Tatlı Aşkım

Tatlı Aşkım (https://www.tatliaskim.com/)
-   Güncel Haberler (https://www.tatliaskim.com/guncel-haberler/)
-   -   Bakan Çelik: Papa'nın üzgün olması özür anlamına gelmez (https://www.tatliaskim.com/guncel-haberler/14844-bakan-celik-papanin-uzgun-olmasi-ozur-anlamina-gelmez.html)

Aksam_Gunesi 17-09-2006 22:46

Bakan Çelik: Papa'nın üzgün olması özür anlamına gelmez
 
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Papa 16. Benediktus'un İslam dinine yönelik sözleriyle ilgili olarak, ''Üzgün olmakla, özür dilemek çok farklıdır. Samimi olan insan, üzgün olan insan, özür dilemeyi bilir'' dedi.

Çelik, Cem Vakfı bünyesinde kurulan Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı tarafından Atatürk Spor Salonunda düzenlenen Cem etkinliğinde, gazetecilerin, Papa 16. Benediktus'un İslam diniyle ilgili sarf ettiği sözlere ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir dinin ruhani lideri, başka bir dinle ilgili konuştuğunda, ''Bir kere değil, on kere'' düşünmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, ''Papa'nın sözleri İslam alemini yaralamıştır. Rencide etmiştir. Sayın Papa'ya yakışan, bundan dolayı özür dilemesidir'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, Papa'nın sözlerinden ötürü üzgün olduğunu söylediğinin hatırlatması üzerine, Bakan Çelik, ''Üzgün olmakla özür dilemek çok farklıdır. Samimi olan insan, üzgün olan insan, özür dilemeyi bilir'' dedi.

-MUMCU: ''KİMSE HOŞGÖRÜ BEKLEMESİN''-

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da Papa'nın sözlerini, ''laftan öteye, bilinç altının dışa vurması'' şeklinde niteledi. Bir Müslüman olarak, özür dilemenin dışında hiç bir şeyin, kendisine yeterli gelmeyeceğini ifade eden Mumcu, bir siyasetçi olarak da bu durumda Papa'nın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyareti, doğru bulmadığını söyledi.

Mumcu, ''Bana, benim insanlarıma, benim inançlarıma, benim peygamberime hakaret etmiş bir insanı, ülkemde görmek istemiyorum. Bu, çok samimi bir tepkidir. Ancak ve ancak özür dilemesi halinde bu ülkeye gelmesine gönlüm razı gösterebilir'' dedi.

İslam tarihinde soykırımdan söz edilemeyeceğini belirten Mumcu, bundan bahsetmenin ''densizliğin, terbiyesizliğin dik alası'' olduğunu ileri sürdü. Mumcu, ''Kimse, hoşgörü ve anlayış beklemesin. Hoşgörülü olmak kişiliğimizden, benliğimizden, öz niteliklerimizden taviz vermek demektir. Kimsenin, bizden bunu beklemeye hakkı olamaz'' şeklinde konuştu.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:38 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

-

2005-2020 Tatliaskim.com