Kızılırmak suyunda son rapor
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 13-06-2008, 17:13 #1

zr_girl

Bizden Biri

Kızılırmak suyunda son rapor


HIFZISIHHA ENSTİTÜSÜ RAPORUNU AÇIKLADI
Kızılırmak suyunda son raporHıfzısıhha Enstitüsü, Kızılırmak suyu ile ilgili raporunu açıkladı.

Hıfzısıhha Merkezi sudaki arsenik miktarının AB standartlarının çok altında olduğunu açıkladı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, Ankara'nın içme suyu analiz raporlarını açıkladığı basın toplantısında ''Ankara'nın içme suyunun AB standartlarına göre içilebilir durumdadır'' dedi.

Ankara içme suyunun AB normlarına uygun olduğunu söyleyen Ertek, İvedik'ten şehre verilen suyun içilebilir olduğunu açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi'Lİ SERDAROĞLU: ANKARA İNSANININ SAĞLIĞIYLA İLGİLİ TEREDDÜTLERİN ORTADAN KALDIRILMASI GEREKİR

Milliyetçi Hareket Partisi Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, Kızılırmak suyunun kullanımına başlanmasına ilişkin olarak, ''Ankara insanının sağlığıyla ilgili tereddütlerin ortadan kaldırılması gerekir'' dedi.

Serdaroğlu, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Kızılırmak'tan Ankara'ya su verilmesi hususunda vatandaşların sağlık hususunda endişe duyduğunu söyledi.

''Vatandaşlarımızın ve bizim endişelerimizi haklı kılacak belgeler elimizde mevcuttur'' diyen Serdaroğlu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun soru önergesine verdiği cevapta, Kızılırmak suyunun bazı parametrelere göre ''kirli, az kirli ve çok kirli'' olduğunu bildirdiğini kaydetti.

Kamuoyunun Kızılırmak'tan su getirilmesinden değil, o suyun temizlenip temizlenmediğinden endişeli olduğunu ifade eden Serdaroğlu, şunları söyledi:

''Suyun içilebilir hale gelmesi için mevcut tasfiye veya arıtma tesislerinde bu suyu arıtacak teknik donanımın var olup olmadığına bakılmalıdır. Şayet yoksa, arıtma tesislerine gerekli teknik donanım temin edilmelidir. Kızılırmak havzasını kirleten sanayi tesisleri varsa, süratle bu tesislerin başka bir yere nakli sağlanmalıdır. Bizim sularımızın hiç birisinden zehir akmamalıydı. Millet olarak yapmamız gereken, sularımızı zehir akmaz hale getirmektir.

Ankara insanının sağlığıyla ilgili tereddütlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu konuda sadece belediyeye değil hükümete de görev düşüyor. Bu sorun, sadece Ankara Büyükşehir Belediyesine bırakılmadan müdahale edilmelidir. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek, Kızılırmak suyunun tahlil ettirip Ankara insanının endişelerini gidermelidir.''
Türkiye'deki her damla suyun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Serdaroğlu, İstanbul'un içme suyunu karşılayan Melen çayının da süratle kirlenmeye başladığını belirterek, akarsuların kirlenmesini önlemeye yönelik tedbirlerin alınmasını istedi.Benzer Konular

Görüntüleme:577, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:17 .