Kontör dolandırıcılarına dikkat

#1
Kendini polis, jandarma, savcı ya da hakim olarak tanıtarak kontör dolandırıcılığı yapan şahıslardan, sabit telefon numarası isteyerek kurtulmanın mümkün olduğu bildirildi.
Mersin Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer, kontör dolandırıcılığı yapan şahısların kendilerini polis, jandarma teşkilatında çalışan rütbeli personel, savcı ve hâkim olarak tanıttıklarını söyledi. Bu şahısların, muhataplarını genellikle korku ve telaşa düşürecek şekilde hareket ettiğini ifade eden Ekizer, "Dolandırıcılar muhatabın adına kayıtlı telefonla üst düzey yöneticilerin rahatsız edildiğini, Organize Suç Örgütü içerisinde faaliyet gösterildiğini ve terör örgütü mensuplarının adına kayıtlı telefonu kullandığını, ayrıca adına kayıtlı kredi kartı bilgilerinin kopyalandığını, bu nedenle kısa zaman içerisinde yüklü miktarda hesap ekstresi geleceğini, bu durumda kendilerinin suçlu olacağını belirtiyor. Ardından da suçların faillerinin belirlenmesi amacıyla çalışmaların devam ettiğini, ancak çalışmanın bir an önce bitirilmesi için telefon kontörüne ihtiyaç duyulduğunu söylüyorlar. Korku ve telaşa kapılan muhataplarında çoğu zaman istenen talebe olumlu cevap verdikleri yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkıyor." dedi.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalan vatandaşların kesinlikle bu kişilere kontör veya kredi kartı bilgilerini vermemeleri gerektiğini vurgulayan Ekizer, vatandaşların şahısların beyanlarının doğru olup olmadığını 155 Polis İmdat telefonunu arayarak teyit etmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.
Arayan şahıstan, çalıştığı iş yerinin sabit telefon numarasını talep etmeninin çoğunlukla kontör dolandırıcısı olan şahsın telefonu kapatmasıyla neticelendiğini belirten Ekizer, "Hiçbir emniyet görevlisinin, telefon üzerinden kontör talebinde bulunmayacağı, banka ve özel bilgilerini talep etmeyeceği herkes tarafından bilinmelidir. Konu hakkındaki uyarılarımızı haberdar olmayan yakınlarınızla da paylaşarak meydana gelebilecek mağduriyetleri önleyebilir ve bizlere suçla mücadelemizde büyük destek olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir


#2
EmeGine sALık TskLEr...


#3
rica edrim


#4
tşk haber için


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:54 .