6 Dersi Borçlu Geçmeye ’Hayır’

#1
6 Dersi Borçlu Geçmeye ’Hayır’ Liselerde bir üst sınıfa 2 dersten borçlu geçilirken, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü bu sayıyı 6’ya çıkartmayı planladı. Talim ve Terbiye Kurulu ise "olmaz" dedi. Kurul, bu sayıda makul bir artış yapılabilmesi için öğretmen, öğrenci ve velilerin fikrini öğrenebilmek amacıyla anket yaptırıyor. Anket sonucu, düzenlemeyle ilgili kararı netleştirecek.

ORTAÖĞRETİM Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikte, bir üst sınıfa borçlu geçebilecek ders sayısını 2'den 6'ya çıkartmaya Talim ve Terbiye Kurulu "hayır" dedi. Kurul, bu sayıda "makul" bir artış yapılabilmesi için öğretmen, öğrenci ve velilerle yaptırılan anket sonuçlarını bekleyecek. Böylece, kendileriyle ilgili verilecek kararda öğrenciler de söz sahibi olacak.
Sınıf geçme sisteminde yapılacak değişiklikle, öğrenci başarısız olduğu 3 ders için "ortalama yükseltme sınavı"na girebilirken, yeni düzenlemede, bunun için sınırlama olmayacak, öğrenci kaç dersten başarısız olduysa, o kadar dersten okulların kapanmasından bir hafta sonra "not yükseltme sınavı"na katılabilecek. Öğrenci, başarısız olduğu ders sayısını Talim ve Terbiye Kurulu'nca belirlenecek sayıya indirmesi durumunda, bir üst sınıfa borçlu olarak geçebilecek.

KURUL, KARŞI ÇIKTI
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yetkilileri, borçlu geçilecek ders sayısının artırılmasının batı ülkelerinde de uygulandığını belirttiler. Yetkililer, öğrenciyi "sınıfta kalma korkusundan kurtarmayı" amaçladıklarını söylediler. Talim ve Terbiye Kurulu ise "öğrenci kaç dersten başarısız olursa olsun, bir üst sınıfa bor çlu geçirilsin" önerisine karşı çıktı. Lise türlerine göre sayının farklı olması üzerinde duruldu. Anket sonuçları da dikkate alınıp hangi liselerde kaç dersten borçlu geçilebileceğine karar verilecek. Genel liselerde bu sayının kesinlikte 4'ü aşmaması amaçlanıyor.

250 BİN ÖĞRENCİ SINIF TEKRARLIYOR
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre yılda 50 bin öğrenci "devamsızlık"tan, yaklaşık 200 bin öğrenci de başarısızlığı nedeniyle sınıf tekrarlıyor. Başarısızlık 9.sınıfta daha yüksek olurken, sınıf büyüdükçe başarısızlık oranı da düşüyor. Yetkililer, öğrencinin üç dersten kalınca tüm dersleri tekrarlaması yerine, borçlu olarak geçmesinin daha uygun olacağını, sınıf tekrarlamanın maliyetinin de azalacağını söylediler.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ
Talim ve Terbiye Kurulu, lise öğrencilerinin "alan değiştirme"sinde yaşanan karmaşayı da gidermeyi gündemine aldı. Öğrenciler Sayısal(fen-matematik) , sözel ve eşit ağırlık olarak tercihlerine göre eğitim görüyor, belirli dönemlerde öğrencilere Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alan değiştirme olanağı sağlanıyordu. Ancak Liseler 4 yıl olduktan sonra ilk defa önümüzdeki öğretim yılında lise 4. sınıfa başlayacak öğrencilere bu olanak sağlanmadı.

Yetkililer, mevcut uygulamada alan değişikliğinin 10. sınıf sonunda yapıldığını, öğretim süresinin 4 yıla çıkması nedeniyle 11. sınıfta da alan değişikliğine olanak sağlanmaması nedeniyle binlerce öğrencinin mağdur olduğunu belirttiler. Yetkililer, 11. sınıf öğrencilerine alan değiştirmeye olanak sağlayacak yönetmelik değişikliğinin de gerçekleştirileceği müjdesini verdiler. Böylece, öğrencilerin katsayı engeliyle karşılaşmamaları sağlanmış olacak.

İlginizi Çekebilir


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:49 .