Nehre İniş Yapan Uçak Böyle Çıkarıldı...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 19-01-2009, 10:42 #1

!!!avare!!!

...çıкмαz ѕσкα&

Nehre İniş Yapan Uçak Böyle Çıkarıldı...


Nehre İniş Yapan Uçak Böyle Çıkarıldı...


ABD'de üç gün önce New York'tan Kuzey Carolina'daki Charlotte kentine doğru havalanırken Hudson Irmağı'na büyük maharetle ''yumuşak iniş yapan'' Airbus 320 tipi uçak, vinçlerle salapuryaya alındı.
Nehre İniş Yapan Uçak Böyle Çıkarıldı...
US Airways'in tecrübeli kaptan pilotu Chesley Sully Sullenberger'in (57) havacılık tarihinde nadir başarılardan biri olarak görülen, ''Kanada'dan gelen kaz sürüsünün'' girdiği motorları yakması üzerine uçağı ırmağa indirme kararının yankısı sürdürüyor.
ABD'nin Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kuruluna ifade veren kaptan pilot Sullenberger, uçağı kullanan ikinci pilot Jeff Skiles'ın ön camda bir anda Kanada'nın kara kaz sürüsünü gördüğünü anlattı. Sullenberger, ikinci pilotun ilk tepkisinin, ''Ne mükemmel V sürüsü değil mi!'' olduğunu anlattı.
Göllerin donması yüzünden yiyecek için güneye göçen kara kaz sürüsünün uçağa ''sarsıntıyla'' çarptığını ve motorları patlattığını gören Sullenberger, ''karaya iniş için çok alçaktaydık, etraf bina doluydu. Aniden Hudson Irmağı'na inmeye karar verdim. İrtifa 900 metreydi'' dedi.
Uçakların kalkışlarında genelde 300 metreye kadar kuş sürüleri çıkabiliyor ve uçaklar sürülerden kazasız kaçmayı başarabiliyor.
Tüm yolcuları yara almadan uçaktan indirmeyi başaran ve ''gemisini son terk eden yolcu da olan'' Kaptan Pilot Sullenberger'in olağanüstü iniş başarısında uçuş kabini, ''katiyen sert iniş olmadı ırmağa. Yumuşak konduk'' dedi.
New York'un La Guardia Havaalanı'ndan uçak, kaz sürüsüyle çarpıştıktan 3,5 dakika sonra ırmağa indi. Hostesler yolculara ''Tutunun, tutunun!'' dediler ve yolcuların hiçbiri ırmağa ''yumuşak iniş'' yapıldığını, artık su içinde bulunulduğunu anlamadı bile.
Airbus 320 salapuryaya alınırken, ağırlığının 7 kat arttığı görüldü. 77 tonluk uçak suyla dolduğundan 500 ton olmuştu.Benzer Konular

Görüntüleme:349, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 19-01-2009, 21:21 #2

»уαqмυятαηєѕι«

ßзпiм cαп кιЯιкŁαЯιм vαЯtskler

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:50 .