Pkk itirafçısı: Silahlar ırak'tan
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 07-02-2009, 12:28 #1

!!!avare!!!

...çıкмαz ѕσкα&

Pkk itirafçısı: Silahlar ırak'tan


Ergenekon davasının tutuklu sanığı PKK itirafçısı Abdulmuttalip Tonçer, Saddam operasyonu sırasında Sınır karakollarını terk eden Irak'lı askerler tarafından bırakılan ağır silahlara PKK'nın el koyduğunu, şu an ellerinde bulunan silahların 10-15 yıl idare edebileceğini ileri sürdü.

Ergenekon davasının öğleden sonraki oturumunda tutuklu sanık Abdülmuttalip Tonçer'in çapraz sorgusuna geçildi. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanık Tonçer'e yaptığı telefon konuşmalarında insanların sorunları hususunda neden kendisinden yardım istediğini sordu. Sanık Tonçer ise bu görüşmelerinin büyük bir bölümünün Ahmet Kütük isimli kişiyle olduğunu, hatta kendisinden mühimmat bile istediğini belirterek, "Tek amacım bu kişinin gelmesi ve benim de bu kişiyi güvenlik güçlerine teslim etmekti. Bu adama daha önce ben mültecileri taşıdığını ve aralarında PKK'lıların da bulunduğunu söyledim. Keşke yanıma gelse de devletime teslim etseydim." diye cevap verdi.

Savcı Pekgüzel'in bir sorusu üzerine Tonçer, soruşturma sırasında Savcı Pekgüzel tarafından kendisine "Güneydoğu'da askerlerin yaptığı yasadışı olayları biliyorsan bize anlat. Sana kolaylık sağlarız" şeklinde teklifte bulunduğunu, ancak böyle bir konuyu bilmediğini söylediğini ifade etti.

Savcı Nihat Taşkın'ın, PKK içerisinde Doğu Perinçek ve Ferit İlsever hakkında nasıl düşünüldüğünü sorması üzerine Tonçer'in avukatı, bu sorunun davayla bir ilgisi olmadığını blirterek itirazda bulundu. Soruya gelen itirazın kabul edilmesi üzerine Savcı Taşkın, "İddianamede belirtilen mitinglere katıldınız mı?" diye sordu. Bunun üzerine Tonçer, 1990 yılında PKK'ya katılmadan önce örgüt üyeleri tarafından PKK'ya çekilmek için bir mitinge davet edildiğini, bu mitingden sonra başka bir mitinge katılmadığını söyledi. Tonçer, can güvenliği nedeniyle bulundurduğu glock marka tabancayı neden üzerinde bulundurmak yerine işyerinde bulundurduğuna ilişkin soruya "Daha önceden taşıma ruhsatı alamadım. Belimdeki silah da güvenlik güçleri tarafından alındı. Her yerde uygulama vardı. Bu yüzden bir daha yakalanmak istemediğim için dükkanda blunduruyordum." diye cevap verdi. Tonçer, silahı Güneydoğu'da birinden bin TL vererek aldığını ancak bu kişiye bin 300 TL daha borçlu kaldığını söyledi.

Cumhuriyet Savcılarının ardından sanık Doğu Perinçek'in "PKK silahları nereden alıyor?" şeklindeki sorusunu ise Tonçer, "Saddam operasyonlarının olduğu dönemde sınır karakollarındaki Irak'lı askerler küçük silahlarını alıp kaçtılar. Büyük silahları geride bıraktılar. PKK da o silahlara el koydu. Bir milyon silah desem belki abartılı olacak ama şu an PKK'nın elinde 10-15 yıl yetecek silah var." iddiasında bulundu. Tonçer, Türk Silahlı Kuvvetleri'dan PKK'ya silah gittiğine ilişkin bir bilgisi olmadığını söyledi.
Çapraz sorgunun ardından taleplerin alınmasına geçildi. Sanık Kemal Kerinçsiz, örgüt şemasında bazı kişilerin isminin kapalı, bazılarının da açık olmasını zenci-beyaz ayrımına benzeterek şemanın orjinal halinin kendilerine verilmesini istedi. Sanık Veli Küçük'ün avukat ve kızı Zeynep Küçük ise örgüt şemasında isimleri kapalı olan kişiler hakkında savcılık tarafından bir suçlama getirilmemesinin, bu kişilerin aklandığı anlamına geldiğini belirterek, "Bu kişiler aklanmıştır. İsimlerinin açıklanmasında herhangi bir sakınca olamaz. Suçlanmadıkları için sosyal durumlarının da etkilenmesi sözkonusu değildir. Şemanın üzerinin açılarak adil yargılanma hakkımızın bize iade edilmesini talep ediyoruz." diye konuştu.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, taleplerin ardından iddia makamının mütalasını sundu. Pekgüzel, son iki oturumda olduğu gibi Vatan Bölükbaşoğlu hakkında yine tahliye talebinde bulundu. Verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Savcının tahliye talebinin reddine karar verdiklerini açıkladı. Önceki oturumda İşçi Parti'li sanıkların avukata tarafından Tuncay Güney'e ait mülakat cd'lerinde tahrifat olduğu ve incelenmesi yolunda talep bulunduğunu hatırlatan Başkan Şengün, bir hakimin naip hakim olarak tayin edilerek bu cdler üzerinde inceleme yapılmasına karar verdiklerini bildirdi. Diğer tutuklu sanıklar ile avukatlarının tahliye taleplerinin reddine karar verilen duruşma 9 Şubat 2008 Pazartesi günü saat 09.30'a ertelendi. (CİHAN)
Benzer Konular

Görüntüleme:396, Cevaplar:4

İlginizi Çekebilir >
Alt 07-02-2009, 12:29 #2

KαувσLαηяυн

Forum Üstadı


Haber için tşkLer ...

Alt 07-02-2009, 13:18 #3

melanqolik

İ-Vtec Ötesi Yok...


bilgi için saol

Alt 07-02-2009, 13:56 #4

!!!avare!!!

...çıкмαz ѕσкα&


bn tşk

Alt 07-02-2009, 20:10 #5

ำ qËćÈ``ÿĂġΜųŖų ۴

Yasaklı Üye

EmeGinE SaLık...

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:01 .