Sponsorlu Bağlantılar:
  Dokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 31-03-2009, 11:21 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Dokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ...

Ege'liler efelenmeye 1600'lü yıllarda başladı. 17.yy'dan itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun yapısında meydana gelen askeri ve sosyal değişiklikler süvari ve kervancı olarak geçimini sağlayan eski akıncıları işsiz bırakmışDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... hükümetler tarafından vergi toplama kaygısıyla desteklenen ayanların derebeyi tavırlarıDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... bitmeyen savaşlarDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... sonu gelmeyen asker istekleri ve giyim kuşam yasağı zeybeklerin birerDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... ikişer dağa çıkmasına sebep olmuştur. Anadolu'yu "Türk Yurdu" haline getiren akıncı torunu zeybekleri zaman kanun dışı durumuna getirmiştir.
Uygarlıklar vadisi Menderes'teki savunması kolayDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... kaçış yolları açık dağ köyleri yörenin efeleri ve onların zeybekleri için barınma yerleri olmuştur. Vadinin verimli ovasını çeviren kartal yuvası engebeli dağlar takip kuvvetlerine yakalanmadan yaşamayı kolaylaştırmıştır. Bazı zeybekler zamanla sivrilerekDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... devletin otorite boşluğunda kendi otoritesini kuararakDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... yöre halkının çare aradığı bir merci haline gelmiştir.
Efelerin yerini öğrenerek kapılarını aşındıran halkın başlıca şikayetleri ayanların baskısıdır. Bunun dışında camiDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... yolDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... çeşme ve düğün yardımı gibi istekler efelere iletilmektedir. Çözülen her sorun efenin ününe ün katarDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... otoritesini sağlamlaştırır. Bir süre sonra öykülereDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... türkülere konu olur.
Ege'de efeler genellikle namus ve gururun yol açtığı olaylarla dağa çıkmıştır. HaksızlıkDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... kişisel gurur ve hırslarından dolayı işledikleri bazı suçlar unutulmuşDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... geriye onları kahraman yapan olaylar kalmışDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... İlavelerle efsaneleşerek dilden dile dolaşan serüvenler zamanın gençlerinde bir efeye kızan olarak üne ve saygınlığa kavuşma arzusu uyandırmıştır.
"Efe" kelimesinin anlamını irdelemeye gerek yoktur. BuDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... folklorik dilimize mal olmuş anonim bir halk deyimidir. Yöreye has zeybeklik benzeri hareketler Ege'den kaçan rum çeteler tarafından Yunanistan'a taşınarak "Klepth" denilen bir unsurun doğmasına yol açmışsada bunlar haydutlukdan öteye geçememişlerdir. Milletlerin tarihinde "Geçmişi olmayanınDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... geleceği olmaz" derler. Efeler egenin ve yurdumuzun şanlı geçmişidir. Çakırcalı Mehmet Efe de bu efelerin en önemlilerinden biridir. Çakırcalı bir çok kurallar getirerek efeliğe şan ve onur kazandırmıştır.

Efeliğin daha önce bulunmayan etik değerleriDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... onunla birlikte ortaya konmuştur. Fakir soyulmazDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... askere kurşun sıkılmazDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... ırza namusa dokunulmaz. Yoksul gençlerin ve kızların evlendirilmesine maddi yardım etmesinin yanında Çakırcalı yolDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... camiDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... çeşme hatta köprüler yaptırmıştır. Kendinden sonra gelen efeler bu kurala bağlı kalarak efeliğin halk arasında saygınlığını sağlamışlardır.

Yörük Ali Efe'lerDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... Demirci Mehmet Efe'ler ve diğerleri bu etik değerlere bağlı kalarak İstiklâl Harbi ile de efeliğe şan ve şeref getirmişlerdir. Çakırcalı ise İstiklâl Harbi başlamadan ölmüşDokuz DaĞin Efesİ Çakircali (Çakici) Mehmet Efe'nİn Evİ ... bu şanlı mücadeleye katılma şansı olmamıştır.
Biz bu şanlı Efe'nin mirası kalan evin durumuna dikkat çekmek istiyoruz. Torunları tarafından yıllar önce satılan Çakırcalı'nın Kayaköy'deki evi daha sonraki sahipleri tarafından ihmal edilmiş bu tarih mirasına sahip çıkılmamıştır. Yılların acımasız tahribatından nasibini alan bu yapı yıkılma aşamasına gelmiş durumdadır.

Son sahibi tarafından "Nasıl yıkılıp yerine beton yığını dikilebilir?" hesapları yapılmakta olan evin merdivenlerinde basamak kalmamış.. Kiremitleri dökülen çatıdan gökyüzü görülmekte ve yağmur yağdıkça ev daha çok tahrip olmaktadır. Efeliği boyunca ağzına içki koymayan Çakırcalı'nın evinin içi şimdi boş şişelerden geçilmez duruma gelmiştir.


Tarihi değeri olmayıp sadece etnografik değeri olan yapılar bile korunurken benzeri çok az kalan bu kartal yuvası "Çakırcalı Evi" baktıkça insanın içini sızlatmaktadır. Yıllar geçtikçe sadece tarih sayfalarında ve efsanelerde kalan efeliğin bu son izlerini yok etmemek için hepimize görev düşmektedir. Yüreği çatal olmayan efe olamaz denir. "Çatal Yürek" cesur ve mert anlamına gelir. Ege'de hala mert ve cesur insanlara efe denir. Hepinizin yüreği "Efe Yüreği" olsun.Benzer Konular

Görüntüleme:3414, Cevaplar:1

Alt 02-04-2009, 08:44 #2

~~Only My Love~~

Sevilesi..

paylaşım için tşkler
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:23 .