Avrupa'nın En Büyük ve Modern Camisinin Temeli Dualarla Atıldı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 07-11-2009, 17:37 #1

xX BüŚhy Xx

` KanserLe MücadeLe !

Avrupa'nın En Büyük ve Modern Camisinin Temeli Dualarla Atıldı


*

Avrupa'nın en büyük ve modern camisi olacak olan DİTİB Merkez Camii, genel merkez ve kültür merkezi kompleksinin temeli bugün düzenlenen bir törenle atıldı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin Almanya'nın Köln kentinde inşa ettirmeye başladığı, toplam 16 bin metrekarelik bir kullanım alanına sahip olacak ve 25 milyon Euro'ya mal olması beklenen cami ve kültür merkezi kompleksinin temel atma törenine Yurtdışındaki Türklerden Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, Almanya Devlet Bakanı Werner Hoyer (FDP), Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters (SPD), eski başkan Fritz Schramma, Protestan ve Katolik kiliselerinin temsilcileri gibi yetkiler katıldı. Törene bir mesaj gönderen Almanya Başbakanı Angela Merkel mesajında, "Bu caminin inşa edilmeye başlaması, Almanya'ya gelmiş olan Müslümanların burayı vatan edindikleri anlamına geliyor. Bu ise uyum için çok önemli bir adımdır." dedi.

Temel atma töreni din görevlisi Şaban Kondi'nin Kuran tilaveti ile başladı. Havanın yağmurlu olmasına rağmen törenler için kurulan üç dev çadıra üç bin civarında vatandaş akın etti. Cami karşıtı, aşırı sağcı Pro Köln hareteki, Köln polisinin geniş güvenlik tedbirleri aldığı gözlenen tören yenin önündeki Venloer Strasse caddesinde bir protesto gösterisi düzenledi. Türkiye'den gelerek törene katılan Devlet Bakanı
Faruk Çelik burada yaptığı konuşmasına tüm Köln halkına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini bildirerek başladı. Çelik konuşmasında temeli atılan camiinin şaheser mimari yapı olacağını hatırlatarak, "Ancak, caminin içi, içinde yapılan çalışmalar yapıdaki şeffaflıktan daha şeffaf olacak. Bu cami, insanların buluştuğu yer ocak" dedi. İnsanlığın 20. yüz yılda büyük bir hoşgörülük ve bundan kaynaklanan acılar yaşadığına işaret eden Bakan Çelik, ancak bu hoşgörüsüzlüğün bu asra taşınmadığını kaydederek, bugün burada değişik din mensuplarının buluşmasının çok güzel bir tablo olduğuna vurgu yaptı. Çelik, "'Farklılıkları yok sayamayız. Bunları yok etme anlayışı içinde olursak hata ederiz. Farklılıklar aynı kilimlerdeki motifler gibidir ve mutlaka korunmalıdır. Ama şunu herkes bilmeli ki, tüm dünyada yaşayan insanlar, hepimiz aynı gemideyiz. Bugün burada, Yahudi, Hıristiyan ve Müslümanların birlikte söylediği bir ses yükseldi. Denildi ki; artık çatışmalara yer yok." diye konuştu. Alman yetkililerin Tarsus'taki Aziz Paul Kilisesi'nde hac yapma imkanının tanınması hatırlatmasına değinerek, bu konuyu Pazartesi günü yapılacak olan ilk Bakanlar Kurulu toplantısına getireceğini belirtti.

