2 selim ile 3.murat dönemi neden sokullu dönemi olarak bilinir

#1
2 selim ile 3.murat dönemi neden sokullu dönemi olarak bilinir cevaplarınızı bekliyorum ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

İlginizi Çekebilir


#2
Sokullu Mehmet Paşamız , devşirme bir paşa olup , üstün zeka ve projeleriyle kendisini sadrazamlığa kadar yükseltmiştir.

Kaptan-ı Deryalığı yükseldikten sonra ( Donanma komutanlığı ) gösterdiği başarılardan ötürü kubbealtı vezirliğine , sonra da bilindiği üzere Sadrazamlığa gelmiştir. Kısa bu hayatı , deniz ve kara harplerinden anlar. Tersaneleri genişletir ve iyi bir stratejisttir.

Neden sokullu dönemi denilir ; Kanuni vefatına yakın geniş yetkiler vermişti kendine. Kanuni'nin oğullarından II.Selim'i tutmuştu padişahlığa geçmesi için ,öyle de oldu. II.Selim'in kızıyla evlidir zaten. Dolayısıyla gerek tecrübe , gerek II.Selimin damadı ve III. Murad'ın dayısı olması Sokulluyu biraz daha hür kılmıştır. Tabi tecrübesi ve geniş yetkileri de bu konuda önemlidir. Şu konu sana bir fikir versin ; İlk defa İstanbul'da doğan ve ölen II.Selim handır. Yani seferlere çıkmamıştı bile II.Selim. Onun yerine Sadrazam bu görevi üstlenmişti.

Eğer daha detaylı ve toplu bir halde cevap istersen , Özel mesaj atarsın kardeşim , memnuniyetle yardımcı olurum.


#3
çok teşşekür edeirm
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:25 .