Ev için pratik bilgiler

#1
İşte evinizde her zaman yararlanabileceğiniz pratik bilgiler. Bu bilgileri okuduktan sonra yeni keşiflere hazırlanın..Vitrinlerde uzun süre duran kristal bardaklarınız için, en iyi temizleme yöntemi, karbonatlı su içinde biraz bekletip yıkamanızdır.

İnce cam bardakları yıkamak için, aniden sıcak suyun altına koymanız, çatlamalarına neden olabilir. Ocağın üzerinde soğuk su dolu kabın içine koyup, suyun ısınmasını bekleyin. Daha sonra temizleyin. Böylelikle olası ihtimale karşı, çatlamalarını engellemiş olursunuz.

Kavanozların içindekiler bittikten sonra, sakın atmayın. Kareli veya çiçekli bir kumaş alarak, kapak altlarına örtü yapabilir ve oldukça gösterişli bir kavanoz setine, zaman içinde sahip olabilirsiniz.

Şurup kutularının içinden çıkan kaşıklar, baharatlarınız için ideal ölçü kaşıkları olabilir.

Bayat ekmekleri elinizle un ufak edip, buzdolabı poşetinin içine biraz tuz serperek koyunuz. Derin dondurucunuzda uzun süre kalabilir. Köfte yapacağınız zaman ekmeğiniz hazır olacaktır.

Duvardan duvara halı kaplı bir eviniz varsa, leke olduğu zaman kesinlikle kendiniz silmeye çalışmayın. Özel yıkama makinanız yoksa veya özel leke çıkartma ilacınız, başınız daha büyük derde girecek ve leke yayılacaktır.

Aile büyüklerinizden eski resimleri alıp, güzel çerçevelerde kullanabilirsiniz. Hafif sararmış, eskimiş resimler, şimdi salonları süslüyor ve anılarımızı canlandırıyor.

Resim çektireceğiniz zaman, siyah-beyaz çektirip, küçük çerçevelere yerleştirebilirsiniz. Daha sade ve hoş duracaktır.

Sandıklarınızı; sehpa, kitaplık, bar ve daha bir çok amaçlı kullanacağınızı unutmayın. Eskimiş ve yıpranmış olmaları, sizi bu düşünceden vazgeçirmesin. Verniklenir veya patine boya ile değişik bir hale getirilir.

Bitmeye yüz tutmuş bazı mumlarınızı benmari usulü ile eritip, değişik renklerde mumlar yapabilirsiniz.

Sinmiş balık veya sigara kokularından, tütsülerle kurtulabilirsiniz. Hem koku gidecek, hem de mistik bir atmosfer sağlayacaksınız. Alışık değilseniz, ağır kokulu tütsülerden kaçınmalısınız.

Banyonuzda yarım kalan veya bitmeye yüz tutmuş hoş kokulu sabunlarınızı, bıçak yardımı ile veya rendeleyerek ayrı bir kapta tutabilirsiniz. Görüntüsü hoş olacak ve güzel bir koku banyonuzdan yayılacaktır.

İster havlu, ister masa örtülerinizi canlandırın. Kenarlarına dantel örün veya hazır satılan dantel kenarlardan alıp diktirin.

Aynı renkten değil, uyumlu renklerden evinizde ufak değişiklikler yapın.

Ara sıra eskicileri gezin. Hiç ummadığınız, ama hoşunuza gidecek bir obje karşınıza çıkabilir. Fırsatı kaçırmadan değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir


#2
Hanımlar Bu Konularda Daha Dikkatlidir..


#3
saolasın bilgiler için


#4
tşkler..


#5
Teşekkürler.


#6
Teşekkürler bilgiler için..


#7
Evinizi Ferah Göstermenin Yolları!

