Kus qrißi ßir mesaj oLaßiLirmi ? [OnemLi]
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
 
Seçenekler
Alt 19-01-2006, 12:32 #21

BeRKaY

Ailenizin Yöneticisi


Alıntı:
without´isimli üyeden Alıntı
ya kus grıbınn baslangıcı nasıl bılen wamııı... ben suphelenıyorum daa..

kuş gribi il olarak Ege de çıktı daha sonra bi şey yok diye oradaki olay geçiştirildi aradan2-3 ay sonra Doğu beyazıtta patlak verdi...4kardeşten 3ü ve başka ailelerden 2çocuk öldü..

Alt 19-01-2006, 12:33 #22

without

Foruma Isınan Üye


berkay, deılımdır demeee..

Alt 19-01-2006, 12:36 #23

BeRKaY

Ailenizin Yöneticisi


Alıntı:
without´isimli üyeden Alıntı
berkay, deılımdır demeee..

efendim anlamadım

Alt 19-01-2006, 21:22 #24

Crackers

Forum Üstadı

AnAsTaSyA, eywaLLah kuzum


waLLa arkadasLar bu turkiyede her haLt oLur..

Alt 19-01-2006, 22:31 #25

TaTLixPeRi

Forumun Tiryakisi


Crackers, paylastigin icin tsklerrrrr

Alt 20-01-2006, 12:59 #26

Crackers

Forum Üstadı

TaTLixPeRi, ben Türk Silahlı Kuvvetleri ederim.

Alt 20-01-2006, 14:15 #27

without

Foruma Isınan Üye


ben kus grıbı degılımm deme belırtılerı neler bunun ya bı soleyın..

Alt 20-01-2006, 15:24 #28

AnELyA

Deneyimli


Crackers,bilgi için tşkler bende araştırırken buldugum bazı yazıları paylaşim

Kuş Gribi Nedir?

Dünyada yaklaşık 15 çeşit Kuş Gribi türü kanatlıları enfekte edebilmektedir. Manyas’da tespit edilen tip H5N1’dir; bu virus kanatlılar arasında çok çabuk bulaşır ve kanatlıları öldürebilir. Kuş gribinin diğer çeşitlerinin aksine H5N1 insanlara bulaşabilir. Bu bulaşma insanların, Kuş Gribi enfeksiyonunun çok yoğun olduğu ortamda ve üzerlerinde gerekli koruyucu giysiler bulunmadığında gerçekleşebilir. Çok uzun yıllardır mevcut olduğu düşünülen H5N1, Hong Kong’da yaklaşık 8 sene önce tam olarak tespit edilmiştir. Bu 8 yıl süresince Kuş Gribi’nden ölen insan sayısı 65’tir. Diğer taraftan Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre her yıl normal gripten dünyada 150.000 ila 300.000 insan hayatını kaybetmektedir.


Neden Kuş Gribi Salgını Endişesi Vardır?
Öncelikle bilimsel otoriteler olası salgınlara karşı geçmişe kıyasla çok daha duyarlıdır. Grip virüsleri oldukça dengesizdir; şekil değistirebilir ve bir cins hayvandan diğerine atlama potansiyeline sahiptir. Bilimadamlarının endişelerinin temeli Kuş Gribi virüsünün hasta bir insanda şekil değiştirerek bir başka insana bulaşacak potansiyele gelmesidir. Bu değişim ancak şu şekilde meydana gelebilir: Normal grip hastası olan bir insanın vücuduna bir şekilde Kuş Gribi virüsünün girmesi, bu iki virüsün birleşerek mutant virüs yaratmaları, bu virüsün yüksek patojenitede olması, yani insanların bağışıklık sistemlerinin üstesinden gelemeyeceği tipte olması ve bir insandan diğerine çabuk atlayabilme potansiyeline sahip olması. Bu olasılıklar gerçekleştiği takdirde bir salgın olması endişesi vardır.


Kuş Gribi Nasıl Bulaşır?

Kuş Gribi bir kanatlıdan diğerine göçmen kuşların ve arka bahçede serbest dolaşan kaz, ördek gibi kanatlıların dışkıları ile bulaşabilir. Normal dezenfektanlar kullanıldığı takdirde virüs olur. Virüs 20°C’de yaklaşık 4 gün yaşayabilir. Kuş Gribi insana hava yolu ile bulaşır. Kuş Gribi ile enfekte bir kanatlı sürüsü içerisinde bulunan kişinin üzerinde koruyucu giysileri yoksa, bu kişiye soluduğu hava yoluyla virüs bulaşabilir. Ağız maskesi, göz koruyucusu ve bir kullanımlık giysiler insanı enfeksiyondan korur.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre Kuş Gribi’nin insandan insana bulaşarak öldürmesine dünyada rastlanmamıştır


Kuş Gribi Et İle Bulaşır mı ?

Bugüne kadar Kuş Gribi’nin et ile bulaştığı tespit edilmemiştir. Fakat virüs normal pişirme şartlarında, yani 70°C’de zaten yok olduğu için, güvenlik açısından mutfakta her zaman normal pişirme yöntemlerine uyulması en doğrusudur.


İnsanda Kuş Gribi Belirtileri Nelerdir?

Kuş Gribi’nin insanlarda normal gribe benzer belirtileri vardır. Bu belirtiler insandan insana değişmekle beraber öksürük, boğaz iltihabı, kas ağrıları, göz enfeksiyonu, akut solunum sorunu gibi durumlar hastalık belirtilerinin biri veya birkaçı olabilir.


Kuş Gribine Karşı Korunma ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Piyasadaki Kuş Gribi ilaçları hem koruyucu hem de tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Virüs, Amantadine ve Rimantadine isimli eski ilaçlara dirençli gozükmektedir. Fakat Tamiflu ve Relenza isimli yeni ilaçlar Kuş Gribi virüsüne karşı koruma ve tedavi yönlü etkin olarak çalışmaktadır.Kuş Gribi’nin aşısı henüz piyasada yoktur ancak ilaç firmaları bu konuda yoğun olarak çalışmaktadırlar. Diğer taraftan insanların normal grip aşılarını yaptırmaları çok önemli bir tavsiyedir. Normal gribe karşı dirençli insanlarda Kuş Gribi’nden etkilenme ve diğer insanlara yayma etkisinin yok olacağı düşünülmektedir

Alt 20-01-2006, 15:48 #29

_AnGeL_

Deneyimli

AnELyA, seninde ellerine sağlık canım

Alt 20-01-2006, 15:51 #30

DJ-SeRKaN

Yasaklı Üye

abim valla olabilir ya haklısın Crackers,

Alt 20-01-2006, 15:52 #31

DJ-SeRKaN

Yasaklı Üye

tesekkurler AnELyA,

Alt 22-01-2006, 21:45 #32

BeRKaY

Ailenizin Yöneticisi


AnELyA, çok sağol bizi daha iyi aydınlattın dua edelimki virüs mutasyon geçirmesin.

 


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:45 .