“Miracle” Oyununun Dünya Prömiyeri Sırbistan’da yapıldı…
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 09-02-2009, 09:09 #1

hassreet

Belki.)

“Miracle” Oyununun Dünya Prömiyeri Sırbistan’da yapıldı…“Miracle” Oyununun Dünya Prömiyeri Sırbistan’da yapıldı…
Üç Farklı Kültür ve Üç Farklı Ülkeyi Tek Projede Buluşturan “Miracle” Oyununun Dünya Prömiyeri Sırbistan’da yapıldı…
ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) , Türkiye’den “İ.B.B. Şehir Tiyatroları”, Danimarka’dan “Theatergruppen Batıda” ve Sırbistan’dan “Pozoriste Bosko Buha Tiyatrosu”nun ortak projesi olan Miracle (Mucize) oyununun dünya prömiyeri, 5 Şubat 2009 tarihinde, Sırbistan’da “Pozoriste Bosko Buha Tiyatrosu”nda gerçekleşti.

Oyunun dünya prömiyerine Türkiye’den, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya, Çocuk Birimi Sorumlusu Aslı İçözü, Genç Birim Sorumlusu Arif Akkaya ve Çocuk Birimi Asistanı Hüma Oylupınar katıldı.

Miracle (Mucize) oyunu, uluslararası ortak proje kapsamında her üç tiyatronun ev sahipliğinde, kendi ülkelerinde, farklı tarihlerde gerçekleştirilen provalar ile hazırlandı. Proje her üç ülkenin farklı alanlarda uzmanlaşmış sanatçılarını bir araya getirdiği gibi, karşılıklı fikir ve bilgi alışverişine olanak sağlayarak üç farklı kültürün zenginlikleriyle oluşan yaratım sürecine de katkıda bulundu.

“Pozoriste Bosko Buha Tiyatrosu”ndan oyunun yönetmeni Ana Djordjevic: “Mucize sınırlamalarla dolu, hayatın trafik işaretleri ile idare edildiği ve her şeyin sistemin korunması için olduğu bir krallığın hikâyesi. Bu “mükemmel”, sıkı kontrol altındaki ülkenin yöneticileri kral ve kraliçenin her ikisi de halkları üzerinde aynı baskıyı uygulamaya devam edebilmek için insanlıklarını unutmak adına ellerinden geleni yapıyorlar. Hâlâ özgür ruhlu bir çocuk olan prenses ve onu geleceğin kraliçesi olarak yetiştirmek zorunda olan mürebbiyesinin yaşadığı muhteşem deneyim sayesinde krallıkta her şey sonsuza kadar değişecekti.” diyerek görüşleri açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya da oyun hakkındaki görüşlerini şu sözlerle belirtti: “Biz, aynı yeryüzünün yurttaşları, aramıza örülen duvarları kaldırmak için ümitsiz bekleyişler üretmek yerine, kültürleri yakınlaştırarak önyargımızı sınava sokabiliriz. Zaten 'mucize' de tam anlamıyla budur. Sanat hep 'mucize' yaratır. Statükoya karşı hayal gücü, sınırlara karşı 'insan'ın özgür ruhu… Bu 'mucize'nin itici gücüdür. İstanbul'dan, Belgrat'tan, Kopenhag'dan, Dünya'dan 'mucize' değerinde bir gülümseyiş yayılırsa eğer, sınır koyucuların işi biraz daha zorlaşacak. Zaten hepsi bu…”

15 Şubat 2009 tarihine kadar Sırbistan’da oynanacak Miracle (Mucize) oyunu, 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında,İ.B.B. Şehir Tiyatroları tarafından İstanbul’da sahnelenecek. Miracle (Mucize) , İstanbul’dan sonra, Nisan ayında Danimarka’da, Danimarka Ulusal Çocuk ve Gençlik Festivali’nde sahnelenmeye devam edecek...

“Miracle” (Mucize)

Yazan: Soren Ovesen

Yöneten: Ana Djordjevic

Yapımcı: Bosko Djordjevic

Dramaturg – Sanat Danışmanı: Soren Ovesen

Sahne Tasarımı: Annika Nilsson

Kostüm Tasarımı: Snezana Veljkovic

Kompozitör: Lene Pernille Christiansen, Kirsten Juul Sorensen

Koordinatör: Aslı İçözü

Koordinatör Asistan: Hüma Oylupınar

Proje Yöneticisi: Peter Jankovic

Hareket Tasarımı: Marija Milenkovic

Halkla İlişkiler: Jovana Savic

Oyuncular

Yonca İnal Eğilmezbaş, Gökhan Eğilmezbaş, Lene Pernille Christiansen, Kirsten Juul Sorensen, Milena Nikolic, Marija Milenkovic, Marko Nikolic, Vladan Mitic, Mila ManojlovicBenzer Konular

Görüntüleme:719, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:45 .