ÖSS'de düşük puan alana müjde
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 14-07-2009, 15:48 #1

DAMLA22

NevsehirLi

ÖSS'de düşük puan alana müjde


ÖSS'de düşük puan alana müjde

ÖSS'de bu yıl öğrenciler umdukları puanları alamadı. Önce katsayılar düşürüldü. Şimdi ikinci kez bir müjde daha geldi.

İlgili Haberler
Tercih yapmadan önce bunları okuyun!
ÖSS'deki Karaman mucizesinin sırrı
ÖSS sonuçları açıklandı TIKLAYINÖSS’de düşük puan alan öğrencilerin imdadına ‘ek kontenjan ve düşük taban puan’ sistemi yetişti. Fakülteler kontenjanlarını artırdıklarını ve 405 bin ek öğrenci alacaklarını açıkladı

ÖSS sonuçlarından ‘düşük puan’ alan öğrencilere tercih öncesinde ‘kontenjan ve taban puan müjdesi’ geldi. Bu yılki ÖSS’de öğrencilerin başarı grafiği düşerken, okulların kontenjan rakamları artıyor ve bölümlerin taban puanlarında düşüş bekleniyor. Kendi puan türlerinde en yüksek puan ve o
ALDIĞINIZ PUANLA NEREYİ TERCİH
EDEBİLİRSİNİZ....
TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYIN
rtalamayla öğrenci alan tıp fakültelerinde bin, hukuk fakültelerinde ise 2 bin öğrencilik kontenjan artışı söz konusu.

TABAN PUANLAR DÜŞECEK 2008'DEN AŞAĞI İNECEK

Bu bölümlere, 2008’deki taban puanlarından daha düşük taban puanlarla girmek de mümkün olacak. Üniversitelerin öğrenci kontenjanlarındaki artış bu yıl neredeyse ikiye katlanmış durumda. Üniversitelerin 2009-2010 akademik yılı kontenjanlarına göre ön lisans programlarına yaklaşık 302 bin, lisans programlarına ise yaklaşık 333 bin olmak üzere toplamda 635 bin öğrenci alınacak. Bu rakamlar 2008-2009 akademik yılında toplamda yaklaşık 532 bin civarındaydı. Sınavın zorluğundan dolayı öğrencilerin genel başarı oranındaki düşüşe rağmen, kontenjanlardaki artışa dikkat çeken Modern Eğitim Dershaneleri Rehberlik Bölüm Başkanı Emrah Aydın, şu bilgileri verdi: ‘Bu yıl ki tercihlerle ilgili en önemli nokta üniversitelerin kontenjanlarında meydana gelen artışlardır. Yaklaşık 405 bin öğrencilik bir artış var. Kontenjan artışı sayesinde sınavın zorluğu yani öğrencilerin geçtiğimiz yıla oranla daha düşük puanlar almaları ile birlikte bölümlerin puanlarında da bir takım düşüşler meydana gelebilir.

2 BİN EK HUKUK ÖĞRENCİSİ

Örneğin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçen yıl en son bin 920’nci sırada yer alan ve 343.811 puan almış bir öğrenci yerleşmiş iken bu yıl daha düşük bir sıralamaya ve belki de puana sahip bir öğrenci de yerleşebilir. Tabi burada bölümlerin kontenjanlarında meydana gelen artışlar da dikkate alınmalıdır. Yine hukuk fakültelerinden örnek verecek olursak, bu yıl hukuk fakültelerinin toplam kontenjanının geçen yıla göre yaklaşık 2 bin kişi civarında bir artış gösterdiğini bu artışın büyük bir bölümünün devlet üniversitelerinde olduğunu vurgulamakta fayda var.Benzer Konular

Görüntüleme:2445, Cevaplar:32

İlginizi Çekebilir >
Alt 14-07-2009, 15:51 #2

aloneboy1903

Yasaklı Üye

Kontenjan artısı yapıyorlar anca
ama bunların cıkısına da bir çözüm gerek
artık nerdeyse üniversite okumak da bir halta yaramıyor

Alt 14-07-2009, 15:58 #3

|~RєaLpєяSση~|

- - - - - - -


mühim olan puan deil önemli olan başarı sırası puan çok önemli degil
Böyle sürekli kontenjan artırırlarsa mezunlarda bi kalite olmucak sadece büyük üniversitede okuyanlar ve iyi bölümü olanlar iş bulcak digerleri lise mezunundan farkı kalmıcak

Alt 14-07-2009, 16:03 #4

Didar.

