‘Bir ömür tiyatro’ya büyük ödül
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 14-03-2009, 10:58 #1

hassreet

Belki.)

‘Bir ömür tiyatro’ya büyük ödül‘Bir ömür tiyatro’ya büyük ödül
Ödülü aldığı için mutluluk duyduğunu belirten Genco Erkal, ‘Hep politik tiyatro yapmayı seçtiğim için ağır baskılara göğüs germek durumunda kaldım. Ancak insan inandığı bir işi yaparken, onun güçlüklerine göğüs gerecek enerjiyi de kendisinde buluyor’ dedi
Sanatçıları ve bilim insanlarını desteklemeyi amaçlayan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu’nun düzenlediği Aydın Doğan Ödülü bu yıl tiyatro dalında veriliyor. Ödüle, yönetmen ve oyuncu olarak 50 yıldır tiyatroya büyük katkılarda bulunan Genco Erkal değer görüldü. Erkal, ödülünü 13 Nisan günü İstanbul Hilton’da düzenlenecek törenle alacak.
Aydın Doğan Vakfı’ndan yapılan açıklamada, çeşitli dış etkenler nedeniyle zaman zaman zor günler geçiren Türk tiyatrosunun, son birkaç yıldır gerek sanatçı gerekse seyirci ilgisinin artışıyla hızlı bir değişim sürecine girdiği kaydedildi. Açıklamada, bugün artık tiyatroların tüm yurt sathına yayıldığına ve geniş bir seyirci kitlesine hitap eder duruma geldiğine dikkat çekildi. Vakıf, Türk tiyatrosunun bu zor dönemlerin üstesinden gelmesinde bu sanata gönül vererek, zorluklardan yılmadan çabalarını sürdüren, bu sanatın küllerinden yeniden doğmasını sağlayan insanların katkısının çok büyük olduğunu vurguladı. Açıklamada, “her yıl değişik alanlarda Aydın Doğan Ödülü vererek sanatçıları ve bilim insanlarını desteklemeyi amaçlayan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu, bu çaba ve katkıları gündeme getirip ödüllendirmeyi amaçlayarak bu yıl ödül dalı olarak ‘tiyatro’yu seçmiştir” denildi.

50 yıldır sahnede
Doğan Hızlan’ın başkanlığında, Orhan Alkaya, Lemi Bilgin, Prof Dr. Cevat Çapan, Prof. Dr. Dikmen Gürün, Gencay Gürün, Prof. Dr. Özdemir Nutku, Turgut Özakman, Seçkin Selvi, Prof. Dr. Sevda Şener ve Prof Dr. Ayşegül Yüksel’den oluşan Seçiciler Kurulu, Erkal’ı, yönetmen, oyuncu, dramaturg ve uyarlamacı olarak, 50 yıldır tutarlı çizgisinden ödün vermediği, 40 yıldır Dostlar Tiyatrosu’nu aynı çizgide sürdürdüğü ve çağına tanıklık ettiği için ödüle değer bulduğunu ifade etti.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olan ve 1959’dan başlayarak Kent Oyuncuları, Ankara Sanat Tiyatrosu gibi Türkiye’nin en önemli özel topluluklarında çalışan Genco Erkal, 1969’da bugün de sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu’nu kurdu.
Aralarında Maksim Gorki, Bertolt Brecht, Jean Paul Sartre ve Can Yücel’in de bulunduğu çok sayıda yazarın oyunlarını yöneten Erkal, en son “Sivas ‘93” adlı oyunu yazdı. Erkal kariyeri boyunca çeşitli ödüller aldı, unutulmaz performanslar sergiledi. Beyazperdede de çok başarılı çalışmalara imza atan Erkal, önemli uluslararası film festivallerinde gösterilen ve birçok ödül kazanan “At”, “Faize Hücum”, “Hakkari’de bir Mevsim”, “Camdan Kalp” gibi filmlerde de başrol oynadı.

‘Zorluklar insanı kamçılıyor’
Aydın Doğan Ödülü’nü aldığı için büyük mutluluk duyduğunu belirten Genco Erkal, Milliyet’e şunları söyledi:
“Elimden geldiği kadar toplumun aydınlanmasına sanat açısından, tiyatro açısından katkıda bulunmaya çalıştım. Çok zor dönemler yaşadık; askeri darbenin öncesi ve sonrasında, zorluklarla dolu bir sanat yaşamım oldu. Hep politik tiyatro yapmayı seçtiğim için ağır baskılara göğüs germek durumunda kaldım. Ancak her anı benim için çok güzeldi; çünkü insan inandığı bir işi, sevdiği bir işi yaparken, onun güçlüklerine göğüs gerecek enerjiyi de kendisinde buluyor. O zorluklar da adeta insanı kamçılayan olaylar haline geliyor.”Benzer Konular

Görüntüleme:350, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:45 .