Baz istasyonları psikolojiyi de bozuyor
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 05-04-2008, 01:27 #1

EpRuShqA

Foruma Isınan Üye

Baz istasyonları psikolojiyi de bozuyorYargıtay kararı: Baz istasyonları sağlığı değil, psikolojiyi bozuyor.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin, komşu binanın çatısında bulunan baz istasyonunun kaldırılması istemini reddeden kararını, “para ile ölçülebilen bir zarar olmasa da çevre binalarda oturanların psikolojisini olumsuz etkileyerek zarar vereceği” gerekçesiyle bozdu.

Yargıtay 4.Hukuk Dairesince verilen kararda dava konusu olan baz istasyonunun, cep telefonlarının kullanımı için zorunlu olduğu ve geniş bir kitleyi ilgilendirmesi açısından kamuya hizmet vermeyi amaçladığı ifade edildi. Ancak, bu hizmetin verilmesinde ve tesisin kullanılması sonucu hukuk kurallarının bir gereği olarak doğan zararlardan da tesis sahibinin sorumlu olduğu da vurgulandı.

Kararda, bu özelliği itibariyle tesisi kullanan ve onu işletenin yüksek özen yükümlülüğünün bulunduğu ve en küçük bir özensizliğin, maddi değerlerle ölçülemeyecek kadar ağır sonuçlar doğurmasının kaçınılmaz olduğu ifade edildi. Bu nedenle zarar görenin değil tesis ve işletme sahibinin, tesisin işletilmesinden dolayı kişilere, çevreye bir zarar vermediği ve herhangi bir olumsuz sonuç yaratmadığını kanıtlaması gerektiğinin vurgulandığı kararda, şunlar kaydedildi:

“Tüm dosya kapsamına göre, kullanılan istasyonun konumu itibariyle uzun sürede kişi, çevre ve bitkilere zarar verdiği, bu nitelikteki bir istasyonun halen bulunduğu yerde kullanılmasının sakıncalı bulunduğu, bunun daha uygun ve yerleşim çevresinden daha uzakta kurulması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu belirlemeler itibariyle dar anlamda ve para ile ölçülebilen bir zarar yok ise de çevre binalarda ve bu bağlamda davacıların meskeninde bulunanların sağlık bakımından büyük endişeler taşıdığı, aynı bölgede yaşayan insanların psikolojik olarak yaşamını olumsuz biçimde etkilemekte ve bunun da insanların psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratacağı açık olup, davacıların zarar gördüğünün kabulü gerekir. Açıklanan nedenlerle davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde davanın reddine karar verilmiş olması, bozmayı gerektirmiştir
"Benzer Konular

Görüntüleme:431, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 05-04-2008, 22:26 #2

cnsuuuuu

Forumun Tiryakisi

o kararın bozuLması iyi oLmus.. apatmanın catısına baz istasyonu mu kuruLur ya

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:38 .