Forumun Tiryakisi

evet önemli olan sıralama .. ne diyelim hayırlısı (:

Alt 15-07-2009, 11:55 #5

Âρєгion

Yasaklı Üye

(: O kadar çok düşük puanlarla benim sevıyemde öğrencıler varkı öss sınavından önemli olan şey tercihler

Alt 15-07-2009, 12:06 #6

» Mέtkãn «

Yasaklı Üye

başarı sırama göre gelen universiteler var ama bakalım hayırlısı

Olmadı Direk Polislik..

Alt 15-07-2009, 12:08 #7

.CanDy.

Forumun Tiryakisi

Hayırlısı olsun

Alt 17-07-2009, 17:39 #8

DAMLA22

NevsehirLiÖSS'de düşük puan alana müjde
ÖSYS kılavuzu açıklandı İNDİR


Milyonların merakla beklediği 2009-ÖSYS kılavuzu açıklandı. Adayların tercihlerinde çok dikkatli olmaları gerekiyor.

İlgili Haberler
SBS tercih robotu için TIKLAYIN
ÖSS tercih robotu için TIKLAYINÜniversite tercihi yapacak adayların yararlanacağı, "2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu" ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı.
Adaylar, kılavuzu, başvuru merkezlerinden de 3 TL ödeyerek edinebilecek. Kılavuzda adayların tercih işlemlerine ilişkin bilgiler ile yükseköğretim programlarına ilişkin bilgiler yer alıyor.

ÖSS'de düşük puan alana müjde2009-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için TIKLAYIN

Kılavuz, başvuru merkezi olarak belirlenen lise müdürlüklerinden, ÖSYM
sınav merkezi yöneticiliklerinden ve ÖSYM bürolarından alınabilecek. 2009-ÖSS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 145 ve üstünde ÖSS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-ÖSS
puanlarını da göz önünde tutarak, kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini başvuru merkezlerinden veya internet ortamından yapacak.

Sadece sınavsız geçiş için başvuranlar ile 2009-ÖSS'de hiçb
ir puan türünde 145 ve daha fazla ÖSS puanı alamayanlardan sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar da tercih bildirimini aynı yöntemle gerçekleştirecek.

Tercihlerini internet üzerinden gönderecek adaylar, T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifrelerini kullanarak işlem yapabilecek. Başvuru merkezleri ve internet dışında posta, faks, elektronik posta gibi yollarla tercih bildiriminde bulunulamayacak.

Tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapacak adayların, randevu alması ve bizzat gitmesi gerekiyor. Bu adaylar tercih hizmeti olarak 3 YTL ödeyecek. Tercih işlemleri 22 Temmuz-3 Ağustos arasında gerçekleştirilecek.ADAYLAR 24 TERCİH YAPABİLECEK

Adaylar, 24 yükseköğretim programını tercih edebilecek. Y-ÖSS puanlarına göre tercih yaparken adayların, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının, kendi alanına uygun bir programı tercih ettiğinde 0.8, kendi alanı dışındaki bir programı tercih ettiğinde 0.3 katsayısı ile çarpılacağını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Kılavuzdaki Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'deki programlar arasından tercih yapılabilecek. Tablo 3A ve Tablo 3B genellikle ön lisans programlarından, Tablo 4 de lisans programlarından oluşuyor.

