Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 30-08-2011, 04:12 #1

ToReBeL

Yasaklı Üye

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor, evlilikte yaş farkı, yaşı büyük erkekle evlenmek, Ayşe Özyılmazel , yaşı büyük kadınla evlenmek, Ali Taran - Gif, gifs, gifler, romantik resimler, hareketli kalpler, Travel Guide, Hotels, Vac[/url]
Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
Çiftler arasında yaş farkı özellikle de magazin dünyasından bu türden bir ilişki veya evlilik haberi geldiğinde tartışılmaya başlar. Genellikle de isimler üzerinden konuşulur. Carla Bruni Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi veya Şahnaz Çakıralp Prof. Murat Öncel’i gerçekten seviyor mu, enine boyuna masaya yatırılır… Aslında yıllar önce de Türk edebiyatının önemli isimlerinden Abdülhak Hamid Tarhan’ın kendisinden yaşça küçük Belçikalı eşi Lüsyen ile yaşadığı büyük aşk konuşuluyordu… Tüm bu örneklere rağmen bu türden ilişkilere pek de hoşgörülü olduğumuz söylenemez. Halk arasında genç bir kadına âşık olan erkeklere “azgın teke” deniverir. Böyle denilmekle de kalmaz “Kırkından sonra azanı teneşir paklar” diye uyarı da gelir. Son olarak Ayşe Özyılmazel-Ali Taran evliliğinden sonra da konu tekrar konuşulur oldu. Peki bu tür ilişkilere nasıl yaklaşmak gerekiyor? Bilim ne diyor? Psikologlar, psikiyatrlar, evlilik danışmanları büyük bir yaş farkına rağmen yaşanan bu ilişkileri nasıl yorumluyor?

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
“Sorun her ne kadar hormonsal gibi algılansa da psikolojik ”
Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr.Cem Keçe orta yaş krizine giren erkeklerin genç sevgili arayışına girdiğini düşünüyor: “Orta yaş krizine giren, isteğinde yalancı bir artış yaşayan, evini, karısını, işini veya sosyal çevresini terk etmeye teşebbüs eden, kıskançlığı artan, çapkınlık yapan ve keyfine düşkün olan erkeklere halk arasında ‘azgın teke’, bu durumun yaşanmasına da ‘azgın teke sendromu’ denir. Her erkekte görülecek diye bir kural olmasa da, orta ve ileri yaş içinde olan erkekler; yaşamlarını gözden geçirip kendileri için ne yaptıklarını sorgulamaya, genç bir partner aramaya ve kayıplarını fark etmeye başlayabilirler. ”Psikolog Serap Güngör ise bu tür bir arayışta erkekliğin simgesi haline gelen kapasitesindeki düşüşün etkili olduğunu söylüyor: “Bu aslında doğal ve normal bir süreçtir.

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
Ama hiçbir erkek bu fizyolojik süreci kolayca kabullenemez. Bu kabullenememe duygusu bir kısmını kendini ispat etme davranışına itebilir. Zemin müsaitse, lik sinyallerini güçlü bir şekilde yaymakta olan bir kadın varsa çevrede, erkeği harekete geçmesi için tetikleyecektir. ”Uzmanlar genç partner arayışındak itek nedenin sadece dürtüsünün ve kapasitesinin azalması olmadığına da vurgu yapıyor. Cem Keçe, “Bu sendrom her ne kadar hormonsal gibi algılansa da psikolojiktir. Kişinin yaşlanmaya karşı ve liğinin bitimine yönelik duyduğu panikle geçmişini sorgulaması ve keşkelerle dolu bir sonucun ortaya çıkması ile birlikte psikolojik duygu durumlarında huzursuzlaşma, kendini kötü hissetme ve anlamsız bir var olma çabası içine girme bu tür ilişki yaşayan erkeklerde en sık gördüğümüz davranımlardır” diyor.

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
“Bu ilişki hep vardı”
Psikiyatr Doç Dr. Cebrail Kısa ise tamamen farklı düşünüyor. Genç bir kadınla ilişki yaşayan veya evlenen insanlara haksızlık ettiğimize inanıyor, ona göre ilişkide yaş farkının hiçbir önemi yok. “İnsanlık tarihine bakıldığında yaşlı erkek-genç kadın veya yaşlı kadın-genç erkek ilişkisi hep vardı. Aşk ilişkisi kişinin içsel ve dışsal ihtiyaçlarından doğar ve nesnesini ararken de yaş,din, etnisite ve ırk gibi farklılıklardan etkilenmez. İnsanların birbiriyle olan ilişkisini sınırlayacak bir şeylerin olduğunu kabul etmiyorum. Ben buna azmaya da azgın teke sendromu denmesinide doğru bulmuyorum. Bu tanımlamanın bilimsel bir yönü de yoktur. Genç kadın yaşlı erkek ya da yaşlı kadın genç erkek ilişkisine normal ya da patolojik de demiyorum. Psikiyatr olarak da böyle bir tavrım olamaz.”

