emre) :D
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-05-2007, 12:34 #1

Effendy

Yasaklı Üye

Askere Gidecek Olanlara Tavsiyee(Emre) :D


Askere Gelirken


Öncelikle size tavsiyem mümkün oldukça az eşya ile askere gidin. Sivil kıyafetiniz sadece üzerinizdeki elbiseniz olsun, başka bir giysi getirmeyin, bu giysiler sadece size yük olur. Tabi birde hatırlatmakta yarar var, iç çamaşırlarınızın rengi haki renk, yani asker yeşili, çoraplarınızda siyah olsun. aksi halde yenisini almak zorunda kalırsınız.

ASKER ÇANTAMIZI HAZIRLAYALIM
Size bir çok askerin deneyiminden yararlanarak bir çanta hazırlayalım ki hem gerekli tüm ihtiyaçlarınız olsun hem de rahat taşına bilsin. Tahmin edileceği üzere, yolu uzun arkadaşlar için çanta taşımak tam bir işkenceye dönüşüyor. Bu kadar lafın ardından gelelim çantamızı hazırlamaya. Askere gelirken aslında pek öyle masraf etmeyin. Acemi birlikleriniz de ki kantinlerde aklınıza gelebilecek her şey var ve dışarıya göre oldukça ucuz.

1- Öncelikli olarak eşyalarımızı koyacağımız çanta ne küçük nede büyük olmalı. Orta boy bir çanta seçilmeli. Çanta kilitlene biliyorsa iyi olur. Daha çok işinize yarar.
2- Çantamızı seçtik. Şimdi sıra geldi içine neler koymalıyız. Tabi ki öncelikle tam 460 gün her sabah kullanacağınız tıraş takımınız. Benim tavsiyem acemi birliğine giderken eğer çaldırmayacağınızı düşünüyorsanız rahat tıraş olabileceğiniz oynar başlıklı 2 veya 3 jiletli bir tıraş bıçağı ve pratik olarak kolayca kulana bileceğiniz tıraş köpüğü. Tabi traş sonunda kullanmak için kolonya ve kremi de unutmayın. Sakın yanınızda elektrikli tıraş makinesi getirmeyin. Getiren arkadaşlarım vardı ve o makineleri Çantalarından dışarıya bile çıkaramadılar.
3- Diş fırçası ve macunu genelde acemi birliklerinde veriliyor ama siz yinede yanınızda yedek bir tane getirin. Tabi vücut temizliğiniz için gerekli şampuan, sabun, banyo lifini ve banyo havlusu. Acemi birliklerinde her hafta vücut temizliği ile ilgili kontrol var ( benden söylemesi )
4- 2 şer çift iç çamaşırı ve çorap genelde standart yetiyor. Acemi birliklerinde iç çamaşırı ve kışlık fanila veriliyor. Benim tavsiyem yanınıza içinize giye bileceğiniz haki renk, bir uzun kollu fanila daha almanızdır. Biri kirlenince öbürünü giyersiniz. Bunların yanında yatarken giymek için eşofman götürün.
5- Kış aylarında eliniz, yüzünüz eğitim yaparken çatlayacağı için koruyucu krem almanız iyi olur. Botlarınızın el değiştirmesini önlemek için ( kim ne derse desin düpedüz hırsızlık) mutlaka en ufaklarından bir asma kilit alın. Botların tabanları genelde iyi olmadığından birde ayakkabı keçesi alın( özellikle kışın çok işe yarıyor )
6- Ayakkabı boyası, dikiş kutusu, tırnak makası, elbise torbası, elbise askısı, banyo torbası gibi bir çok malzemeyi Acemi birlilerindeki kantinlerden temin ede bilirsiniz.

