"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!"
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 09-07-2009, 11:52 #1

- Eylül .

ÖZEL ÜYE

"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!"


ABD düşünce kuruluşundan çok ilginç bir rapor

ABD düşünce kuruluşu hazırladığı raporda şok bir iddia ortaya attı. Raporda Kürk yetkililerinin "Türkiye'ye katılma isteğine" dikkat çekiliyor. Türkiye'nin dolaylı yollarla Kerkük'e sahip olacağı belirtiliyor.

Uluslararası Kriz Grubunun "Irak ve Kürtler" raporunda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" "komşularına ve Bağdat yönetimine karşı koruyucusu ABD'nin kaybedeceği beklentisiyle"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" tek gerçekçi alternatif olan Türkiye'ye yöneldiği" iddia edildi.

Merkezi Brüksel'de bulunan Amerikan düşünce kuruluşunun raporunda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Kürt liderlerinin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Adalet ve Kalkınma Partisinin 2007 yılındaki ikinci seçim zaferinin ardından"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" "Türkiye ile anlaşma ihtiyaçlarını açıkça konuşmaya başladıkları ve bunun ardından ilişkilerin istikrarlı şekilde geliştiği" anlatıldı.

KÜRTLER TÜRKİYE İLE İTTİFAK YAPMAK ZORUNDA

Raporda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'nin özel kalem müdürü Fuat Hüseyin'in şu sözleri aktarıldı:
"Eğer (Iraklı) Şiiler İran'ı ve Sünniler Arap dünyasını seçerse"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Kürtler de Türkiye ile ittifaka girmek zorunda kalacak. Türkiye'nin de bu kapsamda Kürtlere ihtiyacı olacak. Biz Türkiye ile birlikte olmak zorundayız ve Türkiye açısından bakarsanız Irak'ta bizden başka dost ya da ortakları yok."

Raporda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Mesud Barzani ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında henüz görüşme yapılmamış olsa da Kürt yetkililerin üst düzey Türk yetkililerle birçok kez bir araya geldiği hatırlatıldı.

"Tüm bu gelişmelerin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Osmanlı sonrası Türkiye'nin hak iddia ettiği 'Musul vilayeti' fikrini yeniden canlandırdığı" kaydedilen raporda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" "şaşırtıcı bir şekilde bu kez isteğin Türk milliyetçi çevrelerinden değil"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" üst düzeydekiler dahil Kürt tarafından geldiği" ifade edildi.

Raporda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" isim verilmeden Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimden ve Türkiye'den üst düzey yetkililerin Uluslararası Kriz Grubuna yaptığı açıklamalara da yer verildi.

TÜRKİYE İLE BİRLİKTE OLMAYI TERCİH EDERİM

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin adı açıklanmayan bir yetkilisi"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" "Bağımsız olmak hakkımız"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" fakat bu olmazsa ben Türkiye ile olmayı Irak'la birlikteliğe tercih ederim. Çünkü Irak demokratik değil" diyerek"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" tek çıkış yolunun bölgenin "Musul vilayeti" adıyla Türkiye'ye"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Türkiye'nin de kendi içindeki Kürtlerin durumuna çözüm olarak AB'ye katılması" olduğunu ifade etti.

Buna karşın Ankara'nın Iraklı Kürtlerle "resmi birliktelik" seçeneğine sıcak bakmadığı kaydedilen raporda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" adı açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkilinin şu görüşlerine yer verildi: "Iraklı Kürtlerle ekonomik birliktelik gelecekte mümkün. Fakat bu resmi değil"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" fiili bir birliktelik olmalı. Biz Irak'ın bütünlüğünü korumasından yanayız. Irak"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" bölgedeki etnik ve mezhepsel dengenin barometresi gibi. Fakat ekonomik teşvikler mümkün. Bağdat'la anlaşarak Kürt bölgesiyle sınırımızı esnek hale getirip ekonomik (serbest) bölge oluşturabiliriz."

TÜRKİYE DOLAYLI YOLLARLA KERKÜK'E SAHİP OLACAK

Barzani'nin özel kalem müdürü Hüseyin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Kürt yetkililerinin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Başkan Barack Obama'nın açıkladığı takvime uygun olarak ABD'nin Irak'tan çekileceğine ve bunun sonucunda Irak'ın çökeceğine ikna olduğunu belirtti. Hüseyin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" "Kürtler bu şartlarda Türkiye'nin koruması altında rahat ederken"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" bunun karşılığında Türkiye'nin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Kerkük'teki dev rezervler dahil"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Irak'ın kuzeyindeki bölgenin petrol ve doğal gazına doğrudan erişim imkanı elde edeceğini ve dolaylı yollarla Kerkük'e sahip olacağını" ileri sürdü.

Uluslararası Kriz Grubuna göre"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" bölgedeki gelişmeleri dikkatle izleyen Ankara ise Irak'ın kuzeyinde Türk girişimcilerin yatırımlarını teşvik ederek bölgedeki petrol ve doğal gazın ihracat kapısı olmak istiyor. İran'ın Irak üzerinde etkinlik kazanmasını istemeyen Ankara"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" bu riski azaltmak için bir yandan merkezi hükümeti güçlendirmek amacıyla Bağdat yönetimiyle bağlarını geliştirmek isterken"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" diğer yandan Mart 2009'da Basra'da konsolosluk açarak ülkenin güneyindeki "İran etkisini sınırlandırmayı" hedefliyor.

Raporda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" "Ankara'nın çıkmazı"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Amerikan ordusunun ayrılmasının ardından (Irak'ta) ne olacağını bilmediği için tüm yumurtalarını Bağdat'ın sepetine koyarak Kürtleri yabancılaştırma riskini almak ile İran'ın güçlü etkisi altındaki geleceğin Irak'ıyla arasında bir tampon bölge oluşturmak için kuzeydeki bölgesel yönetimi destekleyerek Bağdat'ı kızdırmak arasında kalması... Etkili olmak için bahislerini koruma altına alarak"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" her iki tarafla ilişkilerini dengeliyor" deniliyor.

TÜRK PETROL ŞİRKETLERİ KUZEY IRAK'TA

Raporda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Genel Enerji ve PetOil gibi Türk şirketlerinin "Ankara'dan aldıkları yeşil ışıkla" Irak'ın kuzeyinde faaliyet gösterdiği ve "ileri kol" rolü oynadığı öne sürüldü.

Uluslararası Kriz Grubu raporunda"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Türkiye üzerinden AB'nin doğal gazda Rusya'ya bağımlılığını azaltacak Nabucco projesine doğal gaz arzını başarması halinde"Iraklı Kürtler Türkiye'ye katılmak istiyor!" Bağdat yönetimiyle ilişkilerde elini önemli ölçüde güçlendireceği savunuldu.Benzer Konular

Görüntüleme:400, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:02 .