Renkleri Doğru Kullanın!
Duvarlarınızı boyarken seçeceğiniz renkleri akıllıca ve doğru uygularsanız, yaşam alanınızı olduğundan daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz.
Odanızı raflar dahil olmak üzere tek bir renge boyarsanız, kolon ve nişlerin duvarda oluşturduğu keskin gölgeleri yok etmiş olursunuz. Tek rengin yarattığı dinginlik ve efektler, daha fazla boşluk hissi yaratmak için idealdir.
Beyaz ve pastel tonlarındaki renkler duvarlara ışık ve yansıma katar. Böylece odanız olduğundan daha geniş ve aydınlık görünür.
Şeffaflık Ferahlatır!
Şeffaf mobilyalar odadaki kalabalık hissini yok eder. Ahşap masanızı daha modern bir cam masa ile değiştirin. Bu küçük hile ile salonunuzda ekstra boşluk efekti yaratabilirsiniz. Ayrıca odaya giren ışığın yayılmasını sağlamış olursunuz. Bu da salonun büyüklüğünü iki katına çıkarır.
Çift Amaçlı Mobilyalar!
Eğer odanızda hem yemek yemek, hem çalışmak istiyorsanız, bunu çift fonksiyonlu bir masa ile çözebilirsiniz. Mutfakta fazla tezgahınız yoksa çalışma alanınızı daraltmadan kullanabileceğiniz katlanır ya da tekerlekli bir masa hayat kurtarabilir. Böylece mutfağınızı gereksiz yere daraltmamış olursunuz.
Salon veya oturma odanızı mobilyalarla doldurmak istemiyorsanız, tekerlekli bir puf işinize yarayabilir. Dilediğinizde bir sehpa ya da ayaklarınızı uzatmak için puf olarak kullanabilirsiniz.


#8
çok hoş ama bir çoğunu biliyorum


#9
teşekkürler


#10
Teşekkürler.


#11
-Evinizde hayvan besliyorsaniz ve bunlarin tüyleri koltuklariniza kanepelerinize bulasiyorsa elinize yapiskan bir bant sarin ve tüylü olan yerlerde gezdirin.


#12

Tesekkürler bilgi için (:#13
Eşyalar yerleştirilirken pencereye yakın kısımlarda hacimli mobilyalara yer vermek, odayı olduğundan küçük algılatır; içeriye sağlıklı ışık girmesini de engeller.#14
Küçük alanlarda kayar kapı kullanın
Küçük mekanlarda kanatlı kapı kullanmak kullanım alanını azaltacaktır. Özellikle açık renklerde veya şeffaf 'kayar' kapıları seçin.
#15
Çok sıradan görünen bir misafir odasını, duvara asacağınız bir halı yada tablo ile, hatta hiç beğenmediğiniz bir eski kilim ile mükemmel bir hale getirebilirsiniz.


#16
Küçük mutfağınızı daha da küçük göstermek istemiyorsanız, koyu renk dolap kullanmayın.
Planlamaya dikkat etmeyen ve öncelikli ihtiyaçları göz önüne almayan bir yerleşim, zamanla burada yaşayanların kendilerini rahatsız hissetmesine ve ortamı benimsememesine yol açar.

Küçük bir mutfakta yapılacak dekorasyon hatası, dolap kapaklarında koyu renkler kullanmaktır. Bu, alanı daha sıkışık ve boğucu yapar.#17
Giriş holleri genellikle geçiş mekanları olarak değerlendirilir. Halbuki girişler evin kimliği hakkında ipucu veren önemli karşılama mekanlarıdır. Ayakkabıların ve vestiyerin gelişigüzel konumlandığı, depo gibi görünen holler hatalıdır.


#18
Salonlardaki oturma grubunun televizyon etrafına yerleştirilmesi hatadır. Salonlar samimi sohbet ortamı oluşturmalıdır. Küçük mekanlarda televizyon, salonun en önemli objesi olmamalıdır.

Yaşam alanlarında koltukların duvar boyunca ve duvara yapışık dizildiğini görürüz. Halbuki salonda birbirinden farklı oturma grupları oluşturulmalıdır. Koltuklardan bazıları duvara yakın, bazıları da uzağa yerleştirilebilir#19
Yemek bölümlerinde alan yeterli olmadığı halde, çok yer kaplayan koyu renkte yemek masaları, sandalyeler ve büfeler kullanmak bir dekorasyon hatasıdır


#20
Geniş bir mekan için 15 pratik yol
Ev için pratik bilgiler Küçük metrekareli mutfak ya da banyoyu kullanışlı hale getirmek aslında çok kolay. Duvarlarda kullanılacak beyaz renk ve geniş aynalar, her iki mekânı da daha geniş gösterir. İşte ferah bir banyo ve mutfağa kavuşmanın 15 pratik yolu.