ÖNEMLİ
Yanınıza almanız gereken en önemlisi bir telefon kartı. Çünkü genellikle ilk günlerde telefon kartı bulmak ve ailenize haber vermek zor oluyor. Cep telefonu, radyo, kolye ve yüzük, ne sebeple olursa olsun hap ve ilaçlar yasak. Saçlarınızı Askere gitmeden bir gün önce dışarıda kestirin. Yoksa çok pişman olabilirsiniz
Askerlik de İlk gün


Kimimiz garip bir başına yolara düşerek, kimimiz de ailesinin ve sevdiklerinin yolcu etmesiyle yollara düşerek gelir asker ocağına. Sanki başka bir yaşama adım atıyormuş gibi heyecanlı ve ürkek bir şekilde Nizamiye kapısına yönelir. Kapıdan girerken sülüsünü gösterir nöbetçi askerlere ve çantası aranır, içeri alınır. Sanki tüm gözler üzerine çevrilmiş gibi hisseder insan. Yeni gelenler sivil elbiseli olduğu için bir arada oturtulur. Daha sonra bir Astsubay veya bir asker gelerek “ hadi toparlanın gidiyoruz” der. Rast gele bir sıraya sokularak adi adım marş. Askerlik işlemleriniz yapılır, bölüğünüz belli olur. Tabi işlemler genellikle biraz uzun sürer bu yüzden beklersiniz. Kilonuz , boyunuz aklınıza gelen tüm özellikleriniz kısacası bilgi formunuz doldurulur. Tabi birde sağ ve sol kolunuzdan iki adet aşı olursunuz. Bu aşılar bazılarının dediği gibi cinselliği azaltan bir aşı değil içiniz rahat olsun Tüm işlemler biter ve bölüğünüze gitmek için beklersiniz.


Görevli asker gelerek sizi alır ve bölüğünüze götürür. Tabi yine sıraya sokarlar ( eee.. her şey düzenli olacak ya ) kalacağınız geçici koğuşunuz ve eşyalarınızın konacağı dolabınız gösterilir ( daha sonra yatak ve dolaplar değiştirile bilir). Yine yerleştikten sonra sıraya sokularak yemekhaneye götürülürsünüz. Nizamiyeden girdikten sonra artık her şey nizami ve emirle. Şansınız varsa ve işlemleriniz kısa sürede hallolduysa akşam yatağınıza erken yatarsınız ( genelde ilk gün gece yarısından erken yatan yoktur). Sabahın 05:00 de bir ses “ koğuş kalk” der ve irkilerek uyanırsınız. İşte o an ben nerdeyim burası neresi der insan ve kalkar yatağından etrafa boş gözlerle bakar. Herkesin içini hüzün kaplar desek yeridir. Tam bir sudan çıkmış ördek misali.


Yatağınızı yapmayı yatmadan önce gösterdikleri için sabah mazeret üretemezsiniz ve belki de askerlik hayatınızın en uzun süren yatak yapma işlemini gerçekleştirirsiniz ( bu süre her sabah pratik yapınca azalıyor. Sakal tıraşınızı olmak için bir hayli uğraşacaksınız eee... nede olsa her kez tıraş olmak için aynı anda wc ye akın ediyor. Tıraşınızı oldunuz toplu halde içtima alanından sabah kahvaltısına götürülürsünüz. Daha sonra tekrar içtima alınır ( koyun gibi sayılırsınız. Günde 5 – 6 defa). Askeri elbiseleriniz ve iştikakınız olan kamuflajlarınızı alırsınız. Alırken dikkat edin, iyice kontrol edin eksik malzeme almayın, aksi halde sorun yaşarsınız. Artık tam bir askersiniz hayırlı olsun. Ne olursa olsun şunu aklınızdan çıkarmayın ülkemizde sağlıklı her erkek bu yollardan geçiyor, canınızı sıkmayın geçip gider
Birliklere Yerleştirme


Yerleştirmeden kastım, acemi birliklerinize teslim olduktan sonra ilk günlerde askeri işlemlerinizin yapılması. Zaten sülüslerinizde yazılı olan birliklerinizde denizci, havacı, karacı, komando, jandarma gibi ne olacağınızı bilerek geliyorsunuz.

Defalarca isminizi , adresinizi, memleketinizi çeşitli kağıtlara yazdıktan sonra. Eğitim durumunuza, meziyetlerinize ve mesleğinize göre, en önemlisi de ihtiyaca göre tabur ve bölükleriniz belli olur. Tabi bu aşamada bir yığın insanla uğraşmak kolay değil. Doldurulması ve imzalanması gereken bir çok evrak olunca işlemler uzun sürüyor.