Adayların, Tablo 3A'daki programlar için önceliğin sınavsız geçiş hakkı olanlara verildiğini unutmaması isteniyor. Adayların yapacakları 24 tercihin baştan birkaç tanesini "puanım yeterli olmayabilir" endişesine kapılmadan, sadece ilgilerini ve en çok istedikleri programları göz önünde bulundurarak belirlemeleri, kazansa bile kaydolmayı istemediği bir programı tercih etmemesi öneriliyor.

Aday, ne olursa olsun bir programa yerleşmek istiyorsa tercihlerine, girebileceğini tahmin ettiği programları da eklemesi tavsiye ediliyor. Adayın, 24 tercih hakkının tamamını kullanması gerekmiyor. Adaylar sadece 1 tercih yapabilecekleri gibi, 24 tercih de yapabilecekler

TERCİHLERE DİKKAT

Adayların tercih yaparken özellikle dikkat etmeleri gereken bazı konular da bulunuyor. Adayların, tercih ettikleri programların karşısında belirtilen "bakınız" uyarısında gösterilen ve o programa giriş için aranan koşulları taşıyıp taşımadıklarını kontrol etmeleri gerekiyor.

Adaylar ayrıca, tercih ettikleri programların kodlarını doğru yazmaları hususunda da uyarılıyor. Engelli adaylara da "engelleri yüzünden başarılı olamayacakları yükseköğretim programlarını tercih etmemeleri" uyarısı yapılıyor.

OKUL BİRİNCİLERİNİN DURUMU

2008-2009 eğitim-öğretim yılında okul birincisi olanlar için ayrılan kontenjanlar Tablo 3B ve Tablo 4'ün 6 numaralı sütununda gösteriliyor. Bir programın öngördüğü okul türü, yaş, cinsiyet, sağlık gibi tüm koşullar okul birincileri için de aynen geçerli tutuluyor.

ÖSS'de başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanını göz önünde tutarak, merkezi yerleştirme ile Y-ÖSS puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlı olduğundan, tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilecek.

Okul birincilerinin kendilerine sağlanan bu olanaktan yararlanabilmeleri için tercihlerini puan durumlarını göz önünde tutarak, dengeli bir şekilde yapmaları gerekiyor. ÖSYM, tercih işlemlerinin tamamlanmasından sonra yerleştirme sonuçlarını Ağustos ayının ortalarına doğru açıklamayı planlıyor.

Alt 17-07-2009, 18:37 #9

мqisн

Forumun Tiryakisi

Hayırlısı oLsun.

Alt 17-07-2009, 19:13 #10

satocan

Foruma Alışıyor


paylaşım için saol

Alt 17-07-2009, 20:04 #11

DAMLA22

NevsehirLi


bisii deil

Alt 17-07-2009, 20:24 #12

sheker-biskuit

Bizden Biri


tskler paylasim icinnn

Alt 17-07-2009, 20:32 #13

DAMLA22

NevsehirLi


rica ederiim

Alt 18-07-2009, 13:06 #14

DAMLA22

NevsehirLi


ÖSS'de düşük puan alana müjde
SBS'de tercih süresi uzatıldı

HSKY sadece yargıyı değil MEB'i de kilitledi.OYP yerleştirmeleri kurulun kararı nedeniyle uzatıldı. İşte o gerekçe;

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre tercih yapma süresini, yeni görev yerleri henüz belli olmayan hakim ve savcıların çocuklarının ve tercihini yetiştiremeyenlerin durumunu göz önünde bulundurarak 23 Temmuz 2009 Perşembe gününe kadar uzattı.

MEB, daha önce fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı OYP'ye göre tercih yapma süresinin bugün sona ereceğini duyurmuştu.

Bakanlık yeni görev yerleri henüz belli olmayan hakim ve savcıların çocuklarının ve tercihini yetiştiremeyenlerin durumunu dikkate alarak tercih süresini 23 Temmuz 2009 Perşembe gününe kadar uzattı.

Tercihler, öğrenci velisi tarafından "http://www.meb.gov.tr", "http://oges.meb.gov.tr" veya "http://e-Okul.meb.gov.tr" adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacak.

Okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak.

