Türkiye yeniden arabulucu olabilir
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 25-02-2009, 11:24 #1

!!!avare!!!

...çıкмαz ѕσкα&

Türkiye yeniden arabulucu olabilir


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile ilişkilerin iyileştirilmesi için İran'dan talep geldiğini söyledi. Erdoğan, bu talebin, eski başkan George W. Bush'un son dönemlerinden geldiğini ve bu talebin Washington'a iletildiğini kaydetti.
Başbakan Erdoğan, The Guardian'a gazetesine açıklamalarda bulundu. Erdoğan, İran'ın ABD ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması hususunda Türkiye'den yardım istediğini açıkladı. Türkiye'ye yapılan bu talebin ABD eski Başkanı George Bush'un son dönemlerinde denk geldiğini yazan gazeteye konuşan Erdoğan, "Biz de bu talebi Bush'a ilettik" dedi. "Türkiye, Washington ile İran arasında arabulucu rolünde bulunabilir mi?" sorusuna karşılık Erdoğan, "İran, Türkiye'nin böyle bir arabuluculuk üstlenmesini istiyor. Eğer Amerika'da bizim bu arabulucu rolümüzü onaylarsa biz bunu yapmaya hazırız. İranlıların bu talebi bize açık olarak bildirildi" ifadelerini kullandı. Bu arada Guardian, Türkiye'nin arabuluculuk rolüne ABD'nin daha önce soğuk baktığı ancak İran ile yeni bir sayfa açmak isteyen Obama yönetiminin buna sıcak bakabileceği yorumunu yaptı.

İran ile Türkiye'nin son yıllarda özellikle ticari alanda yakınlaştıklarına dikkat çeken gazete, şu ifadelere yer verdi: "İki ülke arasındaki ticaret hacmi sadece geçen yıl 11 milyar dolardı. (İran Cumhurbaşkanı Mahmud) Ahmedinejad ve Başbakan Erdoğan karşılıklı ziyaretlerde bulundular. En son iki ülke arasında önemli sayılabilecek bir gaz projesine imza atıldı."
Türkiye'nin geçtiğimiz yıl İsrail ile Suriye arasında da arabuluculuk yaptığına dikkat çeken The Guardian gazetesi, Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde kendisine bir 'arabulucu ' ülke şeklini sunduğunu yazdı. Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin Gazze saldırısı sonrası gerildiğini belirten Guardian, Erdoğan'ın Hamas'ın İsrail'i tanımamasını İsrail'in yeni Başbakanı Netanyahu'nun da Filistin'i tanımamasıyla ilişkilendirdiğinin altını çizdi. Haberin devamında ABD'de sözde Ermeni olaylarının tanınması ihtimalini sorusuna Erdoğan, "Ben, Amerika'nın Türkiye'nin önemini yeterince anladığına inanıyorum. Bu önemi anlamayan birkaç insanın baskısına geleceğini düşünmüyorum. Sözde Ermeni olayları Türkiye-Ermenistan ilişkilerini güçlü bir şekilde etkileyecek bir olay olacağını sanmıyorum. Ben Amerikan Kongresi'nin duygusal bir karar vereceğine inanmıyorum. Bu olay tarihçilere bırakılmalıdır" dedi.Benzer Konular

Görüntüleme:288, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 25-02-2009, 17:28 #2

»нσиεч«

-

sagol.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:12 .