Son Dakika! İsrail yine vurdu: En az 40 ölü

#1
İsrail'in Hizbullah operasyonu 27'nci gününe girerken ölen Lübnanlıların sayısı 900'ü aştı. Son olarak İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın güneyindeki Hula köyüne düzenlediği saldırıda 40'ı aşkın kişi öldü.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, saldırıda 40'tan fazla kişinin öldüğünü söyledi.

Güvenlik güçledi, daha önce yaptıkları açıklamada uçakların ilk olarak köydeki bir evi hedef aldığını, yerle bir olan evin enkazında 20'ye yakın kişinin kalmış olabileceğini, kısa süre sonra devam eden hava akınlarında civardaki iki evin daha vurulduğunu, saldırı sırasında evlerde 30 kadar kişinin bulunduğunu belirtmişti.

BM kararı yolda

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın Ortadoğu'da ateşkes öngören karar tasarısını görüşmeye hazırlanıyor. BM'nin veto hakkı bulunan daimi üyeleri ise, ABD - Fransa tarafından hazırlanan ateşkes tasarısı üzerinde hala anlaşamadı.

Konseyde veto hakkı bulunan Çin ve Rusya, tasarıda Lübnan hükümetinin isteklerinin de dikkate alınmasını istedi.

HİZBULLAH'A DESTEK
Merkezi Ramallah'ta bulunan Near East Consulting Enstitüsü tarafından yapılan kamuoyu yoklamasına göre, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilerin yüzde 97'si İsrail'e karşı savaş veren Hizbullahı destekliyor. Filistin topraklarında yaşayan Hıristiyan azınlığın Hizbullah'a desteği de yüzde 95.

Kamuoyu yoklamasına göre, Filistinlilerin yüzde 93'ü Hizbullahın kaçırdığı 2 İsrail askerinin, savaş süresinin uzaması anlamına gelse de koşulsuz serbest bırakılmamasından yana. İsrail askerlerinin asla serbest bırakılmamasını isteyenlerin oranıysa yüzde 6.

Lübnan, İsrail askerlerinin çekilmesine yönelik bir ifade bulunmadığı için tasarıyı reddetti, Hizbullah da aynı gerekçeyle 'savaşa devam' dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin diplomatları tasarıyı görüşmek üzere bugün yeniden biraraya gelecek. Görüş ayrılıkları sebebiyle bugün bir oylama yapılmasının zor olduğunu belirtiliyor.

ABD oylamanın bugün, en geç yarın yapılmasını istiyordu. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, tasarıyla ilgili olarak, "kimse çatışmaların hemen bitmesini beklemesin" dedi.

Tasarıda, öncelikle Hizbullah'a, İsrail'e yönelik saldırılarını durdurma çağrısı yapılıyor, İsrail'den de askeri operasyonu sona erdirmesi isteniyor. Uluslararası gücün bölgeye gönderilmesi için, ikinci bir tasarı gerekiyor.

İsrail BM'den açık kapı istiyor

Resmi açıklama yapmasa da tasarıdan memnun olan İsrail, BM Güvenlik Konseyi'nin, Lübnan topraklarındaki saldırılara son verilmesini öngören olası karar tasarısında, Hizbullah'a yönelik hava akınlarına devam edilebilmesi için açık kapı bırakılmasını istiyor.

İsrailli yetkililer, takviye konvoylarının vurulması ve sınıra çok uluslu kuvvet konuşlandırılmasıyla, Hizbullah tehdidinin aza indirgenebileceği düşüncesinde olduklarını belirtti.

Yetkili, karar tasarısında Hizbullah'ın silah taşıyan konvoylarına ve füze saldırısı düzenleyenlere yönelik hava akınlarına izin verilmesini istediklerini ifade ederek, Lübnan - Suriye sınırının da gözetlenmesini istedi.

Arap Birliği Lübnan'da toplanıyor


Ortadoğu'daki gerginlik sürerken, Arap ülkeleri liderleri de Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bugün olağanüstü toplanıyor.

Arap ülkeleri liderlerinin, bu hafta Suudi Arabistan'da, Lübnan sorununun ele alınacağı bir zirve toplantısı düzenlemeye hazırlandıkları da belirtiliyor.

