Sponsorlu Bağlantılar:
  Nusrat Mayın Gemisi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 16-04-2009, 18:23 #1

∂i$i вєℓα`

Forumun Tiryakisi

Nusrat Mayın Gemisi

Nusrat Mayın Gemisi
Nusrat Kariyer
Tipi: Mayın Gemisi Kullanan: Nusrat Mayın Gemisi Osmanlı Donanması
Nusrat Mayın Gemisi Türk Deniz Kuvvetleri

İnşa Yeri: AlmanyaNusrat Mayın Gemisi Kiel

Denize inişi: 1911
Göreve başlayışı: 1913
Akibeti: Satıldı 1962Nusrat Mayın Gemisi Alabora oldu 1990Nusrat Mayın Gemisi Tekrar deniz yüzeyine çıkarıldı 2003


Genel Özellikler

Tonajı: 360 ton
Uzunluk: 40 m
Genişlik: 7Nusrat Mayın Gemisi4 m
Hız: 15 mil

Asıl ismi "Nusret" olan ama Osmanlılar'ın "Nusrat" dediği gemi 1911 yılında Almanya'nın Kiel şehrinde kızağa çekildi ve 1913 yılında Osmanlı Donanması'na katıldı. 1915 ilkbaharında uzun süredir Boğaz'ın girişindeki tabyaları bombalayanNusrat Mayın Gemisi keşif uçuşlarıyla ve mayın temizleme gemilerinin faaliyetiyle saldırıya geçeceği kesinleşen Müttefik Donanması artık saldırı için gün sayıyordu.Müstahkem Mevkii Komutanlığı daha önceden düşündüğü gibiNusrat Mayın Gemisi Alman Amirali Menter Paşa'nın da teklifiyle elde kalan son 26 mayını Karanlık Liman'a dökme kararı aldı.

Karanlık Liman Harekatı


17 Mart'ı 18 Mart'a bağlayan gece (zira 7-8 mart arasındakiler bulunmuştur) Nusrat mayın gemisi Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey(operasyon esnasında projektörlerin Nusret'i ele vereceği esnada Türk tarafından da projektörlerin açılması ve Nusret'in o esnada görünmez hale gelmesi esnasında kalp krizinden şehit düştü.Zira daha önce de bir kalp krizi geçirmişti fakat bu göreve gitmek istedi.) ve Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi (Adalet Ve Kalkınma Partisiınar) Bey komutasında düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Akyarlar'a mayınlarını bıraktı.
Ertesi günlerde İngilizler deniz ve hava keşifleri yapmış ama bu mayınları bulamamışlardır.

Harekatın Etkileri ve Hakkında Söylenenler

Nusrat'ın döşediği mayınlar 18 Mart 1915'te Çanakkale harekatının kaderini değiştirmişNusrat Mayın Gemisi ona "dünyanın en ünlü mayın gemisi" unvanını kazandırmıştı.Nusrat'ın mayınları 639 kişilik mürettebatıyla BouvetNusrat Mayın Gemisi onun ardından Inflexible ve Bolva zırhlılarını sulara gömmüştü.
İngiliz Generali Oglander'in "Çanakkale-Gelibolu Askeri Harekatı" (Military Operations GallipoliNusrat Mayın Gemisi Official History of the Great War)adlı eserinin 1. cildinden: "Pek uygun başlamış olan gün bu meçhul mayın hattının olağanüstü ve ortalığı kırıp geçiren başarısı yüzündenNusrat Mayın Gemisi tam bir başarısızlıkla sona erdi. Bu yirmi mayının seferin talihi üzerindeki etkisi ölçülemez."
Sir Ccolyen Corbet'inNusrat Mayın Gemisi "Deniz Harekatı" adlı eserinin ikinci cildinden: "Felaketlerin hakiki sebebi keşif ve tayin olununcaya kadar çok geçmedi. Gerçek şu idi kiNusrat Mayın Gemisi 8 Mart gecesinde TürklerNusrat Mayın Gemisi haberimiz olmadan Erenköy Koyu'na paralel olarak 20 mayın dökmüşler ve keşif gemilerimizNusrat Mayın Gemisi aramaları esnasında bunlara rastlamamışlardı. Türkler bu mayınları özel amaçla manevra sahamıza koymuşlarNusrat Mayın Gemisi gösterdiğimiz bütün ihtiyata rağmen baş döndürücü bir zafer kazanmışlardır."
Bahriye Nazırı Winston Churchill 1930'da "Revue de Paris" dergisinde olayı şöyle yorumlamıştır: "Birinci Dünya Harbi'nde bu kadar insanın ölmesineNusrat Mayın Gemisi harbin ağır masraflara mal olmasınaNusrat Mayın Gemisi denizlerde onca ticaret ve savaş gemisinin batmasına başlıca nedenNusrat Mayın Gemisi Türkler tarafından o gece atılan o incecik çelik halat ucunda sallanan yirmi demir kaptır."

