Baba olmanın ideal yaşı nedir?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-01-2018, 19:07 #1

` baLım.

Mucizeler ansızın gelir..

Baba olmanın ideal yaşı nedir?


Baba olmanın ideal yaşı nedir?
Çocuk sahibi olma arzusu kadınlarda içgüdüsel olarak var olurken, erkeklerde ise soyun devamını sürdürmek şeklinde kendini gösteriyor. Ancak günümüz koşullarında çocuk sahibi olmanın ideal yaşı denince akla artık sadece kadınlar değil erkekler de geliyor.

Şimdiye kadar hep kadınların ideal yaşına uzmanlar. Erkekler sanki baba olmaya hazırmış gibi… Oysa onlar koşuyor ve işlerine odaklanarak para kazanmak istiyorlar. Bazı ideallerine ulaşmayı amaçlıyorlar, bu önemli sorumluluğa atılmadan önce... Yani çocuğa hazır olma duygusu kadınlar kadar erkekler için de önemli! Biz de baba olmanın ideal yaşı olup olmadığını Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel'e sorduk.
Erkekler baba olmaya ne zaman hazır oluyor?
Aslında bunun belirgin bir zamanı yok. Toplumsal olarak değişebildiği gibi, kişiden kişiye de değişebiliyor. Günümüzde aslolan kişinin ruhsal yaşı… Kimin ruhen hangi yaşta olduğunu kim bilebiliyor ki? Diyelim ki erkeğin bulunduğu yaş öyle bir relatif noktadır ki nereye yakın olduğunu bilmek mümkün değildir. Kimi zaman bir genç, bir yaşlıdan ölüme daha yakındır. Bazen bir genç için yaşanmışlar, bir yaşlı için yaşanacaklar kadar önem arz eder. Bu durum göz önüne alındığında erkeklerin çocuğa kimi zaman yirmisinde, kimi zaman ellisinde hazır olduğunu söylemek mümkün
Kadınlarda durum biraz daha farklı…
Kadınlardan sık duyulan bir cümledir: "Canım çok çocuk istiyor!". Nereden icap eder de canı çok çocuk çeker? Kadına bir yerlerden bir ses geliyor ama tam açıklanamayan bir sestir bu, mantığı da olmuyor. Ama kadın anne olmak istiyor işte! İşte bu ses duygularımızdır!
Duygular mı yönlendiriyor?
Bir açıdan evet. Anlamlandıramadığımız, tam olarak açıklayamadığımız bir biçimde bir şeyleri isteriz. Eğer az bir mantık süzgecinden başarıyla geçmiş bir kararı, duygularımız destekliyorsa, bu karar genelde doğru çıkar. O gün nedenlerini açıklayamayız, ama zihnimiz arka köşelerinde bizim haberimiz olmadan hesabını kitabını yapmış ve kararını vermiştir.
Mantıken "olabilir"i yakaladığımızda, dönüp duygularımıza sormak gerek. "Sen ne istiyorsun?". İçeriden gelen mantıktan izole edilmiş ses eğer "İstiyorum…" diyorsa, mantığın sözü artık orada geçmez. Doğruları, iyileri, gerçekleri topladığımızda çocuk yapma zamanının kabul edilebilir en alt çizgisini yakalarsak, kararı duygulara bırakmak en doğrusudur… Yaşın kaç olmasının önemi yoktur.
Hazır olmadığınız zamanda baba olursanız?
Gerçekten hazır olmadığınız zaman çocuğunuz olursa? O zaman doğru zaman değilse? Aslında zamansız olan şeyler de bazen zamanlıdır. Belki zamansız olmuştur, ama hiçbir sorun yaratmaz ve her şey yolunda gider. Belki bize göre zamanı değildir, ama aslında "tam zamanıdır". Bu nedenle "zamansız" dediğimiz şeylerin gerçekten "zamansız" olup olmadığını zaman gösterir. Ön yargılı yaklaşmak ise sorun yaratır. Gerçekten zamanı değil, yani kişi baba olmaya hazır değilse, o kişiyi bekleyen eksiklik duygusudur. Hem hayatını ve planladıklarını tam olarak gerçekleştirememek, hem de babalığı tam yapamamak! Eksiklik duygusu da zaman içinde suçluluk duygusuna veya öfkeye dönüşebilir. Çocuk için bu durum iki ayrı sonuç doğurabilir: Bazen çocuklar, bunu normal olarak kabul ederler ve yaşarlar. Başka türünü bilmedikleri için bu onların normalidir ve eksik de olsa, çoğu zaman yeterlidir. Bir diğer grup çocuksa bunu "sevilmiyorum" duygusuyla eşleştirir.
Her yaş ideal
Aslında çocuk yapmanın yaşı değil, hazır olma duygusu vardır. İşte dönemlere göre bir değerlendirme…
20-35 yaş grubunda: Erkekler bu yaşlarda genellikle hedeflerin peşinde koşarlar. Kariyerde üst noktalara, arabaya sahip olmaya, gücü elde etmeye uğraşırlar. Bu hedefler arasında çocuk sahibi olmak da varsa, o zaman bu yaşlar çocuk sahibi olmak için iyi yaş olarak kabul edilebilir.
35-40 yaş grubunda: Hayat stabilite kazanır. Hedeflerin önemli bir kısmına ulaşılmış olur. Şimdi sıra eksikliklerin giderilmesindedir. 35-40 yaş arası özellikle duygusal alandaki eksikliklerin giderilmeye çalışıldığı dönemdir. Para, güç ve başka şeyler olsa da, sevgi eksik kalmış olabilir. Çocuk bu yoksunluğu giderecekse, bu yaş çocuk sahibi olmak için ideal olabilir.
40-45 yaş grubunda: Bu dönem ise "Aman Allah'ım ben ne yaptım" veya "Eyvah gençlik treni kaçtı!" kaygılarının yaşandığı yaşları oluşturur. Bu yaş grubundaki erkekler, iş peşinde koşturmaktan hayat yarını yaşayamadıklarını düşünmeye başlar. Eğer eksik kalan ve yaşanmamış şey çocuk ise, o zaman bu yaş çocuk yapmak için ideal olabilir.
İdeal baba var mı?
İyi baba vardır. İdeal baba yoktur. Babalık yapabilen kişidir, babasından gördüğünden daha fazlasını yapandır "iyi baba". "Ben yaptım, sen yapma" demeyen babadır "iyi baba". Acil durumda her zaman var olandır "iyi baba". Yöneten değil, yönlendirendir "iyi baba". Tüm bunları yaparken doğal olandır "iyi baba".

Hazırlayan: Zuhal K. EYÜBOĞLUBenzer Konular

♂kyanus Bunu beğendi.
Görüntüleme:334, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 11-02-2018, 10:33 #2

Guzellik

Azimli Üye


hım...��

Alt 11-02-2018, 10:35 #3

kul

Foruma Isınan Üye


Buna yaş değilde nasip diyelim bence

Alt 18-07-2018, 10:10 #4

♫♪♫Mavibirdünya

hislerimkanıyor


ne zaman hazır hissediyolarsa o zaman olmalı ..
yoksa annenın bi anda 2 cocugu oluyo

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:37 .