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
Neden orta yaşa gelen her erkek hatta kimi zaman şartlar müsait olduğu halde genç bir sevgili arayışına girmiyor? Neden bazıları uzun yıllardır süren evliliklerini, çocuklarını ve tüm sosyal çevrelerini kaybetmeyi göze alarak genç bir sevgili peşinde koşuyor da bazıları hiç böyle bir dürtü hissetmiyor? Görüşlerine başvurduğumuz isimler bu konuda da birbirlerinden farklı düşünüyor.

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
Dr. Cem Keçe bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Bireysel farklılıklarımızla birlikte içinde doğduğumuz aile yapısı, dinsel profilimiz, toplum hayatına bakışımız, eşimizle ilişkimizin niteliği, aile hayatımızın dinamiği her birimiz için farklıdır ve her birimizi farklı derecelerde etkiler. Bu nedenle benzer bir psikolojik sürece tıpkı ergenlikte olduğu gibi herkes aynı tepkiyi göstermeyebilir. Kişi, yapacaklarının toplum tarafından kabul görmeyeceğine ve itileceğine yönelik bir inanca sahip ise duygularını din, spor ve iş hayatı gibi toplumun onay verdiği bir süreç ile yaşayabilir. Eğer bireyin dini yönü kuvvetli ise yaşadığı değişikliği günah-ayıpyasak üçgenine koyacak, aradığı huzuru kendini dine vererek halletmeye çalışacak ve böylece hem içinde yaşattığı suçluluk duygularını temizlemiş hem de tanrı katında günahlarından arınmış olacaktır.”
Dr. A. Cem Keçe’nin orta yaş bunalımına girdiğini hisseden erkeklere tavsiyeleri şöyle: “Dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için düzenli egzersizler yapın. Saçlarınızı boyatın, imkânınız varsa saç ektirin, ancak genç kalmayı bir zorunluluk gibi algılamayın. Spor yapın, sigara ve alkol almayın, bazı hobiler gibi çeşitli aktivitelere yönelin.”

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
Doç Dr. Cebrail Kısa ise, “Ben bu tür ilişkilerin yaşanmasında ilk gelişim yıllarındaki ebeveyn ilişkisinin belirleyici olabileceğini düşünüyorum. Kişinin bebeklik ve çocukluk yıllarında ebeveynine bağlanma-ayrışma ve aynı cinsiyetteki ebeveyni ile identifikasyon kurma sürecinin diğer sebeplerden daha önde olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bazı erkekler kadın erkek ilişkisi ya da aşırı liğe yönelirken kimileri de din, spor ya da akademik kariyer gibi bilimsel etkinliklere yönelmekte” sözleriyle konuya açıklama getiriyor.
Doç. Dr. Cebrail Kısa: “Sevgi ve aşk ilişkisi kural tanımaz. İnsanların aşklarını yaşamalarına saygı duymayı toplum olarak öğrenmeliyiz. ‘Azgın teke’ gibi aşağılayıcı, sevgi ve şefkatten yoksun bir kavramı kabul etmiyorum.”

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
“Erkek kadından enfazla 10 yaş büyük olmalıdır ”İlişkilerde büyük yaş farkıtoplum tarafından genellikle kabul görmüyor. Peki ama ideal bir yaş farkından söz edilebilir mi? Psikolog Serap Güngör, yaş farkının çiftlerin birbirlerinin isteklerini karşılayamaz hale getirmemesi gerektiğine inanıyor: “Benim deneyimime göre erkek lehine olmak üzere en fazla 5–10 yaş arasında bir fark olmalıdır. 10 yılın üzerinde bir yaş farkının olması çiftlerde sorun yaratabilir. Çünkü insanlar her 10 yılda bir yeni bir kuşak yaratırlar ve her kuşağın algıları ve beklentileri farklıdır. Ancak bu tarz problemleri genellemek oldukça zor çünkü bunun tam tersine yaş farkının bir avantaj ve mutluluk kaynağı haline geldiği ilişkiler de göstermek mümkün.” Doç Dr. Cebrail Kısa ise, ilişkilerde yaş farkı da dahil olmak üzere nelerin yaşanması ya da olması gerektiği ile ilgili de ahkam kesmenin bilimsel bir yaklaşım olmadığını düşünüyor: “Herkesin içsel ve de dışsal dünyasının gereksinimi doğrultusunda ilişkilerini yaşadığına inanıyorum.” Orta yaşın üstünde bir erkekle genç bir kadın birbirine gerçekten âşık olamaz mı? Bu türden her ilişki “azgın teke sendromu”nun kapsama alanına girmek zorunda mı? Uzmanlar bu konuda hemfikir.