Tabi yerleştirme deyince aklınıza “ben komandoyum denizci olabilir miyim gibi sorular gelmesin sülüsünüzde ne yazıyorsa en azından acemiliğinizde o alanda eğitim göreceksiniz. Yerleştirme işlemi Askeri birliğinizin ihtiyacına göre tabur ve bölüklere uygun görülen sayıda adam ayırma işlemidir.

İlk olarak askeri elbiseyle ( tek tip) vesikalık resimleriniz çekilir, askeri evraklarda kullanılmak üzere. İyi poz verin askeri kimliğinizde bu fotoğrafınız kullanılacak.

Usta birliğinize gidene kadar temel askerlik eğitiminizi alarak tam bir asker olursunuz. Daha sonra gideceğiniz usta birliklerinde ihtiyaca göre başka görevler üslenerek farklı işler yapabilirsiniz. Acemi birliklerinde neyseniz usta birliğinde o şekilde devam edeceksiniz diye bir şey yok. Değişmeyen tek şey nöbet ve temizlik görevi. Nasıl bir askerlik yapacağınız dağıtımda gideceğiniz yere bağlı.Benzer Konular

Görüntüleme:1732, Cevaplar:14

İlginizi Çekebilir >
Alt 17-05-2007, 16:24 #2

¦«Mav!mS!»¦

И ә ĥ ľ Я


...Ya yazık ama bu kadar da offfff ..... .....

Alt 18-05-2007, 13:10 #3

BahadiReM

Tam1tatLıAşık


iyiki erkek değiLim ama bi yandan da vatan uğruna görev yapmanın gururu var ve sanırım o daha önemli

Alt 18-05-2007, 14:00 #4

AyrıLıkLarınŞairi

Fenerbahcem


saol kardeşim gitmeden bu bilgileri ögrenmek bizler için çok güzel

Alt 28-05-2007, 19:00 #5

love sTorY

Deneyimli


üff bu günlerde çok sulugöz oldum ya bunları okurken aşkım askere gidiyomuş gbi hissettim. teşekkürler seneye eminim çok işimize yarayacak.

Alt 28-05-2007, 19:43 #6

caner_ist

Foruma Isınan Üye


çok sağol kardeşim yazdığın iyi olmuş tşk ler

Alt 07-08-2007, 12:46 #7

yaseminyuksel

Acemi Üye

benim aşkımın 2 yılı war off napıcam yaa

Alt 07-08-2007, 13:25 #8

çɒğlɒя

Foruma Isınan Üye


Az KAlDı SEneye ASkerİZ Aramasın GÖzler o şiMdi asKer

Alt 07-08-2007, 17:30 #9

uzman320

Azimli Üye


teşekkürler bende bunlara uyarım artık zaten 17 günüm falan kaldı verdiğin bilgiler için cok sağol

Alt 07-08-2007, 17:55 #10

>SéDa<

Foruma Isınan Üye


Ne değişik geliyor insana bunları okumak...İnşAllah tüm askerler sağ salim dönerler(Allah'ım sen onları koru)

Alt 07-08-2007, 23:01 #11

tutku

FıratÇakıroğlu


Alıntı:
>SéDa<´isimli üyeden Alıntı
Ne değişik geliyor insana bunları okumak...İnşAllah tüm askerler sağ salim dönerler(Allah'ım sen onları koru)
katılıyorum arkim
bi yandanda vatan uğruna canını vermekte var aslında oda güsel askerlere sabır versin allah zor bişe abim askere gittide ordan biliom
paylaşımın için saol

Alt 12-08-2007, 03:32 #12

hayal17

Deneyimli

faydali tavsiyeler

Alt 15-08-2007, 17:25 #13

alaturka23

Yeni Üye


tşkler kardes...Allah yardımcımız olsun ne dıyeyım..

Alt 01-10-2012, 21:32 #14

GÖNLÜM_SULTAN

Yasaklı Üye

faydalı bilgiler

Alt 11-02-2013, 19:21 #15

kimsin sen

Forum Heveslisi

teşekkürler de dediler

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:24 .