Dyatlov Geçidi Vakası
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 28-04-2015, 11:48 #1

Serzeniş.

Deneyimli

Dyatlov Geçidi Vakası


Bu başlık altında Dyatlov Geçidi Vakası hakkındaki tüm bilgileri, Dyatlov Geçidi Sırlarını, Dyatlov Geçidi Videolarını paylaşacağım.
-her şey alıntıdır

Dyatlov Geçidi Vakası

Dyatlov Geçidi vakası ya da Dyatlov Geçidi kazası, 9 kayakçının Ural Dağları'nda tahminen 2 Şubat 1959 gecesinde gizemli ölümlerini belirtmek için kullanılır. Olay, Kholat Syakhl (Rusça: Холаt-Сrхыл) dağının doğusunda bulunan ve bu olayın ardından grubun lideri olan Igor Alekseievich Dyatlov'un soyadını alan Dyatlov Geçidi'nde gerçekleşmiştir. Araştırmacılar, kayakçıların olay gecesi bilinmeyen bir nedenden dolayı çadırlarını yırtarak -30°C sıcaklıkta ve ağır kar yağışında yalın ayak çadırı terk ettiğini saptamıştır. Bulunan cesetlerden ikisinin kafatasında; diğer iki tanesinin ise kaburgalarında kırıklar bulunmuştur.

Arka Plan

Grup kuzey Ural dağlarının Otorten dağına bir kızak gezisi yapmayı düşünüyorlardı. Igor Dyatlov liderliğindeki grup, sekiz erkek ve iki kızdan oluşuyordu. Çoğu Ural Teknik Üniversitesi mezunuydu.
  • Igor Alekseieviç Dyatlov (Игорь Алеkсееbny Дrtлоb), grup lideri, d. 13 Ocak 1936
  • Zinaida Alekseevna Kolmogorova (Зnhаnда Алеkсееbhа Колmогороbа), d. 12 Ocak 1937
  • Lyudmila Alexandrovna Dubinina (Людmnла Алеkсаhдроbhа Дyбnhnhа), d. 12 Mayıs 1938
  • Alexander Sergeieviç Kolevatov (Алеkсаhдр Сергееbny Колеbаtоb), d. 16 Kasım 1934
  • Rüstem Vladimiroviç Slobodin (Рyсtеm Владnmnроbny Слободnh), d. 11 Ocak 1936
  • Yuri (Georgiy) Alexeieviç Krivonişenko (Юрnй (Георгnй) Алеkсееbny Крnbоhnщеhkо), d. 7 Şubat 1935
  • Yuri Nikolaieviç Doroşenko (Юрnй Нnkолаеbny Дорошеhkо), d. 29 Ocak 1938
  • Nicolai Vladimiroviç Thibeaux-Brignolles (Нnkолай Владnmnроbny Тnбо-Брnhьоль), d. 5 Temmuz 1935
  • Semyon (Alexander) Alexandroviç Zolotarev (Сеmеh (Алеkсаhдр) Алеkсаhдроbny Золоtарёb), d. 2 Şubat 1921
  • Yuri Yefimoviç Yudin (Юрnй Ефnmоbny Юдnh), d. 19 Temmuz 1937 ö. 27 Nisan 2013

Grup 25 Ocak'ta Ivdel (Иbдель)'e trenle vardılar. Buradan Vizhai (Вnжай)'ye giden bir otobüsle devam ettiler. Grubun onuncu üyesi Yuri Yudin, ayağını burktuğu ve hastalandığı için Vizhai'de yolculuğuna son verdi ve geri gönderildi. 27 Ocak grubun son görüldüğü tarih oldu. Gruba ait kameralar ve günlükler kampta bulundu. Grubun son olarak kamplarını kurduğu yer ise Yuri Yudin tarafından Dyatlov'un ormandan dolayı zirveyi kaybetme korkusu olarak nitelendirildi. Nitekim kar fırtınasından korunmak için ormana yapılabilirdi, fakat kamp oldukça açık bir araziye kurulmuştu.

Cesetlerin Bulunması ve Arama Çalışmaları

Bulunduğu haliyle grubun çadırı.

Dyatlov Geçidi Vakası


Bulundukları yer.

