Sponsorlu Bağlantılar:
  Bağdat Kapısını Açan Genç Osman
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 15-02-2009, 19:08 #1

efşan

Forumun Tiryakisi

Bağdat Kapısını Açan Genç Osman

Adı kahramanlık türkülerine konu olan Genç Osman, 1630 yılında Padişah 4. Murad tarafından düzenlenen ikinci Bağdat seferinde yer alan 17 yaşında bir delikanlıydı. Genç Osman’ın tavsiyesiyle dökülen toplarla Bağdat ele geçirilir. Genç Osman savaşta iki eli kesilmesine rağmen sancağı düşürmez ve ordunun en önünde gider. Bir adamın onu görüp hayret etmesi üzerine bayrak yere düşer ve Genç Osman şehit olur.

1914 ile 1917 yılları arasında Bağdat uğruna canını veren 187 askerle, şehrin kapılarını ilk açan Genç Osman, Bağdat’taki şehitlikte yan yana yatıyor.
Mehteran takımlarının cenk öncesinde çaldığı, hemen her kulağın aşina olduğu şu sözler kazınmış Genç Osman Şehitliği’ndeki mozoleye: “İptida Bağdat’a sefer olanda, Atladı hendeği geçti Genç Osman. Vuruldu sancaktar, kaptı sancağı; iletti burca, dikti Genç Osman. Bağdat’ın kapısını Genç Osman açtı, Gören düşmanların tedbiri şaştı. Allah Allah deyip geçti, Genç Osman...”


Irak’ta Bağdat Şehitliği, Osmanlı Şehitliği ve Kut–el Amare Şehitliği olmak üzere üç Türk şehitliği bulunuyor. Buralarda binlerce şehit yatıyor.

Genç Osman, tarih sayfalarına 1630 yılında Padişah 4. Murad’ın Bağdat seferi öncesinde geçti. Kahramanlığı dilden dile anlatılarak efsaneleşti. Tarihçi Prof. Dr. Fuat Köprülü’nün ‘Kayıkçı Kul Mustafa ve Genç Osman’ adlı eserinde Genç Osman’ı özetle şöyle hikaye eder: “Bağdat seferine çıkacak olan Padişah, tellalları çağırtıp, bıyığına tarak batabilecek yaşta olgun kimselerin orduya katılmasını ister.


Ordudaki kumandanlardan birinin genç yaşta bir oğlu vardır. Sultan’ın huzuruna çıkarılan bu çocuğa padişah, “Bıyığına tarak batmayanın orduya katılmamasını, aksini yapanların öldürüleceğini bilmiyor musun?” diye sorar. Delikanlı sakalının, içinde olduğunu söyleyerek tarağı dudağına saplar. Bu durum da sultanın hoşuna gider ama Genç Osman ilk Bağdat seferine götürülmez ve şehir ilk saldırıda alınamaz.


Abdulkadir Geylani Hazretleri, Genç Osman’ın rüyalarına girerek top hususunda öğütler verir. Barut yerine toprak, gülle yerine taş koymalarını öğütler. Genç Osman’ın Sultan’la beraber sefere çıkması ve Abdulkadir Geylani’nin tavsiyeleri üzerine hareket edilmesi sonucu kale surlarında gedik açılır. Ve şehir ele geçirilir. Genç Osman iki eli kesilmesine rağmen sancaktar olduğu için sancağı düşürmez, ordunun önünde gider. Bir adamın onu görüp hayret etmesi üzerine ise bayrak yere düşer, Genç Osman şehit olur.”

Görüntüleme:3344, Cevaplar:2

Alt 15-02-2009, 19:14 #2

NecatiEmre

Forum Üstadı

Teşekkür Ederiz , Bizlere Bu Şanlı Insanları Tanıttığın için. Geçen Sene Mehteran-Rus Kızıl Ordu Ortaklığıyla Rusya'da Türk Yılı Kutlamaları Yapıldı. Bir Genç Osman Marşı Çalındı , Muhteşem. Sanki Kızıl Kıyamet Koptu. Dinlemeyenlere Tavsiye Ederim.a


Alt 16-02-2009, 00:28 #3

efşan

Forumun Tiryakisi
Necati Emre Rica ederim.Dinlemedim o marşı,bulup dinleyeceğim.Teşekkürler yorum için.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerBağdat Kapısını Açan Genç Osman Konusuna Benzer Konular

Bilinçaltının Kapısını Açan Doğru Anahtar


Tahta kapı üç kez çalındı. "Tak tak tak" Kapının önünde 12 yaşlarında kıvırcık saçlı, sarı benizli, iri gözlü bir çocuk vardı. Hemen yanında da orta...

Genç Osman Ölümü.


Genç Osman’ın ölümü Padişah otağının Üsküdar’a kurulacağı günden bir gün önce Yeniçeriler Süleymaniye’de toplandılar. Ayaklanan yeniçeriler saraya...

CENNET KAPISINI AÇAN DUA


CENNET KAPISINI AÇAN DUA Ya Allah, sen benim Rabbimsin. Senden gayrı hiçbir ilah yoktur. Ben senin kulunum, gücüm yettikçe senin ahdin ve vaadin...

Nihat hatipoğlu-Cennet'in kapısını açan Dua


http://www.youtube.com/watch?v=xFsJaJ4RPjg

Nihat hatipoglu-Cennetin kapısını açan Dua


http://www.youtube.com/watch?v=xFsJaJ4RPjg
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:37 .