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor
Lale Akat / Eş ve aile tarapisti

"Bazı erkekler yaşlanmayı inkar ettikleri için genç sevgili arayışına girebiliyorlar"
Herhangi bir kişinin -erkek veya kadın- evliliğinden kopması için ilişkisinin doyurucu olmaması yani yaşamı paylaşmama, liğin bitmesi, gerginlik ve sevilmemeyi yaşamak gibi faktörler aslında en önemli nedenler. Erkeğin kendinden çok genç bir kadınla birlikte olma arzusu ise anlaşılabilir bir durum. Erkek eşit güçte bir kadınla ilişkiden tedirginlik duyuyor olabilir. Genç bir kadın ona daha hayran olabilir, onu daha üstün, akıllı, başarılı bulabilir. Doğanın insanlara verdiği çoğalma güdüsü ile erkeğin doğurgan genç bir kadına çekim duyması da söz konusu olabilir. Genç kadının tazeliği, güzelliği ve yönden doyuruculuğu karşı koyulması zor bir çekimdir. Erkeğin genç evlenmiş olup özgürce seçim yapmamış olması ve olgun bir yaşta yaşamını gözden geçirip artık ihtiyaçlarını özgürce yaşama isteği de etken olabilir. Tabii bir de erkeğin diğer erkeklere karşı “başarı”sını ispat etme ihtiyacı da önemli. Bir de yaşlanan erkeğin yaşlanmayı inkâr etmesi söz konusu. Bu arada genç kızların olgun erkeği tercih etmesi, istemesi, onlarla ilişkiye açık olması durumunu da unutmamalıyız elbette.

Alıntı

Görüntüleme:9417, Cevaplar:8

Alt 30-08-2011, 04:17 #2

YalnızÇocuk

Foruma Isınan Üye

Para güç kadınları herzaman etkiler beni etkilemez diyenler bırak bu işleri.


Alt 30-08-2011, 10:44 #3

Feminist.

Forumun Tiryakisi
bkz. ödipus kompleksi.


Alt 30-08-2011, 11:15 #4

tahW

Forum Heveslisi

bu tarz karıların tek baktığı şey PARA PARA PARA...Yoksa 60-70 yaşındaki bi adamın yüzünde meymenet olmadığını onlarda biliyo....


Alt 30-08-2011, 11:30 #5

-AFRa-

Foruma Alışıyor

Yaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor

Bu resimdeki aşk gerçek bir aşk asla Ün,para falan değil Romanınıda okudum Lusyen Abdulhak Hamid arasında geçen büyük bir AŞK.

ama diğerleri hakkında pek bir yorum yapamıycam


Alt 30-08-2011, 13:02 #6

٭»Ѕύpύrqєѕіz CάĐı«

Forum Heveslisi

Saçma


Alt 01-09-2011, 02:15 #7

BarıŞa-Rock

Foruma Isınan Üye

fotodakiler abartıda bazı kadınlar olgun erkekler hoşlanıyorlar kendisi 17 18 yaşında ama 35 yaşlarında sevgili arayışına giriyorlar hem parasal yönden hem olgun erkek beğendiklerinden neymiş olgun erkek iyiymiş her zaman daha akıllı oluyormus görmüş geçirmiş oluyormus halden anlıyormuş kimin neler yaşadığını kimin daha olgun ve akıllı olduğunu bilmiyor insanlarımız sanıyorlar her 25 30 u geçen einstein oluyor ek olarak paran varsa istersen 80 yaşında ol farketmez söylemesinden nefret ediyorum ama para herşey artık


Alt 02-09-2011, 12:57 #8

Melodi.

Düşlem
Bende anlamıyorum babam hatta dedim yaşında adamlarla evleniyorlar.Ben 4 yaş üstünü kabul edemiyorum büyük diyee ben mi tuafım onlar mı.


Alt 03-09-2011, 02:01 #9

Alp Külüg Tengri Bögü Kağan

Kutlug Bilge

Aslında soru aynı ama söyle acıklamak daha mantıklı.Yaslı erkek genc bir bayanla ilişki yasıyorsa uckuru düsüktür,genc bir bayan yaslı bir erkekle ilişkisi yasıyorsa paragözdür.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerYaşlı erkek genç kızda, genç kız yaşlı erkekte ne buluyor Konusuna Benzer Konular

Uçağa yaşlı bindi genç olarak indi!


Film gibi... İtalyan Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, 70-80 yaşlarında görünen ancak "genç elleri olan" yaşlı bir yolcu, 29...

Ruhunuz Genç mi? Yaşlı mı?


Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Ruhunuz genç mi yaşlı mı? Hemen kalem, kağıt alın ya da bilgisayarda bir sayfa açıp not alıp test eidn! 1- Çok...

Genç Erkek mi Yaşlı Erkek..?


Birbirine aşık bir kadınla bir erkek ve evlilikle gelen mutlu son... Peki ya aradaki büyük yaş farkı? İlişkinin geleceği için belirgin bir...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:24 .