Onaylama işlemi yapıldığı andan itibaren öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak. Tercih listesinden öğrenci velisi, onaylamadan ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak.

Öğrenciler bir defa olmak kaydıyla 12 tercihte bulunacak. II. Yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işlemlerinde de aynı tercihler geçerli olacak. Daha sonra hiçbir şekilde bu tercihlerde değişiklik yapılamayacak.

Sınavla öğrenci alan okul türlerine OYP'si 196 ve üzeri olan öğrenciler tercih yapabilecek. OYP'si 196'ın altında olan öğrenciler tercihte bulunamayacak.

OYP'ye göre tercih yapacak her öğrenci, okul aile birliği hesabına makbuz karşılığı 5 TL yatıracak. Öğrenci ayrıca "II. Yerleştirme" ve/veya "Tercihinde Yükselme İşlemi" talebinde bulunduğunda her işlem için 5 TL daha ödeyecek.

Alt 18-07-2009, 17:44 #15

DAMLA22

NevsehirLi


ÖSS'de düşük puan alana müjde
İşte sıfırcıların profili...

ÖSS'de sıfır puan alan 30 bin öğrencinin okul profilleri belli oldu... İşte 0.5'in altında kalanların mezun oldukları okullar...

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) ham puanı 0.5'in altında kaldığı için “puanları hesaplanamayan” ve kamuoyunda “sıfır puan alan adaylar” olarak bilinen adayların çoğunluğunu Açıköğretim Lisesi ve Çok Programlı Lisesi çıkışlılar oluşturuyor.


2009-ÖSS'de puanı hesaplanamayan adayların okul türlerine göre dağılımı belli oldu.


ÖSS'ye giren 1 milyon 324 bin 1'inin sınavı geçerli sayılırken, 29 bin 927'sinin (yüzde 2.26'sı) puanı belirlenemedi.

DÜZ LİSE MEZUNLARI OLDUKÇA DÜŞÜK

Puanı hesaplanamayan adayların okul türleri arasında genel liselerin oranı oldukça düşük. Lise çıkışlı 998 bin 684 adayın sınavı geçerli sayılırken, bu adayların sadece 15 bin 4'ünün (yüzde 1.50) puanı hesaplanamadı.


Öğretmen liselerinde 19 bin 13 adayın sınavı geçerli sayılırken bunların 36'sının (yüzde 0.19) puanı, meslek lisesi çıkışlılarda ise toplam 305 bin 545 adayın puanı hesaplanırken yüzde 4.64'ünü oluşturan 14 bin 185 aday ise puan alamadı.


“Diğer” olarak tanımlanan okul türleri içinde ise Açıköğretim ve Çok Programlı Liseler bulunuyor. Buna göre, bu okullardan 759 adayın sınavı geçerli sayılırken, bu adaylardan 702'sinin (92.49) puanı belirlenemedi.

ESKİ MEZUN DA VAR YENİ MEZUN DA

Konuya ilişkin açıklama yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSS'ye giren puanı hesaplanamayan adayların eski mezun mu, yoksa yeni mezun mu olduğunu merak ettiğini belirterek, “Rakamlara baktım, yarı yarıya... Yarısı onların eski mezun, yarısı yeni mezun” dedi.


Özcan, ÖSS sonuçlarını değerlendirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile bir araya gelinmesi gerektiğini de belirtti.

Alt 18-07-2009, 17:47 #16

x|Misz bэbэk ッ|x

Deneyimli


off ya ne güzl inş. seneyde böyle olur =(

Alt 18-07-2009, 19:29 #17

DAMLA22

NevsehirLi


ins.. =)

Alt 27-07-2009, 20:36 #18

DAMLA22

NevsehirLi


ÖSS'de düşük puan alana müjde
Kamu Personeli Seçme Sınavı


6-20 Temmuz tarihlerinde başvuruları alınan Kamu Personeli Seçme Sınavı tercih işlemleri sonuçları açıklandı. Sonuçlar için tıklayın!

