Çıldıran Kasabanın Sırrı

#1
Çıldıran Kasabanın Sırrı

Yaklaşık 60 yıl önce Fransa'da bir şehir ani bir isteri krizi ve halüsinasyonlarla sarsıldı.Beş kişinin ölümüne birçok kişinin de ağır hastalanmasına yol açan bu olayın yıllarca halüsinasyonlara neden olan bir mantardan kaynaklandığı sanıldı.Şimdi ise ortaya başka bir görüş atıldı.

Çıldıran Kasabanın Sırrı

16 Ağustos 1951'de postacı Leon Armunier Fransa'nın güneyindeki Pont-Saint-Esprit kentinde mektup dağıtırken aniden mide bulantısı ve halüsünasyonlara kapılmış."Feciydi. Küçüldüğüm duygusuna kapıldım alevler içinde kollarıma yılanlar dolanmış gibiydi" diyor.Şu anda 86 yaşında olan Leon bisikletinden düşmüş ve hastaneye götürülmüş. Orada ona deli gömleği giydirilmiş ve yataklarına zincirlenmiş üçgençle aynı odada kalmış.Bazılarının pencereden atlamaya çalıştıklarını çığlıklarını ve metal yatakların sesini unutamıyor."Bir daha aynı şeyi yaşayacağıma ölürüm daha iyi diyor".

Postacı Leon'un hastaneye yatırılmasından sonraki günlerde de birçok kişide benzer belirtiler görülmüş.Doktorlar toplu isteri ve halüsinasyonların şehrin fırınlarından birinde yapılan ekmeklerdeergot alkaloidine yani çavdarda oluşan bir tür küf mantarına bağlamışlar.
BİYOLOJİK SİLAHBu görüş 2009 yılında Amerikalı bir gazeteci yeni bir belge çıkarana kadar da bu görüş genelde kabul gördü.Araştırmacı gazeteci Hank Albarelli'nin ortaya çıkardığı CIA dosyasının üzerinde"F. Olson dosyaları- Fransa Operasyon Belgesi" yazıyor ve "ortadan kaldırılmasına" dair bir talimat bulunuyor.F. Olson Pont-Saint-Esprit olayı sırasında CIA adına LSD (halüsinasyonlara neden olan uyuşturucu türü) konusundaki araştırmaları yürüten bilim adamı.Albirelli bu dosyadaki belgeler yok edilmeseydi CIA'in deney yapmak için Pont-Saint-Esprit halkını LSD ile uyuşturmuş olduğunun ortaya çıkacağına inanıyor ve LSD'nin ekmeğe konulmuş olmasının mümkün olduğunu söylüyor.


İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde bilim adamlarının 1950'li yılların başlarında LSD ile deney yaptıkları biliniyor.1951'de şikayetleri olanların götürüldüğü hastane şimdi kapalı.Albirelli 1949'de yayımlanan gizli bir raporda ABD hükümetinin LSD deneylerini yürüttüğü bir merkezden orduya dışarıda deney yapmak için ellerinden geleni yapmaları talimatını verildiğini söylüyor.Amerikalı gazeteci Bilgi Edinme Özgürlüğü yasası kapsamında ulaştığı 1954 tarihli bir başka CIA raporunda da İsviçre'deki Sandoz kimyasal madde şirketinin bir temsilcisi ile bir CIA ajanıarasında geçen konuşmayı bulmuş.Sandoz'un Pont-Saint-Esprit kentinden sadece birkaç yüz kilometre ötedeki merkezinin o dönemlerde LSD üretilen tek yer olduğu belirtiliyor.CIA ajanı da raporuna Sandoz temsilcisininbirkaç içkiden sonra "ekmekte bir şey yoktu. Olayın nedeni ergot değildi" dediğini yazmış.


"YANLIŞ SEMPTOMLAR"2008'de konuyla ilgili kitap yazan Amerikalı akademisyen Steven Kaplan ise zehirlenmeden ergot alkaloidinin deLSD'nin de sorumlu olmadığını kaydediyor.Kaplan "sebep ergot alkaloidi olsaydı sadece bir fırıncıdaki bir çuvalı etkilemezdi çok daha fazla yayılırdı" diye düşünüyor; insanların gösterdiği belirtilerin de tam anlamıyla LSD semptomlarına uymadığını söylüyor.Kaplan'a göre LSD'nin ekmek pişirilen yüksek ısıya dayanması da mümkün değil Albirelli ise ekmek piştikten sonra eklenmiş olabileceğini söylüyor.Halüsinasyonların nedeni hususunda anlaşamasalar da birleştikleri bir nokta var o da Fransa hükümetinin yıllar önce Pont-Saint-Esprit'de ne olduğuna dair soruşturma açması gerektiği.İlginizi Çekebilir


#2
Adamı yatağa bağlamışlar, gerçekten en çaresiz kalınan bir durum.
Aynı şeyi bende yaşasam bende bu hale gelirdim eminim.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:39 .