Dyatlov Geçidi Vakası

Gezi planı dahilinde grubun 12 Şubat'ta Vizhai'ye dönmesi ve spor kulübüne telgraf çekmesi gerekiyordu. Fakat Dyatlov, Yudin'e gecikme olabileceğini söylediği için bundan sonraki birkaç gün içinde grup için kimse endişelenmedi. İlerleyen günlerde gruptan haber alınamaması sonucu gönüllüler ile başlatılan arama çalışmalarına polisler ve ordu da helikopterlerle katıldı.

26 Şubat'ta kurtarma ekibi terk edilmiş ve parçalanarak kullanılamaz hale gelmiş çadırı buldu. Çadırı bulan Mikhail Sharavin, çadırın parçalandığını ve karla kaplı olduğunu, fakat grubun eşyalarını ve ayakkabılarını burada bıraktığını belirtti. Araştırmacılar ise sonrasında çadır üzerinde yaptıkları araştırmalarda, çadırın içeriden yırtıldığını teyit ettiler.[4] Sekiz kişiye ait olduğu belirtilen ve sadece çorap (ve tek bir ayakkabı) izleri ormanlık alana yöneliyordu. 500 metre sonra ise izler karla örtülüyordu. Ormanın girişindeki sedir ağacının altında yanarak kül olmuş odunlar ve Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko'nun cesetleri bulundu. İkisi de yalnızca iç çamaşırı ve çorap giyiyorlardı. Yakmaya çalıştıkları odunlar ise cesetlerinin bulunduğu sedir ağacının beş metre yukarısından kırılmıştı. Araştırmacılar bundan, ikilinin bir şeylere bakınmak (belki kamp veya grubun diğer üyeleri) için ağaca çıktığını çıkardı. Araştırmacılar sedir ağacı ile kamp arasında üç ceset daha buluyorlar. Igor Dyatlov, Zina Kolmogorova ve Rüstem Slobodin. Araştırmacılar birbirlerinden 150 metre uzaklık bulunan bu gençlerin kampa giderken öldüklerini düşünüyor. Cesetler ağaçtan sırasıyla 300, 480 ve 630 metre uzaklıkta bulunuyor.

Diğer dört gencin cesedine ulaşmak ise iki aydan fazla sürdü. 4 Mayıs'ta sedir ağacından 75 metre uzaklıkta bulunan cesetleri ise diğerlerinden daha iyi giyimliydi. Zolotaryov, Dubinina’nın kürklü montunu ve şapkasını, Dubinina ise ayağına Krivonişenko’nun yün pantolonunu giymişti.

İnceleme

Bulunan ilk beş cesetin, Yuri Krivonişenko, Yuri Doroşenko, Igor Dyatlov, Zina Kolmogorova ve Rüstem Slobodin'in hipotermi sonucu öldüğü belirtildi. Slobodin'in kafatasında bir kırık buluyordu. Araştırmacılar bu kırığın onu bayıltacak ama öldürmeyecek bir hasara yol açtığını not düştüler. Slobodin'in muhtemelen nereden geldiği belirsiz darbeyi aldıktan sonra bayıldığı ve donarak öldüğü belirtiliyor. Sonraki dört ceset ise anlaşıldığı kadarıyla travmatik şekilde ölmüşlerdi. Thibeaux-Brignollel’ın kafatası kırılmıştı. Dubinina ve Zolotarev’in kaburga kemikleri kırıktı ve Dubinina’nın dili, gözleri ve dudağı yoktu. Dört cesedin giysileri (2 pantolon ve bir hırka) üzerinde yapılan araştırmada normalinden yüksek oranda radyasyona rastlandı.

Diğer Bulgular

12 yaşındaki Yury Kuntseviç, cesetlerin üzerinde kahverengi bronzlaşmış lekeler olduğunu söylüyor.

Grubun 50 kilometre uzağındaki diğer kayakçılar olay gecesinde kuzeyde garip turuncu küreler gördüklerini rapor ettiler. Bu tip raporlar 1959 yılında Ocak ayından Mart ayına kadar alındı. Fakat bunların sonra R-7 Semyorka roket testi olduğu teyit edildi.

Olay gecesi grubun çektiği son fotoğrafın garip turuncu küreleri gösterdiği iddia edilmektedir.

Olay yerinde garip bir metal parçası bulunduğu rapor ediliyor. Metal parçası arama ekibi tarafından fotoğraflanmıştır.