6-20 Temmmuz 2009 tarihleri arasında başvuruları alınan ve 10 bin 244 kadronun yer aldığı 2009/3 Kamu Personeli Seçme Sınavı tercih işlemleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca açıklandı.

ÖSYM ilk kez sonuç açıklama işlemini bir haftada tamamladı.Alt 27-07-2009, 20:37 #19

DAMLA22

NevsehirLi


ÖSS'de düşük puan alana müjde
İşte Anadolu Lisesi sonuçları

Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre, Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine 1. yerleştirme sonuçları açıklandı. TIKLAYINIZ...

Ortaöğretime Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre, Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine 1. yerleştirme sonuçları açıklandı.

Tercih yapan adaylar, hangi okullara yerleştiklerini Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “www.meb.gov.tr” internet adresinden öğrenebilecekler.

1. yerleştirme sonucunda bir okula yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, kayıtlarını 27 Temmuz-5 Ağustos 2009 tarihleri arasında yaptıracak.
Sonuçlar için TIKLAYINIZ!6 Ağustosta boş kontenjanlar ilan edilecek ve 7-11 Ağustos arasında 2. yerleştirme için başvuru alınacak.
2. YERLEŞTİRME 15 AĞUSTOS'TA
15 Ağustosta 2. yerleştirme sonuçları ilan edilecek. 2. yerleştirme kayıtları 17-22 Ağustos arasında yapılacak ve 23 Ağustosta boş kontenjanlar açıklanacak.
24-26 Ağustosta “tercihte yükselme” için başvuru alınacak ve 1 Eylülde sonuçlar duyurulacak.
1-7 Eylül arasında da tercihte yükselme sonucunda yerleşmeye hak kazanan adayların kayıtları yapılacak.

Alt 27-07-2009, 20:38 #20

DAMLA22

NevsehirLi


ÖSS'de düşük puan alana müjde
ÖSS tercih formu nasıl verilecek?

ÖSS'de tercih formları teslim ediliyor. Adayların tercih işlemi sırasında dikkat etmeleri gerekenler... Ve tüm ayrıntılar;


ÖSS tercih formlarını Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne (ÖSYM) teslim süresi bugün başladı.

2009-ÖSS'ye giren adaylardan 145 ve daha fazla puan alan adaylar ile meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar tercih formu doldurabilecek.ALDIĞINIZ PUANLA NERELERİ
TERCİH EDEBİLİRSİNİZ?
YENİLENMİŞ VERİLERLE
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ'NİN
HAZIRLADIĞI ÖSS TERCİH
ROBOTU İÇİN
TIKLAYIN
ÖSS'de 145-164.999 arasında puan alan adaylar ön lisans programlarını, 165 ve üstünde puan alan adaylar hem ön lisans hem de lisans programlarını tercih edebilecek. Sınavsız geçiş için başvuran meslek lisesi mezunu adaylar da kendi alanlarıyla ilgili bölümler arasından tercihte bulunabilecek.

2009-ÖSS'de 165 ve üstünde puan alan adaylar, tercihlerini 2009-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki Tablo-4, Tablo-3A ve Tablo-3B'den, 145-164.999 arasında puan alan adaylar ise sadece Tablo-3A ve Tablo-3B'den ve Tablo-4'teki Açıköğretim Fakültesi programlarından (İngilizce Öğretmenliği hariç) tercih yapabilecek. ÖSS puanına göre ön lisans programı tercih edecek adayların Tablo-3A'dan tercih yaparken, önceliğin sınavsız geçiş için başvuran adaylara verildiğini göz önünde bulundurmaları isteniyor.

FORMLAR NASIL TESLİM EDİLECEK?

Tercih işlemlerini tamamlayan adaylar, formları internetten veya başvuru merkezleri aracılığıyla ÖSYM'ye gönderebilecek. Tercih formları 3 Ağustos Pazartesi gününe kadar teslim edilebilecek.

Başvuru merkezleri ve internet dışında posta, faks, elektronik posta gibi yollarla tercih bildiriminde bulunulamayacak.

