KKTC Üniversitelerine Bakanlıktan Jest

#1
KKTC Üniversitelerine Bakanlıktan Jest

İki Ülke Bakanlıkları arasında imzalanan protokol ile iki ülke üniversitelerinden alınan diplomaların denklik işlemi yapılmaksızın geçerli olması kararlaştırıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı arasında imzalanan protokolle iki ülke üniversitelerinden alınan diplomaların denklik işlemi yapılmaksızın geçerli olması kararlaştırıldı.

Protokolle, "KKTC'deki üniversitelerin diğer devletler nezdinde Türkiye Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş bir üniversite olarak muamele görmesi için gerekli tedbirlerin alınması" da öngörüldü.

Edinilen bilgiye göre, iki ülkenin eğitim bakanları arasında imzalanan protokolle eğitim alanında yeni kararlar alındı.

Protokole göre, Türkiye Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş üniversitelerin ön lisans ve lisans diplomaları KKTC'deki vatandaşlar bakımından, KKTC hukukuna göre kurulmuş üniversitelerin ön lisans ve lisans diplomaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bakımından denklik işlemine tabi tutulmaksızın her iki ülkede de geçerli olacak. Ancak KKTC'deki üniversitelerden alınan diplomaların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bakımından denklik işlemine tabi tutulmaksızın Türkiye'de geçerli olabilmesi için KKTC'deki üniversitelere Türkiye'deki sınav sonuçlarına göre yerleştirilmiş olmaları gerekiyor.

Ancak gerekli görüldüğünde "ibraz edilen diplomaların sıhhati" YÖK tarafından araştırılabilecek.

KKTC'deki üniversitelerde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bakımından ön lisans ve lisans öğretimindeki yatay ve dikey geçişlerle ilgili olarak YÖK tarafından kabul edilmiş kriter ve esaslar uygulanacak.

Türk lirası cinsinden belirlenmiş olması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerden alınacak harç veya ücretlerde KKTC'deki enflasyon oranında artış yapılabilecek. Ancak bu artış YÖK'ün mutabakatı ile uygulamaya konulabilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerden alınacak harç ve ücretinin yabancı para biriminden belirlenmiş olması halinde ilgili öğrenci bakımından geçerli olan harç ve ücrette değişiklik yapılamayacak.

KKTC'deki üniversitelerin akademik standartları KKTC Yükseköğretim Planlama Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu ile YÖK tarafından oluşturulacak müşterek bir komisyon tarafından her yıl değerlendirmeye tabi tutulacak.

İlginizi Çekebilir


#2
verdim


#3
Ben Turkiye Olsam direk Israile Savas acardim

Ozaman katilami dunya Alem gorur...


!!!!!!!!


#4
Alıntı:
ZoZi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
verdim
Geç farkettim,Tekrar düzenledim.KKTC Üniversitelerine Bakanlıktan Jest


#5
EmeGine sALık TskLEr...


#6
TesekkürLer ozaman


 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:39 .