21 terörist etkisiz hale getirildi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 17-04-2009, 13:07 #1

Başκeитiи Mełeği

//

21 terörist etkisiz hale getirildi


Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, son iki hafta içerisinde 10'u teslim, 8 ölü, 3 yakalama olmak üzere toplam 21 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında terörle mücadele faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (Türk Silahlı Kuvvetleri), vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak için, bölücü terör örgütü ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nın, bölücü terör örgütüne yönelik olarak icra ettiği faaliyetler kapsamında; 3 Nisandan bugüne kadar toplam 65 iç güvenlik olayı meydana geldiğini bildirdi.
Bu olaylarda toplam 63 el yapımı patlayıcı düzeneğinin, güvenlik kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirilerek olası zayiatın önlendiğini kaydeden Tuğgeneral Gürak, alınan tedbirlere rağmen, 14 Nisan 2009 tarihinde, Şırnak'ın Silopi ilçesi Görümlü beldesi yakınlarında, bölücü terör örgütü tarafından yola tuzaklanan patlayıcı maddenin infilak etmesi sonucu, aracı ile köyüne gitmekte olan bir vatandaşın hayatını kaybettiğini ve aracının kullanılamaz hale geldiğini belirtti.
Dönem içinde yapılan istihbarat çalışması sonucunda, bir grup teröristin Şırnak ili Bestler-Dereler bölgesinde eylem hazırlığı içerisinde olduğu bilgisinin alınması üzerine bölgeye bir operasyon planlandığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, icra edilen operasyon kapsamında; teröristlerle, 10 Nisan 2009 günü saat 20.20'de temas sağlandığını ve açılan ilk ateş sonucu, 2 personelin şehit olduğunu, bir personelin de yaralandığını hatırlattı.
Tuğgeneral Gürak, yaralı ve şehitlerin gece şartlarında çatışma bölgesi dışına taşınarak helikopterle bölgeden tahliye edildiğini belirterek, operasyon kuvvetlerinin gece şartlarında hedef bölgesine yaklaştığını ve yakın temas sürdürülerek teröristlerin, gece karanlığından yararlanarak kaçmalarına müsaade edilmediğini söyledi.
Havanının aydınlanmasıyla birlikte 11 Nisan 2009 günü hedef bölgesine girildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, biri kadın olmak üzere 7 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.
Tuğgeneral Gürak, teröristlerle birlikte; biri tuzaklı 6 piyade tüfeği, 12 şarjör, 9 el bombası, 3 kilogram A-4 plastik patlayıcı, 4 fünye ve 2 hazırlanmış tuzaklı patlayıcı, 1 gece görüş gözlüğü, 1 fotoğraf makinesi, 1 bilgisayar hard diski ve bol miktarda yaşam malzemesi ile örgütsel dokümanın ele geçirildiğini bildirdi.
Tuğgeneral Gürak, ''Özellikle ele geçirilen patlayıcı, fünye ve tuzak düzenleri incelendiğinde istihbaratın doğru olduğu, terörist grubun büyük bir eylem hazırlığı içinde olduğu anlaşılmıştır. Bu operasyonla çok daha büyük bir zayiatın önüne geçilmiştir'' dedi.
Dönem içinde 10'u teslim, 8 ölü, 3 yakalama olmak üzere toplam 21 teröristin etkisiz hale getirildiğini dile getiren Tuğgeneral Gürak, bu dönem içinde de teslim olan terörist sayısındaki artışın dikkat çektiğini söyledi.
Tuğgeneral Gürak, aynı dönem içinde bölücü terör örgütüne yönelik diğer operasyonlarda; 1 Biksi makineli tüfek, 8 Kaleşnikof piyade tüfeği, bin 675 çeşitli çapta fişek, 5 RPG- 7 roketi, 2 anti tank mayını, 2 anti personel mayını, 10 el bombası, 2 el telsizi, 210 kilogram patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat gübresi ele geçirildiğini kaydetti.
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 3 Nisan-17 Nisan 2009 tarihleri arasında toplam 16 arama kurtarma faaliyeti icra edildiğini de belirten Tuğgeneral Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca 397 kişinin denizden sağ olarak kurtarıldığını, 1 kişinin ölü olarak bulunduğunu ifade etti.
-ÇEVRE DUYARLILIĞI-
Toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri'nın çevre ile ilgili faaliyetleri hakkında da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, çevrenin, insan sağlığı ile birlikte insanın huzur ve mutluluğunu doğrudan etkileyen unsurların başında yer aldığını söyledi.
Bu bilinç ve anlayışla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nın, Türkiye'nin gelecek nesiller için daha yaşanabilir hale getirilmesi temel ilkesinden hareketle, yurt savunmasının yanı sıra, teraslama ve ağaçlandırma faaliyetlerine de büyük önem sunduğunu dile getiren Tuğgeneral Gürak, ''Bütün garnizonlarımızda ağaçlandırma, en öncelikli faaliyetlerimizden olmaya devam etmektedir'' dedi.
Tuğgeneral Gürak, son yıllarda, çevresel ve iklimsel faktörlerden kaynaklanan erozyonun yol açtığı toprak kaybının, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri haline geldiğine işaret ederek, bazı tedbirler alınmadıkça özellikle meyilli arazide ağaçlandırma dahil toprağı değerlendirmenin çok güç hale geldiğini kaydetti.
Alınabilecek en önemli tedbirlerin başında ''teraslamanın'' geldiğine dikkati çeken Tuğgeneral Gürak, teraslama yapılarak; o bölgedeki suyun tutulmasının, bitki örtüsünün korunmasının ve toprağın kullanılır hale gelmesinin mümkün olabildiğini belirtti.
Tuğgeneral Gürak, ''Ülkemiz için fevkalade önemli olduğu değerlendirilen bu ihtiyacın karşılanması amacıyla; Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, önce TEMA Vakfı, bilahare Çevre ve Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapılmış ve Ekim 2008'de 'Türk Silahlı Kuvvetleri Erozyonla Mücadele Esasları' tespit edilerek bir plan dahilinde gecikmeden uygulamaya geçilmiştir'' diye konuştu.
Türkiye'de bir çok yerde gerçekleştirilen teraslama faaliyetlerinden birinin de Ankara Mamak'da 4'üncü Kolordu Komutanlığı Kışlasında yapıldığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, artık, ağaçlandırmaya hazır hale gelen bu teraslama alanında, bu Pazar günü toplu ağaçlandırma faaliyeti yapılacağını bildirdi.
Tuğgeneral Gürak, toplantıda Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF-2009)'nın 9'uncusunun 27-30 Nisan 2009 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirileceğini de hatırlatarak, fuara, birçok ülkeden Bakan ve Genelkurmay Başkanı seviyesinde davetli ile savunma sanayi alanında yerli ve yabancı 500 firmanın katılmasının beklendiğini söyledi.
Tuğgeneral Gürak, toplantıda basın mensuplarından soru almadıBenzer Konular

Görüntüleme:339, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 17-04-2009, 17:17 #2

aloneboy1903

Yasaklı Üye

Bi bitseler.Öldürüyoz,teslim alıyoruz bitmiyorlar!

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:15 .