Mekânı daha iyi kullanabilmek ve depolama ünitelerine daha fazla yer ayırabilmek için dolaplarınızı tavana kadar yükseltin.
Mutfaktaki atıl alanları raf ya da çekmeceli dolaplarla değerlendirebilirsiniz. Bu üniteler, hem dağınıklığı ortadan kaldırmanıza yardımcı olur hem de sıcak ve samimi bir atmosfer yaratır.
Küçük bir mutfağı geniş göstermenin en etkili yolu depolama ünitelerinde, duvarlarda ve zeminde beyaz rengi tercih etmektir.
Tezgâhta, davlumbaz, evye ve bataryalarda paslanmaz çelik ya da krom elemanları kullanmak, ışığı yansıttığından mekâna daha aydınlık bir görünüm kazandıracaktır. Dolap kapaklarındaki cam yüzeyler ve ayna efektleri de aynı etkiyi verir.
Klozet rezervuarınızın üzerini ahşap bir üniteyle kapatabilir ve tavana kadar yükselteceğiniz üniteyi de dolap olarak kullanabilirsiniz.
Dolaplarınızın içine monte edilebilen pratik ve işlevsel çözümler yer kaybınızı önleyecektir. Örneğin, tencerelerinizi ve tabaklarınızı düzenli bir biçimde dizebileceğiniz metal üniteler çok işinize yarayabilir.
Dolaplarınızı akıllıca yerleştirmeye özen gösterin. Tabaklar, tencereler ya da daha farklı elemanlar için ayrı bölümler yaratın ve kullanmadığınız eşyalardan bir an önce kurtulun.
Tezgâhtaki notlar, yazılar vs. mutfakta kalabalık bir görünüm yaratır. Bunu önlemek için mutfak kapısının hemen arkasına bir pano asın ve ortalığa dağılmış ıvır zıvırdan kurtulun.
Mutfağınızın ışıktan mümkün olduğunca fazla yararlanabilmesi için pencerelerinizde, ışık geçirgen stor perdeler ya da jaluzi gibi açık renklerde ve sade bir tasarım tercih edin.
Duvara monte edilen bir lavabo ve asma klozetler, banyonuzu kesinlikle olduğundan daha geniş gösterecektir. Banyoda ağır ve kalın hatlı mobilya ve dolaplar yerine daha hafif ve ince hatlı olanları tercih edin.
Banyonuzu olduğundan daha geniş göstermek için açık renklerden faydalanın. Duvarlarınızda ve dolaplarınızda beyaz tonlarını tercih edebilirsiniz. Banyoya hareket ve canlılık kazandırmak istiyorsanız, banyoyu çevreleyen renkli bir bordür kullanın.
Banyonun bir bölümünü ya da bir duvarı çarpıcı bir renkle ön plana çıkarabilirsiniz. Bu mekâna derinlik kazandıracağından mekânın olduğundan daha geniş görünmesini sağlar. Örneğin, banyonuzun duvarlarında 30x30 cm. büyük karolar tercih ettiyseniz, duş bölümünün duvarlarını mozaikle kaplayın. Duş bölümü bu şekilde farklı algılanarak daha geniş görünecektir.
Yuvarlak hatlı bir lavabo küçük bir mekânda hem yer kaybını önler hem daha rahat kullanım sağlar.
Banyonuzun daha geniş ve ferah görünmesini istiyorsanız, düşük voltajlı ve dimerli halojen lambaları deneyin.
Cam, krom veya parlak seramik gibi yüzeyler ışığı yansıtacağından banyonuzu daha ferah algılatacaktır. Duş kabininiz mümkün olduğunca sade bir biçimde düzenlenmeli. Bunun için, yere yakın ve yükseltisi olmayan bir duş teknesi tercih etmelisiniz. Bu arada kabin kapaklarının da alçak olmasına özen gösterin...
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:55 .