BARDAKOĞLU: BU, TÜRKLERİN DEĞİL, ALMANYA'NIN BAŞARISI

Törende bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.
Ali Bardakoğlu, Köln'de bu derece büyük bir caminin inşa edilecek olmasının burada yaşayan Türklerin değil Almanya'nın başarısı olduğunu vurguladı ve Alman yetkililere teşekkür etti. Bardakoğlu, "Almanya'nın din özgürlüğü konusundaki bu tavrı tüm dünyaya örnek olmalı." dedi. Bu caminin din özgürlüklerin abidesi olacağını kaydeden Bardakoğlu, buranın sadece ibadethane olmayacağını hatırlatarak aynı zamanda büyük bir kültür merkezi, insanların buluşma ve diyalog kurma yeri olacağını belirterek, "Cami toplanma yeri demektir. Kapısı inanan inanmayan, herkese açıktır. Bizim gönlümüzde ayrımcılığa yer yoktur. Her inanca saygı gösteririz. Sevmeyi de Allah'ın bize bir emri olarak görürüz. Bu merkez aynı zamanda kadın ve gençlerimizin sosyal hataya katılmasına önemli katkılar yapacaktır. Modern insan yalnızdır. Bu mekanlar onu toplumla buluşturan mekanlar olacaktır" dedi. Kendilerinin de Türkiye'de din özgürlüğünü savunduklarını, Türkiye'de yaşayan Hıristiyanların dinlerini özgürce yaşabilmelerinden yana olduklarını belirten Bardakoğlu, Tarsus'taki Aziz Paul kilisesinin kilise olarak hizmet vermesini istediklerini ifade etti. Türkiye'nin hem Almanya'ya gönderdikleri din adamlarının sadece dini bilgileri değil Almanca da bilmelerine önem verdiklerini belirten Bardakoğlu, onların Almanya'daki Türklerin uyumuna katkı yaptıklarını bildirdi. Türkiye'nin İslam'la modernliği ve laikliği kavga ettirmeden bir arada yaşatan ülke olarak çok önemli olduğunu belirten Bardakoğlu, Türkiye'nin bu şekliyle tüm dünyaya örnek bir ülke olduğunu kaydetti. Özellikle Avrupa'da bu camiden önce yapılan camilerin yeterince güzel bir estetiğe sahip olmadığını hatırlatan Bardakoğlu, "Sayın mimarımız Böhm bize, bu çok nadide, mücevher, örnek bir eser hediye etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Dindarlık sanatla buluşmadığı takdirde kendisini yeterince ifade edemez" dedi. İnşaatı protesto eden cami karşıtı, aşırı sağcı Pro Köln taraftarlarına da değinen Bardakoğlu, "Onları da, protesto haklarını, kurallar dairesinde gerçekleştirdikleri için tebrik ediyorum. Tepkileri bilmemiz lazım ki; daha dikkatli ve özenli davranalım. Aykırı görüşler bizim için katkıdır. Bugün buradaki manzara insanlığa çok güzel bir cevap ve mesajdır" dedi.

Türkiye'nin Berlin Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan ise, aşırı sağa karşı sokaklara dökülerek gösteriler yapmış olan Kölnlüleri hatırlatarak "50 binin üzerinde Köln'ü bu camiye evet, yabancı düşmanlığına hayır demiştir. Bu cami Almanya'daki Türklerle Almanlar arasında bir köprü oluşturacak" dedi.

Kuzey Ren Vesfalya (KRV) eyalet Başbakanı Jürgen Rüttgers'in selamlarını getirdiğini söyleyen KRV uyum sorumlusu Thomas Kufen ise, inşa edilecek olan Köln Camii'nin diyalog, tolerans ve birlikte yaşamın simgesi olacağının altını çizdi.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters (SPD) ise, "Bugün birlikte yaşam için çok önemli bir gün" dedi. Camiye inşaat izni verilmesi ve cami tartışmalarında büyük gayretleriyle bilinen eski Başkan Schramma (CDU) büyük alkış aldı. Schramma, yine Cami Danışma Konseyi'nde olduğunu hatırlatarak inşaata eşlik edeceklerini bildirdi, mimar Paul Böhm ve konuşmasından dolayı Bardakoğlu'na teşekkür etti. Ehrenfeld İlçe Belediye Başkanı Josef Wirges ise, "Bu cami bizim camimiz. Burada aynı zamanda kalıcı bir diyaloğun temelini atıyoruz. Köln'e gelen Turistler Dom katedralinden sonra bu camiye akın edecek" dedi. Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ise, "Türklerin Almanya'ya gelişlerinin 50. yıl dönümünü bu cami ile kutlamaları çok sevindirici. Burası diyaloğun, barışın mekanı olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından DİTİB musiki grubu mini bir konser verdi. Temele haç konulmasının ardından camiye yardım kampanyası düzenlendi. Daha sonra sanatçı Uğur Işılak bir konser verdi. Törene ayrıca Diyanet İşleri eski başkanı Tayyar Altıkulaç, Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, Diyanet İşleri Başkan yardımcısı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkişer Daire Başkanı Ali Dere gibi davetliler katıldı.

İnşaatı iki yılda tamamlanması planlanan DİTİB Merkez Camii ve kültür merkezi kompleksinde caminin yanı sıra Eğitim ve Kültür Merkezi, Gençlik ve Spor Merkezi, Kuran kursu, Kadınlar Eğitim Merkezi, Dinler ve Kültürlerarası Faaliyet Merkezi, konferans salonu kütüphane, konferans salonu, bürolar, alışveriş merkezi, çocuk bakım alanı, otopark ve lojmanlar yer alacak. Yapının cami kısmı ise Uzunlukları 55 metleri bulacak olan iki adet minare ve 36,5 metre çapında bir kubbeye sahip olacak ve 2 binin üzerinde insanın aynı anda namaz kılmasına imkan verecek.


*Benzer Konular

Görüntüleme:618, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 07-11-2009, 20:29 #2

NecatiEmre

Forum Üstadı


Cami yapmakla işler keşke yoluna girse. İşin aslı güzel bir olay ancak bu camiye cemaati aydınlatacak nitelikte bir imam atanabilecek mi ? Cami içinde ki ruh ile duvarlardan ve diğer binalardan ayrılır. Hadi hayırlısı bakalım.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:53 .