Mc donalds'ı bombalama davasına devam
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 03-03-2009, 13:14 #1

# £ьļปм #

'«уσк gιвιу_

Mc donalds'ı bombalama davasına devam


Mc donalds'ı bombalama davasına devam
Yasin Hayal'in, Trabzon'daki Mc Donalts'ın kapısına bomba koyarak 6 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla çarptırıldığı hapis cezasının Yargıtayca bozulması üzerine, yeniden yargılanmasına devam edildi.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, ''Hrant Dink Cinayeti Davası'' kapsamında Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan sanık Yasin Hayal getirilmedi.
Mahkeme Heyeti Başkanı, duruşmada, Hayal'in esasa ilişkin son savunmasının alınması ve son sözünün sorulması amacıyla Tekirdağ nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine yazılan yazıya cevap gelmediğini bildirdi.
Bu konuda görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, söz konusu yazının beklenmesini istedi.
Mahkeme Heyeti de Hayal'in son savunmasının alınması ve son sözünün sorulması için ilgili mahkemeye yazılan yazının beklenmesini kararlaştırarak, duruşmayı başka bir tarihe bıraktı.
-OLAYIN GEÇMİŞİ-
Trabzon'da, 24 Ekim 2004'te, kent merkezindeki Atatürk Alanı'nda yer alan Mc Donalds'ın kapısına bırakılan bombanın patlaması sonucu 6 kişi yaralanmıştı.
Trabzon Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılama sonunda, sanık Yasin Hayal, ''patlayıcı madde imal etmek'', ''patlayıcı madde atmak'', ''patlayıcı madde kullanarak mala zarar vermek'' ve ''patlayıcı madde atarak 6 kişinin yaralanmasına neden olmak'' suçlarından toplam 6 yıl 8 ay hapis ile bin 183 TL para cezasına çarptırılmıştı.
Mahkemenin kararını inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi ise Hayal'e ''patlayıcı madde imal etmek'' suçundan verilen 3 yıl 4 aylık hapis cezasını onamış, ''patlayıcı madde atmak'' ve ''patlayıcı madde kullanarak mala zarar vermek'' suçlarından verilen 10'ar aylık hapis cezaları ile ''patlayıcı madde atarak 6 kişinin yaralanmasına neden olmak'' suçundan her bir kişi için verilen 3 ay 10'ar günlük hapis cezalarını ise bozmuştu.
Daire, bozma kararı verilen suçlar hakkındaki hapis cezalarının, 5728 sayılı ''Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' uyarınca, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ''Hükmün açıklanmasının geri bırakılması'' başlığını taşıyan 231. maddesine göre yeniden değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmişti. Bu karar üzerine Hayal'in yeniden yargılanmasına başlanmıştı.
Bombalı eylemi düzenlediği iddiasıyla 30 Ekim 2004'de yakalanan Yasin Hayal, yaklaşık 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti.
Hayal, daha sonra gazeteci Hrant Dink'in, İstanbul'da öldürülmesi olayına karıştığı iddiasıyla tutuklanmıştı.Benzer Konular

Görüntüleme:403, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:31 .