Sponsorlu Bağlantılar:
  Tarihte bugün: Fatih Sultan Mehmet vefat etti.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Yazan M. A.
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-05-2017, 12:12 #1

M. A.

Forumun Tiryakisi

Tarihte bugün: Fatih Sultan Mehmet vefat etti.

1481 senesi ilkbaharında Fatih Sultan Mehmet 300.000 kişilik bir ordunun başında olduğu halde sefere çıktı. 27 Nisan 1481 Cuma günü kapıkulu askerleriyle Üsküdar'a geçti. Padişah Üsküdar’a geçtiğinde hasta olduğu için birkaç gün dinlendi. Daha sonra araba ile hareket etti. Gebze yakınlarındaki Tekir Çayırı veya Hünkarçayırı'na geldiği zaman hastalığı arttı. Bunun üzerine hekimler tarafından konsültasyon yapılarak, verilen ilacın dozu arttırıldı. Fatih’in özel doktoru, Yakup Paşa isminde bir Yahudi dönmesiydi. Venedikliler, Fatih’in zehirlenmesi karşılığında bu dönme Paşa'ya büyük bir servet vadetmişler Yakub Paşa da bu işi gerçekleştirmişti.

Fatih zehirlendiğini anladığı zaman iş işten geçmişti. Birden bire müthiş sancılar başladı ve 3 Mayıs 1481 Perşembe günü öğleden sonra saat dörtte, 49 yaşında iken vefat etti. Fatih'in ölümü bir müddet halktan ve askerden saklandı. Ölüm hadisesi duyulunca, Sultan'ın bir zehirlenme olayına maruz kaldığı anlaşıldı ve Yakub Paşa, asker tarafından parçalanarak öldürüldü.

Fâtih'in ölümü, Türk milletini büyük mateme gark etti. Ölüm haberi Roma'ya ulaşınca, İtalya’da toplar atılıp günlerce şenlikler yapıldı. Papa bütün Avrupa kiliselerinde üç gün çanlar çaldırıp, şükür ayini yapılmasını emretti.

Fatih’in naaşı İstanbul'a nakledilerek Muhyiddîn Şeyh Vefâ tarafından kıldırılan cenaze namazından sonra İstanbul'da yaptırdığı Fatih Camii'nin bahçesine defnedildi. Daha sonra üzerine türbe inşa edildi.Benzer Konular

Yönetici Bunu beğendi.
Görüntüleme:405, Cevaplar:2

Alt 03-05-2017, 12:17 #2

Yönetici

Sızı

Yahudi ihaneti ve kutlu komutanın vefatı
Nurlar içinde uyusun,çok şey borçluyuz kendisine
Alt 03-05-2017, 14:52 #3

M. A.

Forumun Tiryakisi

Evet....

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) müjdelediği bir sultanın takipçisi olmak, onun adıyla anılmak bizim için en büyük onurdur.

RABBİM bütün Aziz ve Azize şehitlerimizi
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V)
şefaatine nail eylesin inşALLAH.
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:06 .