Kıyafetlerimiz neden tüylenir ?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 26-02-2010, 21:50 #1

DAMLA22

NevsehirLi

Kıyafetlerimiz neden tüylenir ?Kıyafetlerimiz neden tüylenir ?
Yeni aldığımız bir tekstil ürününün tüylenmeye başlaması moral bozar.


Aslında tüylenme, kumaşların yıpranmasından kaynaklanır. Sürtünme tüylenmeyi artırır. Öncelikle aldığınız ürünün tüylenme yapıp yapmadığı sorulmalı.

Yeni aldığınız kazak daha yıkamadan birkaç seferlik kullanım sonrası hemen tüylendi mi? Hatta zamanla tüyler birleşerek boncuklar haline gelip döküldü ve adı yeni, görünümü eski bir kıyafetiniz mi oldu? Birçoğumuzun başına gelen bu tatsız durum özellikle örme kıyafetler olmak üzere tüm kumaşların yıpranma problemlerinin başında gelir. Kıyafetlerin kullanım ömrünü kısaltan tüylenme ve boncuklanma örme (kazak, hırka, penye, sweat vb.) ve dokuma kumaşlardan mamul ürünlerin (pantolon, ceket, döşemelik kumaşlar vb.) en fazla sürtünmeye maruz kalan bölgelerinde meydana gelmektedir. Ceketlerin dirsek kısımları, pantolon ağları, kazakların kabana temas eden ön yüzeyleri, koltukların en fazla oturulan kısımları vb. gibi.
Tüylenme ve boncuklanma örme ve dokuma kumaşların fiziksel yapısıyla ilgili bir problemdir. Ciddi yıpranmaya sebep olan bu sorun, üç aşamada gerçekleşir: Kumaşı oluşturan kısa elyaf uçları yüzeyde tüylenmeye sebep olur. Kullanımla beraber bu uçlar birleşir ve bir lif yumağı olan boncuklar oluşur. Yine kullanımla beraber bu boncuklar yüzeyden dökülür ve kumaş dokusunda incelme meydana gelir. Örme kıyafetler (kazak, hırka, penye, sweat vb.) açık ilmek yapıları sebebiyle tüylenmeye daha müsaittirler. Yapısı daha sıkı olan dokuma kumaşlar daha az tüylenirler.
Kıyafeti poşetle buzlukta bekletmek tüylenmeyi engellemez
Kıyafeti poşet içinde buzlukta bekletmek tüylenme için bir çözüm değildir. Tüylenme ve boncuklanma tamamen kumaşta kullanılan ipliklerle ilgili bir sorundur.
Tekstil alışverişlerimizde yıkama talimatında "tüylenebilir" ibareli ürünler tercih edilmemelidir. Eğer alınacaksa da temizliği makinede değil kuru temizlemede yapılmalıdır.
Yıkama esnasında sürtünmeden dolayı tüylenme ve pamuklanma hızlanacağından dolayı makine çok doldurulmamalıdır.
Tüy bırakan kıyafetlerle tüy çekenler beraber yıkanmamalıdır.
Deterjan gereğinden az koyulmamalıdır. Deterjanın az olması, yıkama suyunun kayganlığını azaltır ve tüylenmenin artmasına sebep olur.
Eğer boncuklanma olmuş ve geriye dönülemiyorsa piyasada satılan kumaş tüylerini alan tıraş makineleri kullanılabilir.

Zaman / Zeynep KarataşBenzer Konular

Görüntüleme:420, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 27-02-2010, 15:09 #2

"E-K"

"Küçük Meleğim"


Teşekkürler canım
ben soruyoum ama kimse yapıyor demiyor
Emeğine sağlık

Alt 27-02-2010, 18:42 #3

DAMLA22

NevsehirLi


=) rica edrim

Alt 27-02-2010, 22:55 #4

| Đάчάπ Чüязģiм |

♥ Чαğмuг´м ♥


tşkler (:

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:31 .