Sponsorlu Bağlantılar:
  Tarihte bugün: Fatih Sultan Mehmet vefat etti.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree1Beğeniler
  • 1 Yazan M. A.
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-05-2017, 12:12 #1

M. A.

Bizden Biri

Tarihte bugün: Fatih Sultan Mehmet vefat etti.

1481 senesi ilkbaharında Fatih Sultan Mehmet 300.000 kişilik bir ordunun başında olduğu halde sefere çıktı. 27 Nisan 1481 Cuma günü kapıkulu askerleriyle Üsküdar'a geçti. Padişah Üsküdar’a geçtiğinde hasta olduğu için birkaç gün dinlendi. Daha sonra araba ile hareket etti. Gebze yakınlarındaki Tekir Çayırı veya Hünkarçayırı'na geldiği zaman hastalığı arttı. Bunun üzerine hekimler tarafından konsültasyon yapılarak, verilen ilacın dozu arttırıldı. Fatih’in özel doktoru, Yakup Paşa isminde bir Yahudi dönmesiydi. Venedikliler, Fatih’in zehirlenmesi karşılığında bu dönme Paşa'ya büyük bir servet vadetmişler Yakub Paşa da bu işi gerçekleştirmişti.

Fatih zehirlendiğini anladığı zaman iş işten geçmişti. Birden bire müthiş sancılar başladı ve 3 Mayıs 1481 Perşembe günü öğleden sonra saat dörtte, 49 yaşında iken vefat etti. Fatih'in ölümü bir müddet halktan ve askerden saklandı. Ölüm hadisesi duyulunca, Sultan'ın bir zehirlenme olayına maruz kaldığı anlaşıldı ve Yakub Paşa, asker tarafından parçalanarak öldürüldü.

Fâtih'in ölümü, Türk milletini büyük mateme gark etti. Ölüm haberi Roma'ya ulaşınca, İtalya’da toplar atılıp günlerce şenlikler yapıldı. Papa bütün Avrupa kiliselerinde üç gün çanlar çaldırıp, şükür ayini yapılmasını emretti.

Fatih’in naaşı İstanbul'a nakledilerek Muhyiddîn Şeyh Vefâ tarafından kıldırılan cenaze namazından sonra İstanbul'da yaptırdığı Fatih Camii'nin bahçesine defnedildi. Daha sonra üzerine türbe inşa edildi.

Yönetici Bunu beğendi.
Görüntüleme:310, Cevaplar:2

Alt 03-05-2017, 12:17 #2

Yönetici

Foruma Isınan Üye

Yahudi ihaneti ve kutlu komutanın vefatı
Nurlar içinde uyusun,çok şey borçluyuz kendisine


Alt 03-05-2017, 14:52 #3

M. A.

Bizden Biri
Evet....

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) müjdelediği bir sultanın takipçisi olmak, onun adıyla anılmak bizim için en büyük onurdur.

RABBİM bütün Aziz ve Azize şehitlerimizi
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V)
şefaatine nail eylesin inşALLAH.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerTarihte bugün: Fatih Sultan Mehmet vefat etti. Konusuna Benzer Konular

Fatih Sultan Mehmet'in oğlu Sultan Beyazıt'a vasiyeti


Ey Oğul ! İslâm dinini neşretmek muhakkak ki farzdır, sen de gücün yettiğince Allâh'ın razı olduğu tek din olan bu dini yaymak için çalış. Ey Oğul!...

Valide Sultan vefat etti.


Star Tv'nin izlenme rekorları kıran dizisi Muhteşem Yüzyıl'ın bu haftaki bölümüne Valide Sultan'ın ölümü damgasını vurdu. Gülşah'ın Hürrem...

Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman'dan


Fatih Sultan Mehmet'ten: Bilindiği gibi Fatih genç yaşta padişah olmuştur. Yaşı gençtir ama zekası ve inançları çok kuvvetlidir. Yeni sultan...

Fatih.Sultan.Mehmet'in msn i...:)))))vay bee


Bu da Fatih Sultan Mehmet in msn ssiii :kstm:

Fatih SuLtan Mehmet'in Msn'i (:

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:14 .