Gazete, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın, Arap ülkelerinin zirve toplantısı düzenlenmesi hususunda prensipte anlaştıklarını söylediğini duyurdu.

Yeni hedef altyapı ve hükümet mi?

İsrail medyası İsrail ordusunun bundan böyle Lübnan'ın sivil altyapısını ve hükümeti hedef alacağını duyurdu.

Haaretz gazetesi, ordu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, İsrail ordusunun bundan sonraki hedefinin 'sivil altyapı' ve 'Lübnan hükümeti' olduğunu duyurdu.

Ancak bu hedeflerin 'tam olarak' ne olduğu belirtilmedi. Konunun bugün İsrail Güvenlik Kabinesi tarafından ele alınması bekleniyor.

İsrail zaten savaşın başından bu yana sivil altyapıyı hedef alıyor. Köprüler, yollar, vuruldu, en az iki buçuk milyar dolar zarar var.


Lahud, Nasrallah'ı destekliyor

Bu arada, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud, tüm Arap dünyasının Hizbullah lideri Nasrallah'ı desteklediğini söyledi.

Lahud, Alman Focus dergisine verdiği demeçte, ABD'nin dürüst bir arabulucu olmadığını ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da kendisini hayal kırıklığına uğrattığını kaydeden Lahud, krizin sona ermesinden sonra İsrail'den tazminat talebinde bulunacaklarını söyledi.

Lahud ayrıca, bölgede konuşlandırılacak olası uluslararası bir barış gücünün de BM komutası altında olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bölgeden sıcak gelişmeler

Hula'da 20 kişi enkaz altında
* İsrail, Güney Lübnan'da bulunan Hula köyüne hava saldırısı düzenledi, Saldırı sonrasında, birşok ev yıkılırken, en az 20 kişinin enkaz altında kaldığı belirtiliyor.

Kısa bir süre sonra devam eden hava akınlarında da civardaki iki evin vurulduğu, saldırı sırasında evlerde 30'a yakın kişinin bulunduğu ifade edildi.

Lübnan'da 14 kişi öldü
* İsrail'in bu sabah Lübnan'ın güneyi, doğusu ve başkent Beyrut'un güneyindeki hedeflere düzenlediği hava saldırılarında 14 kişi öldü.

Lübnan'ın kuzeydoğu bölgelerinde düzenlenen saldırılarda da, Hizbullah hedefleri vuruldu. Bekaa Vadisi'ndeki yollar kullanılamaz hale gelirken, İsrail ordusu, Baalbek ve civarındaki birkaç hedefi bombaladı.

Hizbullah'tan İsrail'e darbe
* Hizbullah dün İsrail'e bir gündeki en ağır kaybını verdirdi. Saldırılarda 12'si asker, 15 İsrailli öldü.

Güney Lübnan'da Hizbullah gerillalarıyla İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda bir İsrail askeri ve beş Hizbullah militanı öldü.

Suriye Dışişleri Bakanı hoş karşılanmadı
* Arap ülkeleri dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye karşıtları tarafından hoş karşılanmadı.

Dün Beyrut'a gelen Suriye Dışişleri Bakanı Muallim'i 'boş vaat vermekle' eleştiren Dürzi lideri Velid Canbolat, ''boş vaat vermek ve son Lübnanlının ölümüne kadar savaşmak istemek kolay'' dedi.

Suriye'nin Lübnan'da İsrail ile mücadele çağrılarını da eleştiren Canbolat, ''Lübnan'da aslanı, Golan'da tavşanı oynuyorsunuz'' diye konuştu.

İsrail'in hava, deniz ve kara ablukası altındaki Lübnan'da insani krizin boyutları da derinleşiyor. İsrail'in Hizbullah operasyonu 27'nci gününe girerken ölen Lübnanlıların sayısı 900'ü geçti.

12 temmuzda 2 askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan'a giren İsrail, saldırıların en kanlısını Kana'da düzenlemiş, bombardımanda çoğu kadın ve çocuk 54 sivil ölmüştü.

İlginizi Çekebilir


#2
inanamıyorum Allah belalarını versin of ya bitsin artık yaaa arkadaşım paylaştıgın ıcın saOl


#3
daha da çoğalacağa benziyo bu saldırıların bü dünyada gücü güçsüzlere yetiyo inş ALLAH haklıya en kısa zamanda yardım eder


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:41 .