İsrail’in yeni planı İran’a karşı Türkiye
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 02-06-2008, 16:08 #1

NoRa..!

Forumun Tiryakisi

İsrail’in yeni planı İran’a karşı Türkiye


İsrail’in yeni planı İran’a karşı Türkiye

Lübnan mutabakatı ve Türkiye’nin aracılığıyla İsrail ve Suriye arasında yapılan dolaylı görüşmeleri, Ortadoğu’daki müttefiklerinin son dönemde Washington’un isteklerini görmezlikten geldiğinin örnekleri olarak gösterildi. Washington Post’un tanınmış köşe yazarı David İgnatius, “İsrailliler, süpergüç hamisini görmezlikten geldi. İran’ın alternatifi olarak Türkiye’nin etkinliğini artırmak istiyorlar” diye yazdı.


İgnatius, ABD’nin, istediği sonucu elde edebilmek amacıyla dost ve düşmana baskı yapma kabiliyetini kaybettiğini savunarak Ortadoğu’daki müttefiklerinin artık Washington’u dinlememeye başladığını öne sürdü. Ortadoğu’daki “yeni güç dinamikleri”nin iki açık örneğinin son haftalarda meydana geldiğini belirten İgnatius, bu çerçevede Lübnan’da varılan mutabakat ve Türkiye’nin aracılığı ile İstanbul’da yapılan İsrail-Suriye görüşmelerini gösterdi. İgnatius, “İki müzakere, bölgenin istikrarlaşmasına yardımcı olabilir ancak ABD’nin tercih edebileceği koşullarda değil” değerlendirmesini yaptı.

ABD’NİN GERİLEYEN ETKİSİ

İgnatius, bunun temelinde, Ortadoğu ülkelerinin kendi çıkarlarına ilişkin gerçekçiliğinin bulunduğunu, İran ve radikal müttefiklerinin artan gücü ve ABD’nin gerileyen etkisini de yansıttığını savundu. İgnatius şunları yazdı: “Kendi çıkarlarını koruma söz konusu olduğunda Amerika’nın bölgedeki en yakın müttefiki de, kendi yolundan gidebileceğini yansıtıyor.” Suriye konusundaki ABD ile İsrail arasındaki çatlağın son birkaç yılda büyüdüğünü yazan İgnatius, Suriye’nin gizlice bir nükleer reaktör inşa etmesi hususunda Bush yönetiminin Suriye’ye baskı yapılmasını tercih etmesine rağmen İsrail’in reaktörü bombaladığına dikkat çekerek, Suriye’nin misilleme yapmayacağını savunan İsrail’in haklı çıktığını belirtti.Benzer Konular

Görüntüleme:491, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:42 .