İki Ters Bir Düz

#1
İki Ters Bir Düz

Nedendir bilmem kış mevsiminin gelişi de gidişi de mehter marşı kıvamında iki ileri bir geri salına salına olur. Mesela benim için kışın bitmesine Aralık ayındayken de iki ay vardı, Ocak'ı bitirmeye yakılaştığımız şu günlerde de hala iki ay var. Daha da acıklısı Mart başında da hala iki ay olacak, "ısındı / ısınacak / ısınıyor / Aman tanrım bu ne soğuk!" derken. Bu anlamda kış mevsimi pek çok açıdan kurumsal hayatın deadline'larına benzer, uzak ufuklarda görünen ama ulaşılamayan bitiş çizgisi olsun, değiş(tirile)meyen haşin koşulları olsun. Belki benim kışa uygun iki ters bir düz yün hırka örme macarelarım da mevsimsel bağlardan dolayı aynı hazin kaderi yaşamıştır. O kadar uzar ki o örme süreci, yazlar gelir kışlar geçer başlanılan projeler bitirilemez, bitirilse beğenilmez, beğenilse de modası, pardon mevsimi, geçer. Yani sonuçta kurumsal hayat şartları yorgunluktan ve uykusuzluktan, yünlülerse giyilecek şekle bir türlü getirilip de giyilemediğinden üşütür.

İki Ters Bir Düz

O nedenle kış kendini göstermeden ve gerçekten üşütmeye başlamadan evvel ilk yapılması gereken sıcak, yün ve zamana uygun renkteki hırkaya gerekli yatırımı yapmaktır, eğer ki bir türlü örülemiyorsa. Mesela bu yün dediğin, büyük, gösterişli, gerçekten yün; çıtkırıldım kaşmir gibi değil yani, giyildiğinde ağırlığını hissettiren cinsten. Ama konuya ağırlık girince denge unsuru mühimdir, yoksa insanı olduğunun üç katı büyüklüğünde gösterir. Hırka aşağıya çekiyorsa topuklar olabildiğince yukarı, yanlara doğru büyüyorsa alt kısım olabildiğince dar ya da ince kumaştan olmalıdır, der genel kuram. Ama bu mesele Ocak ortasına kalmışken bir sonraki sonbahar dolaylarına da bir göz atmakta fayda var, çünkü Chloé uzunluklarla ve renklerle ilgili başka şeyler de söyleyecek. 

İki Ters Bir Düz

Chloé'nin sonbahar koleksiyonu uzunumsu etekleri ve bol paçalarıyla şimdiyi ve gelecek sezonu esasında çok güzel bir noktadan kesiyor. Ama o sular biraz tehlikeli, çok ince proporsiyon hesapları var. O pantolonların ve eteklerin kumaşları sanılandan daha ince ve dökümlü olduğu gibi mankenler de göründüklerinden daha uzunlar. Silüetleri düzgün tutansa renk skalasının çok değişmemesi ve endamın birkaç yerden bölünmemesi. Mesela ya ayakkabıları (çizmeleri) ya pantolonu görebiliyoruz, her ikisini gördüğümüzde de hırka ile etek aynı hizada buluşuyor, silüet başka bir yerden kesilmiyor. Çok teknik oldu değil mi? Beni de aştı valla öyle otoriter otoriter konuşmak, bakan gördü zaten neler olduğunu. O zaman ben gri ve bejin yanındaki kiremit renklerini ve turuncuları görenlere de bol keseden artı puanı verdim gitti.

İki Ters Bir Düz

Asıl kış Ocak'ta gelir İstanbul'a ve bir süre hayatımızın bir gerçeği olarak kalır, gitmez. Kurumsal hayat takvimine göre haftalar iki ters bir düz geçer. Mesela bugün tamamen tersimdeyim. Yani anlayacağınız, yün hırkanın çözümünü hızlı tüketim malları bölümünde buldum ama kurumsal meseleleri ne yapmam gerektiğini henüz pek bilemiyorum.

İki Ters Bir Düz

İlginizi Çekebilir


#2
Vayyy hepsi süper ama en çok ilk baştakiyle son daha güzel duruyor. Kot üzerine vış süper

saol derincim


#3
1. çok hoş..

tşkler


#4
2. resimdekiler harika birde sondan 2.hırka güzelmiş


#5
hepsi harika ya bayıldım bunlara
paylaşım için teşekkürler....


#6
1.çok hoş
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:31 .