Cumhuriyet Dönemi


Gemi 1962'de özel kişilerce satın alınmışNusrat Mayın Gemisi Kaptan Nusret adıyla kuru yük gemisi olarak hizmet vermiştir.1990 yılında Mersin açıklarında alabora olmuştur.
1999 yılında bir grup gönüllü tarafından su yüzüne çıkarılan NusratNusrat Mayın Gemisi 2003 yılında Tarsus Belediyesi tarafındanNusrat Mayın Gemisi Çanakkale Savaşları ile ilgili heykellerin de yer aldığı bir çevre düzenlemesi ile anıt haline getirilmiştir.

Görüntüleme:1817, Cevaplar:5

Alt 16-04-2009, 18:24 #2

∂i$i вєℓα`

Forumun Tiryakisi

Nusrat Mayın Gemisi
Nusrat Mayın Gemisi


Alt 16-04-2009, 20:15 #3

NecatiEmre

Forum Üstadı

Çok anlamlı bir paylaşımdı. Bütün gazilerimizi ve şehitlerimizi anmış olduk bu sayede. Fakat Cumhuriyet sonrasından satılıp , yük gemisi olması üzüntü verici bir durum. Keşke koruyabilseydik Nusrat'ı. Çanakkale'de olan maketidir , bunu düşünüyorsun da Orijinaline neden sahip çıkmıyorsun yahu ?


Alt 20-04-2009, 15:13 #4

Ekremx

Forum Heveslisi
Alıntı:
Necati Emre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok anlamlı bir paylaşımdı. Bütün gazilerimizi ve şehitlerimizi anmış olduk bu sayede. Fakat Cumhuriyet sonrasından satılıp , yük gemisi olması üzüntü verici bir durum. Keşke koruyabilseydik Nusrat'ı. Çanakkale'de olan maketidir , bunu düşünüyorsun da Orijinaline neden sahip çıkmıyorsun yahu ?
necati kardeş neyimize cumhriyet sonrası sahip cıktıki??
geçmiş hiç olmadıgı kadar karalandı bu ülkede.


Alt 23-04-2009, 23:08 #5

~~Only My Love~~

Sevilesi..

bilgilendrme için tşk ederm


Alt 02-05-2009, 20:54 #6

qamseLim

ÖZEL ÜYE
TeSeKüRLeR


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerNusrat Mayın Gemisi Konusuna Benzer Konular

Uçak Gemisi !


Nuh'un Gemisi


üstteki fotograf 10 haziran 1949'da Amerikan hava kuvvetleri tarafindan AGRI DAGI'nda çekilmistir. Bugüne kadar hiçbir din adami, hiçbir bilim...

Aşk gemisi


Yavaş yavaş yürürlerken caddelerin loslugunda,rüzgarın hafif esintisiyle sallanan dallar,adeta cıglıklarını duyurmak istiyordu.Biraz sonra yagan...

ayrılıklar gemisi


ayrılıklar gemisi « : 30 Temmuz 2007, 11:50:59 » ben ayrılıklar gemisi kaptanı ne aşklar dostluklar arkadaşlıklar taşındım ben bu gemiide...

USS GEMİSİ


Amerikalılar ile İspanyollar arası diyalog... Aşağıdaki konuşmalar tamamen gerçek olup, Deniz Navigasyon kanalı 106 (Finisterra/Galicia) tarafından...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:00 .