2 selim ile 3.murat dönemi neden sokullu dönemi olarak bilinir
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-03-2011, 22:02 #1

peri gülü

Azimli Üye

2 selim ile 3.murat dönemi neden sokullu dönemi olarak bilinir2 selim ile 3.murat dönemi neden sokullu dönemi olarak bilinir cevaplarınızı bekliyorum ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERBenzer Konular

Görüntüleme:2384, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 27-03-2011, 13:12 #2

NecatiEmre

Forum Üstadı


Sokullu Mehmet Paşamız , devşirme bir paşa olup , üstün zeka ve projeleriyle kendisini sadrazamlığa kadar yükseltmiştir.

Kaptan-ı Deryalığı yükseldikten sonra ( Donanma komutanlığı ) gösterdiği başarılardan ötürü kubbealtı vezirliğine , sonra da bilindiği üzere Sadrazamlığa gelmiştir. Kısa bu hayatı , deniz ve kara harplerinden anlar. Tersaneleri genişletir ve iyi bir stratejisttir.

Neden sokullu dönemi denilir ; Kanuni vefatına yakın geniş yetkiler vermişti kendine. Kanuni'nin oğullarından II.Selim'i tutmuştu padişahlığa geçmesi için ,öyle de oldu. II.Selim'in kızıyla evlidir zaten. Dolayısıyla gerek tecrübe , gerek II.Selimin damadı ve III. Murad'ın dayısı olması Sokulluyu biraz daha hür kılmıştır. Tabi tecrübesi ve geniş yetkileri de bu konuda önemlidir. Şu konu sana bir fikir versin ; İlk defa İstanbul'da doğan ve ölen II.Selim handır. Yani seferlere çıkmamıştı bile II.Selim. Onun yerine Sadrazam bu görevi üstlenmişti.

Eğer daha detaylı ve toplu bir halde cevap istersen , Özel mesaj atarsın kardeşim , memnuniyetle yardımcı olurum.

Alt 07-04-2011, 19:27 #3

peri gülü

Azimli Üye

çok teşşekür edeirm

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:36 .