Araştırmacılar Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko'nun kamp ateşini kuru odunlar yerine sedir ağacından kırdıkları yaş dallarla yaktıkları tespit etmişlerdir. Bundan dolayı gençlerin olay gecesi görme yetilerini kaybettikleri düşünülmektedir.

Grubun son kamp yeri Baykonur Uzay Üssü'nden (R-7 roket testinin yapıldı alan) Novaya Zemlya'nın (Sovyet Rusya'nın nükleer araştırmalar yaptığı yer) arasında kuruluydu.

Olay yerinde gruba ait ayak izlerinden başka yabancı ayak izi yok. Bu bulgu ise Mansi yerlileri veya başka yabancılar tarafından öldürüldükleri tezini çürütüyor.
Cesetlerin kırıkları olmasına karşın dışarıdan darbe aldıkları görülmüyor.
Rüstem Slobodin'in dudakları ve yüzünün sol yarısının şiş olduğu tespit edildi. Vücudunun değişik yerlerinde darp izleri görülüyor. Slobodin midesini kramp girmiş veya darbe almış gibi tutuyor. Cesedin bulunduğu pozisyona bakarak araştırmacılar Slobodin'in bir şeyle mücadele etmiş olabileceğini düşünüyorlar. Darp izleri, dudağının ve yüzünün sol yarısının şişik olması bu iddiayı doğrularken, çevrede yabancı ayak izi olmaması iddiayı çürütüyor.
Dere yatağında suyun içinde bulunan dört cesedin giysileri üzerinde mor renkte lekeler görülüyor. Araştırmacılar bunların minerallerden kaynaklandığını düşünüyor.

Grubun; Igor Dyatlov, Yuri Krivonişenko, Rüstem Slobodin, Semyon Zolotarev'a ait 4 kamerası olduğuna inanılıyor, fakat Dyatlov dışındaki diğer kameraların içinde ne olduğu bilinmiyor veya açıklanmıyor. Semyon Zolotarev olay gecesi çadırdan kaçarken kamerasını yanına alan tek kişi.

Yuri Krivonişenko'nun burnunun bir kısmı yok. (Otopsi resimlerinde görülebilir.)

İddiaya göre Yuri Doroşenko'nın gruptan ayrı özel bir günlüğü var ve grubun günlüğü ile birlikte çadırda bulundu. Günlükte felaketin tam nedeninin yazdığı söyleniyor.

KAYNAK
http://tr.wikipedia.org/wiki/Dyatlov_Ge%C3%A7idi_Vakas%C4%B1
Benzer Konular

Görüntüleme:1100, Cevaplar:5

İlginizi Çekebilir >
Alt 28-04-2015, 11:58 #2

Serzeniş.

Deneyimli


+ YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Alt 28-04-2015, 11:59 #3

Serzeniş.

Deneyimli


+ YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.+ YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.+ YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.Alt 30-03-2017, 20:29 #4

By_RascaL

Acemi Üye


hatta devil pass adlı bir filmede konu oolan meşhur dyatlov ve ekibinin yok olmasına vesile olan olay

ardında cok fazla sansasyon bıraktı bazı rus araştırmacılar hala rus talkshow kanallarında bu konu hakkında fikir yürütüyor muhabbet ediyorlar gecenlerde m6vs de izlemiştim bir talkshowda dyatlov vakasında ölen genclerden bazılarının aileleri katılmış ve işinde uzman tastikli bazı bilim adamları konunu tüm detaylarını ela alıyorlardı anladığım kadarıyla bilim adamlarının hepsi gizli bir askeri proje üzerinde duruyor ve döneminin hükemetini suçluyor

Alt 06-11-2017, 21:47 #5

SPACEMAN

Deneyimli


Kholat adında oyununu yaptılar.

Tüm misyonların ele alındıgı dagcıların ölüm şekillerinin teorik olarak nasıl olabilcegini
gösteren güzel bir oyundur.Tavsiye ederim.

Benim destekledigim teori nükleer deneme.Bölgedeki radrasyon vucudlarında ki turuncu
lekeler.Olay gecesi entresan degişik turuncu küreler üst derece gizlilik felan.

Alt 18-11-2017, 22:11 #6

`Minά.

Jlo.


Gerçek mi bu ya
Dünyada neler oluyor böyle..

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:13 .