RANDEVU ALINMASI GEREKİYOR

Tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapacak adayların, randevu alması ve bizzat gitmesi gerekiyor. Başvuru Merkezi aracılığıyla tercih yapacak adayların tercihleri, merkezdeki görevli tarafından sisteme girilecek ve ÖSYM'ye gönderilecek. Aday, işlem tamamlandıktan sonra görevliden tercih formunun bir örneğini vermesini isteyecek. Aday, tercih hizmet ücreti olarak 3 YTL ödeyecek.

İNTERNETTEN TERCİH: Tercih formunu internet üzerinden göndermek isteyen adayların, bu konuda dikkat etmesi gerekiyor. İnternet üzerinden tercih formu gönderecek adaylar, yine aynı süre içinde ÖSYM'nin web sayfası üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek. Bu işlem için aday, T.C Kimlik Numarası ve ÖSYS şifresini kullanacak. Bu adayların ekranda 'Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir' uyarısını görmeleri gerekiyor.

KAÇ TERCİH YAPILABİLECEK: Adaylar, 24 yükseköğretim programını tercih edebilecek. Y-ÖSS puanlarına göre tercih yaparken adayların, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının, kendi alanına uygun bir programı tercih ettiğinde 0.8, kendi alanı dışındaki bir programı tercih ettiğinde 0.3 katsayısı ile çarpılacağını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

TERCİH TABLOLARI: Kılavuzdaki Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'deki programlar arasından tercih yapılabilecek. Tablo 3A ve Tablo 3B genellikle ön lisans programlarından, Tablo 4 de lisans programlarından oluşuyor. Adayların, Tablo 3A'daki programlar için önceliğin sınavsız geçiş hakkı olanlara verildiğini unutmaması isteniyor.

ÖNEMLİ ÖNERİLER: Adayların yapacakları 24 tercihin baştan birkaç tanesini 'puanım yeterli olmayabilir' endişesine kapılmadan, sadece ilgilerini ve en çok istedikleri programları göz önünde bulundurarak belirlemeleri, kazansa bile kaydolmayı istemediği bir programı tercih etmemesi öneriliyor.

Aday, ne olursa olsun bir programa yerleşmek istiyorsa tercihlerine, girebileceğini tahmin ettiği programları da eklemesi tavsiye ediliyor.

Adayın, 24 tercih hakkının tamamını kullanması gerekmiyor. Adaylar sadece 1 tercih yapabilecekleri gibi, 24 tercih de yapabilecek.

TERCİHLERDE BUNLARA DİKKAT!: Adayların, tercih ettikleri programların karşısında belirtilen 'bakınız' uyarısında gösterilen ve o programa giriş için aranan koşulları taşıyıp taşımadıklarını kontrol etmeleri gerekiyor. Adaylar ayrıca, tercih ettikleri programların kodlarını doğru yazmaları hususunda da uyarılıyor.

Engelli adaylara da 'engelleri yüzünden başarılı olamayacakları yükseköğretim programlarını tercih etmemeleri' uyarısı yapılıyor.

2008-2009 eğitim-öğretim yılında okul birincisi olanlar için ayrılan kontenjanlar Tablo 3B ve Tablo 4'ün 6 numaralı sütununda gösteriliyor. Bir programın öngördüğü okul türü, yaş, cinsiyet, sağlık gibi tüm koşullar okul birincileri için de aynen geçerli tutuluyor.

OKUL BİRİNCİLERİ: ÖSS'de başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanını göz önünde tutarak, merkezi yerleştirme ile Y-ÖSS puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlı olduğundan, tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilecek. Okul birincilerinin kendilerine sağlanan bu olanaktan yararlanabilmeleri için tercihlerini puan durumlarını göz önünde tutarak, dengeli bir şekilde yapmaları gerekiyor.

ÖSYM, tercih işlemlerinin tamamlanmasından sonra yerleştirme sonuçlarını Ağustos ayının ortalarına doğru açıklamayı planl

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:22 .