Televizyonun İcadı

#1
Televizyonun İcadı

Televizyonun İcadı

İskoçyalı John Logie BAIRDTelevizyonun İcadı 1920’lerde “Baird Çorapaltı Çorap” icadının (çorabın altına giyilen bu çorabın ne işe yaradığı hiçbir zaman anlaşılamadı) patentini almak için uğraşırken aklına görüntü ve sesi elektronik olarak bir yerden bir yere aktarma fikri gelir. Aldığı “Yok artıkTelevizyonun İcadı daha da neler” tepkilerineTelevizyonun İcadı dönemin zor şartlarına ve parasızlığa rağmen hiç yılmadan çalışır. İlk yaptığı modelTelevizyonun İcadı şimdiki televizyonlara pek benzemez: Birkaç dikiş iğnesiTelevizyonun İcadı birkaç şapka kutusuTelevizyonun İcadı büyükçe bir bisküvi tenekesiTelevizyonun İcadı bir bisiklet lambası ve biraz mühür mumu. Ortaya çıkan alet Baird’in tam olarak istediği şey değildirTelevizyonun İcadı ama bir sonraki aşama için önemli bir deneyim olur. Durumdan fena halde heyecanlanan Baird teknolojik imkanların daha elverişli olduğu Soho’ya yerleşir ve içi garip hurda ve ıvır zıvırla dolu olan ilk ciddi laboratuvarını kurar.

1926 yılındaTelevizyonun İcadı ilk kez insan yüzünün görüntüsünü Televizyonda elde ediyor. Baird laboratuvarındaki dev ışıkların ısısına dayanması için ilk TV çekimlerinde özel vantrolog kuklaları kullanır. Bir süre sonra bazı deneyleri için gerçek insan gerekinceTelevizyonun İcadı parayla genç bir ofis boy tutmak zorunda kalır ve 1924’te tarihin ilk televizyonun patenti alınır:


Televizyonun İcadı

Televisor. Oldukça ilkel koşullarda üretilen ve eski bir çay kutusunun üzerine monte edilen Televisor’ün motoruTelevizyonun İcadı ev yapımı bir Nipkow diskten oluşmaktadır - disk tekeri olarak şapka kutusundan kesilen yuvarlak kartonTelevizyonun İcadı lambayı yerleştirmek için bir bisküvi kutusuTelevizyonun İcadı mil yerine bir dikiş iğnesi bu motor için ideal malzemelerdir. Baird’ın bulduğu ilk anten enfes bir iletken olan bir Malta haçıydı.

Baird icadını Kraliyet Enstitüsü’ne resmi olarak ilk kez 26 Ocak 1926’da tanıtırTelevizyonun İcadı 1928’de ise ilk görüntüler Atlas Okyanusu’nun öbür yakasınaTelevizyonun İcadı yani Londra’dan New York’a ulaşmıştır bile (fazla bir şey görmek mümkün olmasa da). Böylece Baird ilk televizyon istasyonunu kurar ve BBC için ilk televizyon yayınlarını yapmaya başlar. Hatta ilk TV oyunu da BBC tarafından yapılmıştır.


Televizyonun İcadıTelevizyonun İcadıTelevizyonun İcadı
1930’ların ortasında ise televizyon yayınları hem İngiltere’deTelevizyonun İcadı hem Amerika Birleşik Devletleri’nde az sayıdaki zengin kişilerin evlerinde izlenmeye başlanıyor. Alıcıların pahalılığı yüzünden hızlı bir yayılmadan bahsedilemez elbetteTelevizyonun İcadı ancak bu dönemde her şeyini satarak bütün parasını TV alıcısına yatıran bir İngiliz köylüsünün söyledikleri çok anlamlı: “Hayatım boyunca en büyük hayalim Londra’yı görmek olduTelevizyonun İcadı bunu alınca artık gitmeme gerek kalmayacakTelevizyonun İcadı ne zaman istersem Londra bana gelecek.”

İlginizi Çekebilir


#2
saqoL


#3
bişicik deil cnm
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:26 .