İsrailli asker Şailit'e karşılık bin Filistinli
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 09-02-2009, 09:52 #1

DeaThanqeL

≈ GαmzéLi ≈

İsrailli asker Şailit'e karşılık bin Filistinli


İsrailli asker Şailit'e karşılık bin Filistinli


İsrailli asker Şailit'e karşılık bin Filistinli


Gazze'de soykırım yapan İsrail'de yarın yapılacak seçim öncesi rehin asker Gilad Şailit'in kurtarılması için çabalar sürüyor.İsrail yarın sandığa gidiyor. Ortak seçim vaatleri Hamas'ı yok etmek olan Likud, Kadima ve İşçi Partisi, 2.5 yıl önce kaçırılan İsrailli er Gilad Şalit'i esaretten kurtarıp oy kazanabilmek için girişimlerini hızlandırdı. İsrail, Şalit karşılığında 1000 Filistinli tutukluyu serbest bırakacak

İsrail'de yarın yapılacak genel seçimlerden önce, Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas yönetimi ile 18 aylık kalıcı bir ateşkes sağlanması ve bu anlaşma kapsamında 2,5 yıl önce Gazze'ye kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılmasına yönelik Kahire'de yapılan dolaylı görüşmeler hız kazandı. İsrail Ordu radyosu, 1,5 yıllık ateşkes ve kaçırılan asker Gilad Şalit'in de dahil olacağı bir anlaşmayla, İsrail tarafının cezaevlerindeki 1000 Filistinli tutukluyu serbest bırakmakta mutabık olduğunu öne sürdü. İngiltere'de yayımlanan El Hayat gazetesine göre, serbest bırakılacakları öne sürülenler arasında, İsrailli siyasetçilerin de zaman zaman salıverilmesine destek çıktıkları, El Fetih'in Tanzim grubu liderlerinden Mervan Barguti de bulunuyor.

İsrail tarafının, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden, İsrail'in eski Turizm Bakanı Rehavam Ze'evi'nin 2001 yılında öldürülmesi eylemine karıştığı gerekçesiyle hapiste bulunan Ahmed Saadet'in salıverilmesine karşı çıktığı ifade ediliyor. Mısır'ın arabuluculuğunda yapılan görüşmelerde öncelikle 18 aylık bir ateşkesin sağlanması ve Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını engellemesi ele alınıyor.

Kapılar bile ona bağlı

İsrail, sınır kapılarının tamamen açılmasını, kaçırılan askerinin serbest bırakılması koşuluna bağlıyor. Mısır sınırındaki Refah geçişinin yeniden açılması da görüşülüyor. Bu kapıda, uluslararası gözlemcilerin gözetiminde, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı personelin görevlendirileceği, ancak 2005'teki benzer anlaşmanın aksine Hamas'ın görevlilerinin de burada bulunmasına izin verileceği ifade ediliyor. İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, görevi yeni hükümete devretmeden önce Gilad Şalit'in kurtarılmasını sağlamak istediği belirtiliyor. Olmert'in bu konudaki çabaları sürerken, Başbakan Yardımcısı, Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Ehud Barak, Şalit'in kısa süre içinde kurtarılması için çok büyük çabalar harcandığını doğrulamakla birlikte, Şalit'in İsrail'e dönüşünün seçimlerden önce mümkün görünmediğini söyledi. Barak, ordu radyosuna, 'Şalit seçimlerden önce evde olamaz. Ama hükümeti devretmeden önceki zamana denk gelebilir' diye konuştu.
Gül, Esad ile görüştü

CumhurbaŞkanI Abdullah Gül, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile bugün bir telefon görüşmesi yaparak, geçen hafta gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyareti ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Türkiye'ye yaptığı son ziyaret ışığında başta Filistin'deki durum olmak üzere, Orta Doğu'daki son gelişmeler hususunda görüş alışverişinde bulundu. - akşamBenzer Konular

Görüntüleme:353, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:23 .