>> Başkentteki keneler 'virüs'süz <<
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 30-05-2008, 17:03 #1

»|¢єииєт-i αŁα|«

Forumun Tiryakisi

>> Başkentteki keneler 'virüs'süz <<


30 Mayıs 2008
Başkentteki keneler 'virüs'süz


Bodur, “İstanbul, Ankara gibi şehirlerdeki park ve mesire yerlerinden gelen kene tutunma vakaları hastalık açısından risk taşımamaktadır” dedi.

Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Hürrem Bodur, virüs taşıyan kenelerin büyük şehirlere inmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “İstanbul, Ankara gibi şehirlerdeki park ve mesire yerlerinden gelen kene tutunma vakaları hastalık açısından risk taşımamaktadır” dedi.

Türkiye genelinden en çok ölümcül hastalık vakasının geldiği Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Hürrem Bodur, ANKA’ya yaptığı açıklamada, İstanbul ve Ankara’daki kenelerin virüs taşımadığını söyledi.

Kene tutunması durumunda panik yapmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak kenenin çıkarılması gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Hürrem Bodur, “Kene yapıştığı andan itibaren 24 saat sonra mikrobu insana bulaştırmaya başlıyor. Bu nedenle ne kadar erken vücuttan çıkarılırsa hastalık bulaşma riski o kadar azalır” diye konuştu.

-VİRÜS TAŞIYAN KENELERİN BÜYÜKŞEHİRLERE İNDİĞİ DOĞRU DEĞİL-

Türkiye’de, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nı bulaştıran kenelerin Sivas, Tokat, Amasya, Çankırı, Çorum, Yozgat, Karabük ve Kastamonu illerinde yoğunlukta olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Hürrem Bodur, “Dünyanın her yerinde kene bulunmaktadır. Virüs taşıyan kenelerin büyük şehirlere indiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Büyük şehirlerdeki park ve mesire yerlerinden gelen kene tutunma vakaları hastalık açısından risk taşımamaktadır” dedi.

Doç Dr. Bodur, KKKA hastalığına karşı korunmada kene ile mücadelenin oldukça önemli olduğunu bildirerek şunları söyledi:

“Kenenin bulunduğu alanlara mümkünse gidilmemesi gerekir. Riskli bölgelerde yaşayanların Sağlık Bakanlığı’nın dağıttığı kene kovucu spreyleri kullanmaları gerekir. İlacın sürüldüğü elbiseye kene 3-4 hafta süre ile yaklaşmamaktadır. Ayrıca Riskli bölgelerde Tarım Bakanlığı evcil hayvanları keneye karşı ilaçlamaktadır.”

Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Hürrem Bodur, hastalığın yayılımını önlemek için hayvan nakillerinde de veteriner kontrolüne dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek “Böylece virüslü kenelerin dolaşımı engellenmiş olur” dedi.Benzer Konular
 • Keneler yine korkutuyor...
  Tokat'ta kene ısıran bir kadına Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsü...

 • Keneler...
  Özellikleri Boy: 5 mm. (yeni kan emmiş dişi 1,2 cm) Renk: Koyu kızıl kahverengi. kırmızı kahverenginde yas...

 • Keneler öldürüyor...
  ÇORUM (A.A) - Çorum'dan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı kuşkusuyla Ankara'ya sevkedilen bir kadın ...

 • Keneler Meclis’te...
  Keneler Meclis’te çalışan bir çaycının,...

 • Keneler sadece öldürmüyor...
  Ölümcül olamayan keneler romatizmaya sebep olabilir 09.07.2008 10:39


Görüntüleme:382, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:25 .